Czym jest kredyt celowy i czy warto go podjąć?

Choć samo określenie „kredyt celowy” rzadko pojawia się w ofertach finansowych banków, zobowiązanie to jest bardzo popularne wśród polskich konsumentów. Warto wiedzieć, czym się charakteryzuje i kiedy warto je podjąć.

Kredyt celowy to taki rodzaj zobowiązania finansowego, który pozwala pozyskać gotówkę na ściśle określony cel. Mianem kredytu celowego można zatem określić całą grupę zobowiązań bankowych, które podejmujemy po to, by pokryć konkretny wydatek. Z kredytem celowym będziemy mieć do czynienia na przykład wtedy, gdy sięgniemy po kredyt samochodowy czy hipoteczny.

Kredytami celowymi są:

Kredyt celowy a kredyt gotówkowy

Kredyt celowy może z pozoru przypominać kredyt gotówkowy. Często w reklamach kredytów gotówkowych można bowiem znaleźć sugestie na temat tego, na co możemy wydać otrzymaną gotówkę (np. na wakacje czy remont domu). Kredyty celowe również udzielane są na zakup wielu różnorodnych produktów i usług. Jak zatem odróżnić od siebie te dwa rodzaje zobowiązań?

Kredyt celowy i kredyt gotówkowy różni konieczność posiadania ściśle sprecyzowanego celu wydatkowania pieniędzy. Kredyty gotówkowe można wydać na dowolnie wybrany przez siebie cel, podczas gdy kredyty celowe są podejmowane z myślą o sprecyzowanym wydatku, o którym powiadamiamy bank już na etapie wnioskowania o dodatkowy zastrzyk gotówki.

Warunki kredytu celowego

Najważniejszym warunkiem udzielenia kredytu celowego jest wpisanie we wniosku kredytowym celu, na jaki chcemy przeznaczyć pozyskane środki. Jeśli przedmiot finansowania ma być jednocześnie zabezpieczeniem spłaty podejmowanego zobowiązania, dodatkowo musimy także przedstawić w banku stosowne dokumenty, które umożliwią ustanowienie takiego zabezpieczenia.

Warto również wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku kredytu celowego kredytobiorca jest zazwyczaj zobowiązany do potwierdzenia w banku wydania środków zgodnie z ich przeznaczeniem. Może tego dokonać przedstawiając fakturę lub umowę/kupna sprzedaży. Banki wymagają najczęściej, by fakturami potwierdzony był wydatek co najmniej 70-80 proc. środków uzyskanych z kredytu. Faktury lub rachunki nie powinny być wystawione wcześniej, niż miesiąc przed udzieleniem kredytu.

W przypadku kredytów celowych pożyczone pieniądze często jednak nie trafiają na konto kredytobiorcy, a są wypłacane bezpośrednio osobie sprzedającej. Tak jest m.in. w przypadku kredytów hipotecznych.

Kredyt celowy – dlaczego warto?

Choć kredyty celowe jako takie rzadko pojawiają się w reklamach banków, zdecydowanie warto zainteresować się tego rodzaju zobowiązaniami. Za dodatkowymi formalnościami, które należy spełnić np. przy składaniu wniosku, idą bowiem również dodatkowe udogodnienia.

Kredyt celowy to świetne rozwiązanie dla wszystkich kredytobiorców, którzy doskonale wiedzą, na co chcą przeznaczyć pozyskane środki. Finansowanie na określony cel charakteryzują bowiem mniej restrykcyjne wymogi wobec potencjalnych kredytobiorców. Z punktu widzenia instytucji finansowej kredyty celowe są zdecydowanie mniej ryzykowne niż zwykłe kredyty gotówkowe. Dla kredytobiorców to niższe ryzyko oznacza możliwość wynegocjowania niższej ceny zobowiązania.

Kredyty celowe są zazwyczaj nieco tańsze niż kredyty gotówkowe. Z uwagi na niższe ryzyko banki mogą bowiem zaoferować klientom niższe oprocentowanie takich zobowiązań. Nie pozostaje to bez wpływu również na maksymalną kwotę kredytu, jaką możemy pozyskać z banku. Niższe ryzyko oznacza, że bank jest skłonny pożyczyć klientowi więcej pieniędzy, a także rozłożyć spłatę zobowiązania na dłużej.

Rafał Tomkowicz – Redaktor prowadzący Banking Magazine

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password