Nowoczesne technologie w obszarze zarządzania wierzytelnościami [DebtTech]

Krajowy Rejestr Zadłużonych to jedno z rozwiązań, które z założenia ma znacznie uprości proces zdobywania informacji dotyczących zadłużenia. Tego typu narzędzia dowodzą, że innowacje technologiczne wkraczają również do świata windykacji, który potocznie możemy chyba nazwać DebtTech.

Przede wszystkim do najciekawszych udogodnień zaliczyć  możemy  m.in: Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU), Portal Informacyjny Sądów Powszechnych oraz Krajowy Rejestr Zadłużonych. Zobaczmy poniżej jakie korzyści z nich wynikają i które będą szczególnie użyteczne wśród wierzycieli chcących w szybkim czasie odzyskać należne im pieniądze.

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Długo wyczekiwany przez wierzycieli Krajowy Rejestr Zadłużonych to elektroniczny, a co najważniejsze w pełni jawny rejestr, w którym znajdują się informacje o zadłużeniu nie tylko osób fizycznych, ale i przedsiębiorców. Jest to rozwiązanie, które w bardzo dużym stopniu przyczynia się do ogólnego procesu elektronizacji windykacji, a przez to jej technologicznego uproszczenia.

Do tej pory przedsiębiorcy, bardzo często zmuszeni byli do podejmowania mozolnych prób odnajdywania informacji dotyczących zadłużenia np. potencjalnych kontrahentów w rozmaitych miejscach. Było to zadanie dosyć czasochłonne i niosło za sobą ryzyko popełnienia błędu, który w takiej sytuacji mógł przedsiębiorcę słono kosztować. Ogromną zaletą Krajowego Rejestru zadłużonych jest to, że znajdziemy w nim informacje o podmiotach będących zagrożonymi niewypłacalnością, niewypłacalnymi, ale także takimi, wobec których bezskuteczna egzekucja została umorzona.

Wszyscy zainteresowani rejestrem odnajdą go na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości i będą mogli skorzystać z niego bezpłatnie.

Portal Informacyjny Sądów Powszechnych

Równie interesującym, aczkolwiek niedocenianym rozwiązaniem są niewątpliwie portale informacyjne poszczególnych sądów. Dzięki nim osoby zainteresowane, w tym także wierzyciele otrzymują dostęp do informacji dotyczących ich spraw, które toczą się w konkretnym sądzie. Funkcja ta dostępna jest po założeniu konta na Portalu danego sądu.

Tym samym dostęp do informacji jest szybki i łatwy, a w dodatku bez wychodzenia z domu. Informacje, jakie się tam znajdują to m.in. na jakim etapie obecnie jest postępowanie sądowe, co zostało już postanowione i zrobione, a także na kiedy zostały zaplanowane następne posiedzenia. Co więcej, dzięki Portalowi otrzymujemy również dostęp do elektronicznych wersji wszystkich pism procesowych. Chociaż w gruncie rzeczy same w sobie portale informacyjne nie są w sądach żadną nowością, to niestety nadal nie wszyscy wierzyciele z nich korzystają. Jest to rozwiązanie bardzo proste, założenie konta w Portalu Informacyjnym jest po pierwsze całkowicie darmowe, a po drugie pozwala zaoszczędzić dużo czasu i wątpliwych przyjemności telefonicznego kontaktowania się z sekretariatem sądu w celu uzyskania poszczególnych informacji.

Jeżeli z twoim udziałem toczą się aktualnie jakieś sprawy sądowe, koniecznie utwórz konto w Portalu Informacyjnym sądu, w którym trwa postępowanie.

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) co prawda, nie należy do najnowszych rozwiązań, jednak pomimo tego nie powinno go tutaj zabraknąć. EPU zostało wprowadzone do porządku prawnego już w 2010 roku i całkowicie zrewolucjonowało i przyśpieszyło procesy odzyskiwania należności. W mowie potocznej EPU określane jest czasami również jako e-egzekucja. W praktyce jednak ma niewiele wspólnego z samym etapem egzekucyjnym dotyczącym odzyskiwania należności, a jest dużo bardziej adekwatne dla etapu wyłącznie sądowego. Niewiele osób w dalszym ciągu ma świadomość, że za sprawą EPU można odzyskać pieniądze bez konieczności osobistego stawiennictwa w sądzie. Co więcej, żeby wnieść, pozew wystarczy konto na stronie internetowej e-sądu.

Warto wiedzieć, że postępowanie, które toczy się wyłącznie online, prowadzone jest w VI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. Niemniej jednak należy zaznaczyć, że korzystać z niego mogą wierzyciele z całego kraju posiadający roszczenia pieniężne. Również w sytuacji, gdy roszczenia te stały się wymagalne w okresie trzech lat przed wniesieniem pozwu, bądź spełniają wymóg, zgodnie z którym doręczenie pozwanemu nakazu nie miałoby nastąpić poza granicami naszego kraju. Ważne, żeby powód w swoim pozwie wskazał dowody na poparcie swoich zarzutów.

Dowody nie są załączane do pozwu, jeżeli przekonają one sąd, wyda on nakaz zapłaty. Dowodami w tego typu sprawie są zazwyczaj podpisane przez upoważnione osoby umowy, faktury VAT itd. W przypadku gdy sąd uzna brak podstaw do wydania nakazu zapłaty, postępowanie zostanie umorzone. Dowody są bardzo istotne i jeśli wierzyciel posiada odpowiednią dokumentację, EPU przyniesie wiele korzyści, tj.: skuteczna organizacja, szybkość oraz oszczędność pieniędzy, a co więcej, usprawniona komunikacja między sądem a powodem, ponieważ wszystko odbywa się online.

Komornicze e-licytacje nieruchomości

Do technologicznych nowinek zaliczyć należy również komornicze e-licytacje nieruchomości. Obecnie, mimo że nowe przepisy obowiązują już od września 2021 roku, to przez pierwsze 12 miesięcy od wprowadzenia nowych regulacji, e-licytacje są dopuszczalne wyłącznie, wtedy gdy komornik posiada takie możliwości techniczne. Wprowadzenie takiego rozwiązania ma docelowo pomóc w likwidacji zmów pomiędzy licytantami i jednocześnie zapewniać większe bezpieczeństwo. Komornicze e-licytacje, to kolejny przejaw dowodzący przemianom i informatyzacji wymiaru sprawiedliwości.

Elektroniczny tytuł wykonawczy w egzekucji wierzytelności publicznoprawnych

Wspomnieć należy również o kolejnym rozwiązaniu, jakim jest elektroniczny tytuł wykonawczy. Jego celem jest w głównej mierze usprawnienie egzekucji wierzytelności publicznoprawnych. Od 1 lipca ubiegłego roku wnioski i tytuły wykonawcze można drogę elektroniczną przekazać do Urzędu Skarbowego. Dla wierzycieli oznacza to przyspieszenie wysyłki dokumentów do Krajowej Administracji Skarbowej. Jest to opcja dedykowana podmiotom takim jak: naczelnicy urzędów skarbowych, organy samorządu terytorialnego, czy ZUS.

Jednakże jest to równie ważna informacja dla przedsiębiorców, którzy w relacjach publiczno-prawnych stosunkowo łatwo mogą wejść w rolę dłużnika, stąd też warto być świadomym przyśpieszenia ewentualnych egzekucji w tym zakresie.

Windykacja online czyli DebtTech

Z dobrodziejstw technologii nie powinniśmy korzystać jedynie na etapach sądowych i egzekucyjnych. Warto korzystać z nich także na etapie polubownym. To kluczowy moment, ponieważ polubowne odzyskanie pieniędzy i próba „dogadania się” często jest dla obu stron najkorzystniejszą opcją. Zarówno pod kątem finansowym, jak i czasowym. System monitoring płatności i samodzielnej windykacji online, odzyskiwanie pieniędzy w mniejszych, jak i średnich firmach staje się dużo prostsze.

Między innymi o tych zagadnieniach będziemy dyskutowali podczas zbliżającej się konferencji “FintechRejs Wrocław 2022”, z którego agendą można zapoznać się na stronie wydarzenia.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password