Finansowanie od fintechów ratunkiem dla firm w dobie pandemii

Polska gospodarka stoi dziś w obliczu wielu wyzwań, a niepewna sytuacja sprawia, że wielu przedsiębiorców obawia się o swoją płynność finansową. W takiej sytuacji finansowanie od fintechów może stanowić nieocenione wsparcie.

Zewnętrzne finansowanie może być ostatnią deską ratunku dla firm, które z powodu pandemii mają kłopoty z płynnością finansową. Część z nich ze względu na swoją niepewną sytuację może mieć jednak problemy w pozyskaniu pożyczki lub kredytu od tradycyjnych instytucji, np. banków czy firm pożyczkowych. Tego typu trudności zgłasza już ponad połowa mikroprzedsiębiorstw i małych firm.

W tych niestabilnych czasach nieocenioną pomoc mogą zapewnić podmioty, które w swojej ofercie mają nowoczesne finansowanie oparte na innowacyjnej technologii. Finansowanie od fintechów to doskonała alternatywa dla tradycyjnych zobowiązań, o czym świadczy rosnące zainteresowanie przedsiębiorców tą formą pozyskania dodatkowych środków pieniężnych. Z raportu Million Insights wynika, że w czasie pandemii wykorzystanie aplikacji, które w swoich ofertach mają europejskie fintechy, wzrosło aż o 72 proc.

Czy finansowanie od fintechów ochroni firmę przed zatorami płatniczymi?

Jedną z największych przeszkód w prowadzeniu biznesu stanowią zatory płatnicze. Firmy, które nie otrzymują zapłaty za swoje usługi w terminie, nie są w stanie uregulować zobowiązań wobec własnych podwykonawców.

Problem ten dotyka zwłaszcza mniejsze podmioty. Z danych zebranych w ostatnim kwartale 2020 r. wynika, że ponad połowa przedsiębiorców z sektora MŚP ma problem z uzyskaniem zapłaty za wystawione faktury. Opóźnienia te sięgają ponad 60 dni.

Tymczasem podmioty borykające się z zatorami płatniczymi muszą się liczyć ze zwiększonymi kosztami prowadzenia działalności i z utrudnieniami w rozwoju. Tego typu utrudnienia mogą nawet stanowić zagrożenie dla przetrwania firmy.

W czasach, gdy kontakt osobisty został ograniczony do niezbędnego minimum, rynek cyfrowych platform udzielających finansowania rośnie w siłę. Specjaliści zakładają, że do końca 2026 r. jego wartość sięgnie 15,3 mld dolarów. Finansowanie od fintechów to rozwiązanie niezwykle wygodne, po które można sięgnąć bez wychodzenia z domu. Na dynamiczny wzrost tego rynku wpływa również fakt, że o dodatkowe wsparcie można ubiegać się z poziomu każdego urządzenia mobilnego. Innowacyjne rozwiązania technologiczne, które zawdzięczamy fintechom, zapewniają stały dostęp do pieniędzy, możliwość wykonywania szybkich przelewów, inwestowania w akcje za pomocą telefonu czy – wreszcie – pożyczania pieniądzy.

Popularność fintechów rośnie

Pandemia zdecydowanie przyspieszyła wzrost znaczenia branży fintech. Przedsiębiorcy coraz częściej wybierają cyfrowe platformy pożyczkowe na dostawców gotówki. Są cenione przede wszystkim ze względu na wygodę, ograniczone formalności i przyjazny interfejs. Pozwala on ubiegać się o dodatkowe środki za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Dodatkowym atutem jest także szybki proces decyzyjny.

To właśnie łatwy dostęp do szybkiej gotówki może być kluczową szansą dla utrzymania się na rynku firm z różnych branż. Zewnętrzne finansowanie może być kołem ratunkowym zwłaszcza dla firm logistycznych, firm działających na rynku budowlanym czy podmiotów z sektora FMCG.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password