Polski Ład wprowadza zmiany. Czy specjaliści IT zaczną przechodzić na ryczałt?

W nowym roku czeka nas wiele zmian, z którymi niewątpliwie prędzej czy później warto się dokładnie zapoznać. W artykule poświęcimy uwagę, zasadom dotyczącym funkcjonowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jak się okazuje, ta konkretna forma opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej zwłaszcza dla niektórych zawodów może być najkorzystniejszą opcją. Zaraz obok podatku liniowego i zasad ogólnych (skali podatkowej). Najbardziej skorzystają na tym osoby znajdujące się w najwyższych progach zarobkowych, np. specjaliści z branży IT. Jak wyliczyli eksperci z platformy Banqup, ich dochód może wzrosnąć nawet o 10%.

Wejście Polskiego Ładu zmienia m.in. przepisy opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ma to ścisły związek ze zmianą ustawowej definicji wolnego zawodu. Ryczałt w zależności od konkretnej branży albo też jak w niektórych przypadkach od osiągniętego dochodu oferuje jedenaście stawek podatkowych, które oscylują między 2% do 17%. Krzysztof Pulkiewicz z platformy Banqup zauważa, że z tego sposobu rozliczenia będą mogli skorzystać przedstawiciele wielu zawodów.

Ryczałt dla branży IT?

Dla informatyków głównym argumentem przemawiającym za zmianą opodatkowania będzie na pewno zmniejszenie się stawki ryczałtu z 15% do 12%. Usługi informatyczne nie są bowiem wyliczone w ustawie o ryczałcie (art. 12 ust. 1 pkt 2b), z tego względu na przykład testy manualne, podlegać mogą stawce 8,5%. Według analizy portalu No Fluff Jobs w Polsce samozatrudnionych specjalistów IT pod koniec ubiegłego roku mogło być nawet ok. 125 tys.

Z wyliczeń ekspertów wynika również, że ryczałt okazuje się najbardziej intratną formą opodatkowania dla informatyków. Szczególnie dla tych, którzy już w tym momencie otrzymują największe wynagrodzenia. Mimo to, przed podjęciem decyzji warto najpierw przeanalizować wszystkie możliwe sposoby rozliczenia, aby następnie móc wybrać opcję najbardziej dopasowaną do firmy. Na przykład, jeśli chodzi o zarobki rzędu 120 tys. zł rocznie, najlepszym rozwiązaniem w dalszym ciągu pozostaje rozliczanie podatku na zasadach ogólnych.

Za podjęciem decyzji o przejściu na ryczałt przemawiać może również atrakcyjna składka zdrowotna. Jest ona korzystniejsza ze względu na to, że zgodnie z ustawą wylicza się ją według trzech progów przychodu rocznego (do 60 tys., do 300 tys. i powyżej). Tym samym oznacza to, że wysokość składki jest adekwatna do średniego przychodu za rok poprzedni- odpowiednio ok. 3 800, 6 400 lub 11 400 zł za rok.

Przejście z opodatkowania liniowego na ryczałt według specjalistów Banqup to 10% wzrost wynagrodzeń dla programistów. Na przykład, specjalista IT zarabiający w ciągu roku 180 tys. zł brutto, przy kosztach prowadzenia działalności wynoszących 12 tys. zł, dzięki rozliczeniu się ryczałtem, zapłaci niecałe 20 tys. zł podatku, zamiast jak miałoby to miejsce przy rozliczeniu podatkiem liniowym ponad 29 tys. zł. Analogicznie, przedsiębiorca z rocznym dochodem na poziomie 240 tys. zł, przy kosztach wynoszących 24 tys. zł, przechodząc na ryczałt, odda Urzędowi Skarbowemu 27 tys.zł zamiast 38 tys.zł.

Analiza kosztów — czy to się opłaca?

Przejście na ryczał, nie dla każdego może okazać się aż tak korzystne. Chociaż stawki opodatkowania ryczałtem rzeczywiście są niższe niż w przypadku skali podatkowej bądź podatku liniowego, to jednak należy mieć świadomość, że nie istnieje tutaj możliwość odliczania kosztów, ani też skorzystania z ulg. Pierwszorzędną kwestią stanowią tutaj koszty prowadzenia firmy. Krzysztof Pulkiewicz z Banqup tłumaczy, że ryczałt jest najkorzystniejszy dla działalności wysokorentownych, w sytuacji, gdy koszty nie przekraczają 25% przychodu. W przypadku przedsiębiorstw, które generują duże koszty, takie rozwiązanie na pewno się nie sprawdzi.

„Specjaliści IT” to określenie bardzo ogólne. Możemy zaliczyć do tej grupy doświadczonych programistów, których zarobki przekraczają 10 tys.zł netto miesięcznie. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że aż 20% pracowników branży informatycznej w Polsce to juniorzy, których zarobki są nieco niższe. Koszty samozatrudnionego programisty są z reguły relatywnie niskie. W tym przypadku głównym i jednorazowym koszem jest sprzęt, na którym informatyk pracuje. Do dodatkowych kosztów należeć mogą także: wynajem biura lub przestrzeni co-workingowej, opłaty za prowadzenie konta firmowego, czy księgowość. Podobnie jest z opłatami za wszelkie działania promocyjne, wyjazdy służbowe, oraz podnoszenie kwalifikacji.

Rozliczenie podatkiem liniowym umożliwia informatykom odliczenie kosztów od podstawy opodatkowania, co wpływa na zmniejszenie się kwoty należnego podatku. Obecnie Polski Ład nie dopuszcza możliwości odliczania składki zdrowotnej, a co za tym idzie, rzeczywiste obciążenie fiskalne wzrosło o 3,65% przy podatku liniowym. Co prawda przy ryczałcie nie można odliczać kosztów prowadzenia działalności, niemniej jednak samo opodatkowanie jest już niższe. Składka zdrowotna przy rocznym dochodzie o wartości 300 tys. zł wynosi niecałe 6 400 zł rocznie, gdzie przy podatku liniowym podobną kwotę należy uiścić już przy zarobkach na poziomie ok. 133 tys. zł.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password