Osoby używające aplikacji Autopay mogą teraz korzystać z automatycznych płatności na nowych odcinkach polskich autostrad. 1 grudnia na autostradzie A2 (między Koninem a Strykowem) oraz A4 (między Wrocławiem a Sośnicą) zmienił się system poboru opłat.
Odcinki te zarządzane są przez GDDKiA. Od grudnia zlikwidowano na nich system poboru opłat oparty o tzw. bramki. Zmiany te objęły swoim zasięgiem posiadaczy samochodów osobowych oraz motocyklistów.
Aby opłacić przejazd wskazanymi odcinkami, kierowcy powinni:
- używać dedykowanej aplikacji, czyli automatycznego rozwiązania, które opiera się o miejscową lokalizację GPS. Przykładem takiej aplikacji jest właśnie Autopay. W jej przypadku płatność automatycznie pobierana jest z karty po zakończeniu przejazdu. Do aplikacji tego typu należy także e-TOLL PL, w przypadku którego przed podróżą należy doładować konto albo
- wcześniej wykupić bilet autostradowy – można tego dokonać na stronie internetowej, na stacji paliw oraz za pośrednictwem rządowej aplikacji e-TOLL BILET.
Brak opłaty za przejazd autostradą może dla kierowcy zakończyć się mandatem w wysokości nawet 500 zł.
Jak działa Autopay?
Autopay to bezpłatna aplikacja przeznaczona na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS. Żeby z niej korzystać, należy wcześniej dokonać rejestracji, podając przy tym m.in. swój adres e-mail, numer telefonu oraz dane pojazdu (np. numer rejestracyjny). Przed rozpoczęciem podróży należy również podpiąć do konta kartę płatniczą, z której automatycznie pobierana jest opłata za przejazd. Każdy użytkownik ma możliwość dodania do aplikacji dowolnej liczby pojazdów oraz kilka źródeł płatności.
Osoby, które już wcześniej używały Autopay, przed rozpoczęciem podróży państwowymi odcinkami autostrad A2 i A4 powinny zaktualizować aplikację do najnowszej wersji. Następnie konieczne jest zaznaczenie w niej nowych odcinków autostrad.
Dla zminimalizowania ryzyka wystąpienia problemów należy umożliwić urządzeniu odczytywanie lokalizacji i wysyłanie powiadomień push. Ponadto w momencie korzystania z aplikacji nie można mieć włączonego trybu oszczędzania baterii ani trybu samolotowego.
Niektórzy użytkownicy korzystają z Autopay w ramach swojej bankowości elektronicznej. Taką możliwość mają klienci:
- Millennium Banku,
- Banku Pocztowego,
- ING Banku Śląskiego,
- Alior Banku,
- Santander Banku,
- Pekao SA,
- SGB-Banku.
Osoby logujące się do Autopay przez swój bank muszą dodatkowo zarejestrować się na stronie internetowej marki. Mogą tego dokonać poprzez wybór opcji „Nie masz hasła? Przejdź z banku”. Później konieczne jest pobranie na telefon aplikacji Autopay, gdyż w tej chwili nie ma możliwości opłacania przejazdów bezpośrednio z poziomu bankowości elektronicznej. Jednak po zarejestrowaniu wystarczy już tylko uruchomić aplikację, aby automatycznie opłacić przejazd.
Zalogować się do aplikacji można za pomocą:
- odcisku palca,
- faceID,
- hasła.
Przed przejazdem przez bramki aplikacja wysyła do użytkownika powiadomienie push na temat tego, że za chwilę zakupiony zostanie bilet. Sam system automatycznie odczytuje lokalizację samochodu w chwili wjazdu na płatny odcinek drogi, a opłata za przejazd jest pobierana po zakończeniu przejazdu.
W przypadku, gdy w aplikacji podpiętych jest kilka pojazdów, konieczne jest wskazanie tego, którym kierowca porusza się po autostradzie. Korzystanie z Autopay to jedyny sposób, który umożliwia automatyczne regulowanie płatności niemal za każdy kilometr pokonanej płatnej drogi w Polsce. Aplikacją można się posługiwać bez względu na to, kto zarządza drogą i jaki system na niej obowiązuje.
Na koniec warto dodać, że w przypadku dotychczasowych odcinków autostrad, na których działa Autopay, aplikacja funkcjonuje dalej na tych samych zasadach. Jej działanie opiera się zatem na odczytywaniu tablic rejestracyjnych. Równocześnie aplikacją można płacić nie tylko za same autostrady, ale też za myjnie i postój w miejscach parkingowych w Warszawie, Poznaniu oraz Wrocławiu.