Jak wygląda zdolność kredytowa w czasach wysokich stóp procentowych?

Koszty życia uporczywie rosną, podobnie, jak raty w banku. Dla wielu z nas oznacza to trudniejszy dostęp do kredytu. Zdolność kredytowa przeciętnego Polaka spada i może się pogłębić nawet do -45% w porównaniu do ubiegłego roku. Niestety, brak zdolności kredytowej często należy rozumieć, jako pożegnanie lub odłożenie marzeń o wymarzonym mieszkaniu na później. Zanim jednak ostatecznie zrezygnujemy ze swoich planów, warto ocenić i przekalkulować szanse korzystając z Analizatora Kredytowego BIK, który, co istotne, przeprowadza obliczenia na podstawie tych samych danych, na których decyzje opiera bank.

Według analizy kredytowej BIK w ubiegłym roku Polacy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe na łączną wartość 88,7 mld zł. Tym samym stanowi to rekordowy wynik. Jednak jak przedstawiają prognozy BIK, wartość akcji kredytowej w bieżącym roku będzie mniejsza o 10% (wyniesie 80 mld zł.), niż w 2021 roku. Niemniej, będzie to wysoki poziom powyżej hossy z 2008 r.

W zestawieniu stycznia 2022 r.z rokiem ubiegłym zauważyć można, że już w pierwszym miesiącu o 1/4 spadła, liczba składanych wniosków o przyznanie kredytu hipotecznego. Porównując rekordowy marzec w 2021 r. z marcem bieżącego roku, spadek ten wynosi aż 50%.

Jakie są skutki uboczne podwyżek stóp procentowych?

Należy zwrócić uwagę, że wysokość stóp procentowych jest zmienna, a jak wiadomo, ich podwyżki to jedyny sposób na przyhamowanie zbyt wysokiej inflacji. Niestety ostatecznie przyczynia się to do tego, że przyszli kredytobiorcy, będą mieli utrudniony dostęp do kredytu. Z kolei wszystkie osoby, które są w trakcie spłaty swojego zobowiązania, muszą liczyć się z wyższymi ratami. Podwyżki stóp procentowych to zmartwienie 64% kredytobiorców. Jak się okazuje 3/4 obywateli posiadających kredyt mieszkaniowy pokłada nadzieje, że jego koszt wzrośnie maksymalnie do 300 zł.

Niższa zdolność kredytowa — o kredyt będzie trudniej!

Do przewidzenia było to, że w związku z zaistniałą sytuacją i kolejnymi podwyżkami dużo trudniej będzie, uzyskać pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu. Rozpatrując wnioski, banki skrupulatnie analizują wysokość dochodów i konfrontują ją z kosztami utrzymania gospodarstwa domowego oraz ewentualnymi kosztami każdego zaciągniętego zobowiązania. W momencie, gdy ceny mieszkań rosną szybciej niż zarobki, a przy tym raty kredytu również stają się coraz wyższe, następuje zderzenie z rzeczywistością, w której lwią część zarobków konsumujemy. Tym samym, można spodziewać się, częstszych negatywnych decyzji w sprawie kredytu lub jego przyznania, ale na mniejszą kwotę. Coraz mniej osób ma zdolność kredytową, co oznacza możliwość spłacenia kredytu w określonym w umowę terminie. Rata kredytowa po weryfikacji banku może okazać się zwyczajnie zbyt wysoka w zestawieniu z zarobkami. Najgorszy scenariusz przewiduje, spadek zdolności kredytowej, aż o 45%.

źródło BIK

O marzenia, zwłaszcza te dotyczące wymarzonych czterech ścianach warto walczyć. Z tego powodu warto robić rozeznanie i obliczyć wysokość kredytu, o który można wnioskować, a którego raty nie obciążą nadmiernie budżetu.

Analiza kredytu

Podjęcie decyzji o kredycie na wiele, wiele lat bez wątpienia nie należy do najłatwiejszych. Między innymi, właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy Analizatora Kredytowego BIK. Jest to jedyne w swoim rodzaju narzędzie na rynku, które uwzględnia rzeczywistą historię kredytową i ostrzega przed przekredytowaniem. Kalkulatory, które możemy znaleźć w przeglądarkach internetowych, nie mają dostępu do tego typu danych. Analizator działa nieszablonowo, ponieważ analizuje faktyczną historię kredytową, a także wysokość rat i limitów obecnie spłacanych zadłużeń. Jednocześnie użytkownicy wykorzystujący Analizator, otrzymują informacje dotyczące obecnej sytuacji finansowej oraz interpretacje rynku, która bazuje na czterech kategoriach danych tj.: dotychczasowa terminowość spłat, storing, czyli ocenę wiarygodności, relację wydatków do dochodów, a także obciążenie zobowiązaniami finansowymi. Co więcej, dostaniemy podpowiedzi jak zmienić swoje niekorzystne położenie i zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu.

Dodatkowo zaproponuje najkorzystniejsze opcje i umożliwi ponowne przeliczenie wyników. Można przeprowadzić kilka kalkulacji, żeby upewnić się, jaki kredyt będzie dla nas najbardziej odpowiedni i bezpieczny. Tym sposobem możemy ocenić swoje szanse finansowe nie tylko, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, ale także konsumpcyjny. Warto zapoznać się z wynikiem przed wizytą w placówce, ale trzeba pamiętać, że ostateczna decyzja zawsze należy do banku.

Informacje z BIK — ważne dla kredytobiorców

Osoby, które są w trakcie spłaty swoich zobowiązań, mogą monitorować postępy w spłacie. W tym celu można skorzystać z Raportu BIK, który jest swoistym portretem kredytobiorcy. Dostępne raporty ilustrują realny stan spłaty wszystkich zaciągniętych zobowiązań, zarówno tych samodzielnych, jak i wspólnych, bądź poręczonych. Analizator kredytowy to narzędzie zarówno obliczeniowe, jak i doradcze. Co prawda, nie zastępuje on pośrednika ani nie pokazuje konkretnych ofert bankowych. Liczba możliwych kalkulacji nie jest objęta limitem, a dodatkowo jest to narzędzie całkowicie darmowe dla wszystkich posiadających konto w portalu www.bik.pl i aplikacji mobilnej Mój BIK. Do wykonania kalkulacji Analizator pobiera Raport BIK, więc choćby z tego względu musi być on aktualny- nie starszy, niż 7 dni.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password