Kredyt Czyste Powietrze w Banku Ochrony Środowiska

dodał Martyna Sarniak
0 komentarzy
Kredyt Czyste Powietrze logo Banku Ochrony Środowiska

Bank Ochrony Środowiska udostępnił możliwość składania wniosków w programie Czyste Powietrze. Program ten przeznaczony jest dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą pozyskać dotację na różnego rodzaju prace remontowe, np. ocieplenie budynku.

Czyste Powietrze to program przeznaczony dla właścicieli domków jednorodzinnych. Za jego pośrednictwem można otrzymać dotację m.in. na:

  • instalację fotowoltaiki,
  • ocieplenie budynku,
  • wymianę stolarki okiennej oraz drzwiowej,
  • wymianę pieca,
  • zakup pompy ciepła.

Wniosek o rządową dotację w ramach programu Czyste Powietrze można teraz złożyć w dowolnej placówce Banku Ochrony Środowiska. Wnioskujący mogą w ten sposób ubiegać się również o powiązany z dotacją Kredyt Czyste Powietrze.

BOŚ jest jednym z dwóch banków, które udostępniły taką ofertę polskim konsumentom. Program Czyste Powietrze ma zmotywować gospodarstwa zamieszkujące w domach jednorodzinnych do rezygnacji z niskosprawnych źródeł ciepła. Zaangażowanie banków ma sprawić, że środki umożliwiające poprawę jakości powietrza i ograniczenie emisji szkodliwych substancji staną się bardziej dostępne.

Cieszę się, że Bank Ochrony Środowiska dołączył do programu „Czyste Powietrze”, który jest największym i najważniejszym projektem w Polsce, służącym skutecznej poprawie jakości powietrza oraz zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń powodujących występowanie zjawiska smogu. Jestem przekonany, że ścieżka bankowa w „Czystym Powietrzu” otwiera drzwi do dofinansowania wymiany tzw. kopciuchów i termomodernizacji domów kolejnym świadomym Polakom, którym zależy nie tylko na oszczędnościach w domowym budżecie i polepszeniu komfortu życia, ale także na poprawie jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy na co dzień

– powiedział Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kredyt Czyste Powietrze – warunki

Dotacja w ramach programu Czyste Powietrze to maksymalnie 37 000 zł. Ścieżka bankowa zakłada, że środki trafią do osób, które zaciągną preferencyjny Kredyt Czyste Powietrze. Maksymalna kwota tego kredytu wynosi 100 000 zł, najdłuższy czas kredytowania to 12 lat, natomiast RRSO to 6,11%. Do podjęcia kredytu nie trzeba posiadać wkładu własnego, ponadto jest on objęty gwarancją BGK. Dzięki takiemu połączeniu dotacji i kredytu większą część kosztów zobowiązania mogą pokryć środki rządowe.

Program „Czyste Powietrze” to ważna inicjatywa, mająca na celu przyspieszenie termomodernizacji domów jednorodzinnych. W szczególności chodzi o wymianę nieefektywnych i szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła. Jestem przekonany, że zaangażowanie sektora bankowego przyczyni się do znacznego podniesienia efektywności tego programu, dzięki powszechnej dostępności oddziałów oraz fachowej pomocy doradców. Udział w tym przedsięwzięciu jest dla BOŚ czymś naturalnym, zgodnym z naszą misją skutecznego wspierania zielonej transformacji. Cieszę się, że BOŚ spełnił wszystkie warunki przystąpienia do programu i już teraz jest w pełni gotowy do realizacji programu. Dzięki temu nasi klienci mogą jako jedni z pierwszych w Polsce ubiegać się o rządową dotację i powiązany z nią preferencyjny kredyt

– powiedział Wojciech Hann, prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Formalności ograniczone do minimum

Wniosek kredytowy można wypełnić w dowolnym oddziale banku BOŚ. Stamtąd doradcy klienta wysyłają go w odpowiednie miejsce. Chodzi tu o właściwy dla danego terenu wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw). Łączna maksymalna pula środków przeznaczonych na wnioski o dotacje w formie częściowych spłat kapitału kredytu wynosi 1,5 mld zł. Kwota ta została przewidziana na lata 2021-2022.

Sam program Czyste Powietrze powstał z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przeznaczony jest dla właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych, a także wydzielonych w nich lokali mieszkalnych, które posiadają własną księgę wieczystą. Dofinansowanie można otrzymać na termomodernizację lub wymianę źródeł ciepła.

Zaangażowanie BOŚ w program „Czyste Powietrze” to kolejny krok wzmacniający naszą pozycję w obszarze zielonych finansów. Jest to kierunek, w którym dalej zdecydowanie chcemy się rozwijać i poszerzać kompetencje. Szczególnie w dobie wielkich przekształceń gospodarczych dążących do budowania neutralności klimatycznej Polski. Działając zgodnie z nową strategią banku, czynnie wspieramy te procesy, a także chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z naszymi klientami oraz partnerami

– dodała Marzena Koczut, wiceprezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Podobne wpisy