Pod koniec roku Polacy masowo sięgali po kredyty

dodał Martyna Sarniak
0 komentarzy
stos banknotów dane inbanku

Pod koniec roku aktywność kredytowa polskich konsumentów znacznie wzrosła. Dane Inbanku wskazują, że w przypadku wniosków kredytowych na zielone inwestycje była ona nawet o 92 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2020 r.

W okresie od połowy listopada do połowy grudnia 2021 r. liczba wniosków kredytowych wzrosła aż o 92 proc. Chodzi o wnioski złożone w Inbanku, które dotyczyły finansowania inicjatyw proekologicznych. Przykładem inicjatyw, które wśród klientów Inbanku cieszyły się szczególną popularnością, projekty związane z energetyką prosumencką oraz rozproszoną.

Jednak pod koniec roku wzrosło nie tylko zapotrzebowanie na kredyty związane z inicjatywami proekologicznymi. Średni wzrost liczby złożonych w tym okresie wniosków (o wszystkie rodzaje kredytów) ukształtował się bowiem na poziomie 64 proc.

Oznacza to, że pod koniec roku zwiększyło się m.in. zapotrzebowanie na kredyty ratalne. Segment ten odnotował 74 proc. wzrost. Polacy coraz chętniej wnioskowali także o kredyty samochodowe (wzrost o 45 proc.) oraz o kredyty gotówkowe (wzrost o 33 proc.).

W okresie od połowy listopada do połowy grudnia 2021 r. Polacy pożyczali netto średnio:

  • 2,984 zł w przypadku kredytów ratalnych,
  • 11,539 zł w przypadku kredytów gotówkowych,
  • 25,761 zł w przypadku kredytów na zielone inwestycje,
  • 29,494 zł w przypadku kredytów samochodowych.

Dane Inbanku wykazały również wyraźny trend zwyżkowy w przypadku wysokości kredytów. W porównaniu do końca 2020 r. wzrosła wysokość niemal wszystkich kredytów, o które wnioskowali klienci Inbanku. Wyjątkiem jest jedynie kredyt gotówkowy, który odnotował w tym zakresie 14 proc. spadek. Największy wzrost dotyczył natomiast kredytów samochodowych – sięgnął aż 30 proc. Nieco mniejsze zwyżki zanotowały kredyty ratalne (16 proc.) oraz kredyty proekologiczne (9 proc.).

Równocześnie – poza średnią kwotą netto kredytu – pod koniec ubiegłego roku wzrósł również średni okres kredytowania. W przypadku kredytu ratalnego o 1 miesiąc (do 114 miesięcy), w przypadku kredytu na zielone inwestycje o 3 miesiące (również do 114 miesięcy), natomiast w przypadku kredytów samochodowych o 5 miesięcy. W tej chwili średni okres kredytowania dla tego rodzaju zobowiązań wynosi 61 miesięcy.

Inbank stawia na kredyt ratalny

Biorąc pod uwagę wolumeny, podstawowym produktem oferowanym przez Inbank nadal jest kredyt ratalny. Produkt ten znajduje się w ofercie banku już od ponad 11 lat. Sama marka Inbank Polska pojawiła się na polskim rynku w 2017 r. i do tej pory zdążyła wyrobić sobie stabilną pozycję wśród konsumentów. W ubiegłym roku portfel kredytów udzielonych przez tę instytucję przekroczył 1 mld złotych, a po rozwiązania ratalne oferowane przez Inbank sięgnęło już ponad ćwierć miliona Polaków.

Podobne wpisy