Sytuacja finansowa gospodarstw domowych poprawia się

Początek roku to dla wielu osób impuls do zmian, także tych w zakresie finansów. Oszczędzanie, podwyżka, zmiana pracy — jakie plany finansowe w 2024 roku chcą zrealizować Polacy? Sprawdźmy.

Na skutek wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę, wyższego świadczenia 500+ i najniższej od prawie trzech lat inflacji sytuacja finansowa polskich gospodarstw domowych jest coraz lepsza.

Lepsze nastroje finansowe Polaków

Jak wynika z badania Sytuacja na rynku consumer finance zrealizowanego na zlecenie Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) i Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) finansowe nastroje wśród konsumentów w Polsce poprawiają się.

Więcej wydatków na dobra trwałe

Skutkiem wzrostu optymizmu konsumentów jest większa skłonność do ponoszenia wydatków na dobra trwałe. Chęć ich zakupu wskazało 52,7 proc. respondentów (rok wcześniej ich odsetek wynosił 41,9 proc.).

Terminowa spłata kredytów, chwilówek, rat

Konsekwencją lepszej sytuacji finansowej gospodarstw domowych jest także poprawa w zakresie regulowania zobowiązań finansowych. Ich terminową spłatę zadeklarowało aż 68,6 proc. badanych.[1] Tzn. że nawet jeśli zaciągamy więcej zobowiązań finansowych, to jednak regularnie spłacamy kredyty, chwilówki, raty, płatności odroczone.

Nadwyżki finansowe

Wyniki badania Sytuacja na rynku consumer finance udowadniają, że Polacy widzą coraz większy sens w oszczędzaniu. 57 proc. respondentów wskazało, że ma nadwyżki finansowe. Zadeklarowali oni, że są w stanie odkładać pieniądze z bieżących dochodów. Przed rokiem odsetek podobnych odpowiedzi nie przekraczał 45 proc.

Możliwe przyczyny poprawy sytuacji finansowej Polaków

Co mogło przyczynić się do poprawy nastrojów i większego optymizmu w zakresie finansów? Ekonomiści wskazują na kilka potencjalnych przyczyn:

  • najniższa od 3 lat inflacja – w lutym wyniosła 3,9%;
  • wyższa pensja minimalna – od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło i wynosi obecnie 4242 zł brutto, czyli około 3221,98 zł „na rękę”. Od 1 lipca rząd planuje kolejną podwyżkę;
  • wyższe świadczenie 800 plus – od 1 stycznia wzrosła nie tylko pensja  minimalna, ale także kwota świadczenia wychowawczego 500+. W 2024 roku osoby wychowujące dzieci będą dostawać co miesiąc nie 500, ale 800 zł na każde dziecko.

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl


[1] https://zpf.pl/ponad-polowa-gospodarstw-domowych-ma-nadwyzki-finansowe-przybywa-osob-ktore-nie-maja-problemow-ze-splata-zobowiazan/

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password