Popularność przelewów natychmiastowych w lutym 2021 r.

Pod koniec ubiegłego tygodnia poznaliśmy statystyki systemów rozliczeniowych KIR za luty 2021 r. Wynika z nich, że lawinowo rośnie popularność przelewów natychmiastowych w systemie Elixir.

KIR to podmiot technologiczny, który powstał z inicjatywy NBP, Związku Banków Polskich oraz 16 banków komercyjnych. Jego celem jest elektronizacja rozliczeń międzybankowych i dostarczanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla bankowości, gospodarki oraz administracji publicznej. Narzędzia zapewniane przez KIR w zakresie infrastruktury polskiego systemu płatniczego podnoszą bezpieczeństwo, skuteczność i efektywność wszelkich rozliczeń.

Popularność Elixir

Pod koniec ubiegłego tygodnia KIR opublikował raport, który zawiera statystyki systemów rozliczeniowych w lutym 2021 r. Wynika z nich, że w ubiegłym miesiącu KIR przetworzył w systemie Elixir aż 165,8 mln transakcji. Ich łączna wartość sięgnęła 481,5 mld zł.

Elixir wyniki

Dla porównania warto przypomnieć, że w lutym ubiegłego roku było to 157,7 mln transakcji o wartości 449,2 mld zł. Tym samym zatem liczba transakcji wzrosła o 5,2 proc., natomiast ich wartość o nieco ponad 7 proc.

Transakcje Elixir obejmują zarówno uznania (np. polecenia przelewu), jak również obciążenia (np. polecenia zapłaty). W ciągu ubiegłego miesiąca system Elixir największym zainteresowaniem cieszył się 15 lutego 2021 r. Przetworzono wówczas największą liczbę komunikatów, która sięgnęła niemal 12 mln transakcji o łącznej wartości 38,3 mld zł.

Rozliczenia w euro

Rosnącą popularnością cieszy się również system Euro Elixir, który obsługuje rozliczenia krajowe oraz zagraniczne w euro. W ciągu lutego 2021 r. KIR udało się rozliczyć 2,8 mln transakcji, których łączna wartość sięgnęła 14,2 mld euro.

Elixir Euro wyniki

W analogicznym okresie poprzedniego roku (czyli w lutym 2020 r.) było to 2,47 mln komunikatów o wartości przekraczającej 13,56 mld euro. Tym samym liczba transakcji w ujęciu rok do roku wzrosła aż o 11 proc., podczas gdy ich wartość o 4,6 proc. Dniem rekordowym pod względem liczby rozliczonych transakcji był 1 lutego. KIR przetworzył wówczas 168,1 tys. komunikatów, których łączna wartość wyniosła blisko 775 mln euro.

Płatności natychmiastowe

W lutym 2021 r. w systemie Express Elixir KIR rozliczył niemal 7 mln przelewów natychmiastowych, których łączna wartość przekroczyła 6 mld zł. System ten umożliwia realizowanie przelewów natychmiastowych, a także dokonywanie przelewów na numer telefonu. Przelewy takie są możliwe, jeśli zarówno odbiorca, jak i nadawca korzystają z systemu BLIK.

Jeszcze rok temu w analogicznym okresie w systemie Express Elixir udało się zrealizować jedynie 3,5 mln transakcji. Ich łączna wartość wyniosła wówczas 4,7 mld zł. Porównanie tych dwóch wyników dowodzi rosnącej popularności płatności natychmiastowych. Z danych KIR wynika, że liczba zrealizowanych transferów natychmiastowych wzrosła o ponad 100 proc., podczas gdy ich wartość o niemal 30 proc.

Elixir Express wyniki

Najwyższą dzienną liczbę przelewów natychmiastowych odnotowano 10 lutego 2021 r. Było to 368,3 tys. transferów, które w ujęciu wartościowym sięgnęły 370,6 mln zł. To zarazem najwyższa odnotowana liczba transakcji w historii całego systemu.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password