Nie możesz zapłacić kartą? Powodem może być 3D Secure

dodał Martyna Sarniak
0 komentarzy
karta płatnicza i terminal 3d secure

Utrata karty płatniczej wiąże się z ryzykiem jej wykorzystania przez osoby trzecie do popełnienia kradzieży. Zapobiegać temu może mechanizm 3D Secure, który skutecznie blokuje wszelkie niechciane i podejrzane transakcje.

3D Secure to rozwiązanie, które powstało, aby zabezpieczać użytkowników kart debetowych i kart kredytowych przed nieautoryzowanymi płatnościami. To element dodatkowego uwierzytelnienia transakcji dokonywanych w sklepach internetowych. W niektórych przypadkach mechanizm 3D Secure może jednak przeszkadzać w wykonaniu transakcji kartami ich prawowitym właścicielom.

Jak to działa?

Ten całkowicie darmowy mechanizm dodatkowo zabezpiecza płatności kartą, niekiedy może jednak przeszkadzać w ich dokonaniu. W przypadku niektórych transakcji zachodzi bowiem konieczność potwierdzenia ich za pomocą logowania na swoje konto w banku lub podania hasła SMS. Jest ono wysyłane na numer telefonu, który został przypisany do danego konta. Może to być spora przeszkoda dla tych osób, które na co dzień posługują się innymi numerami lub akurat nie mają przy sobie telefonu. W takim przypadku płatności nie uda się zrealizować.

W praktyce mechanizm dwuetapowej weryfikacji wymaga podania nie tylko danych z karty płatniczej (danych osobowych właściciela, daty ważności i kodu CVC/CVV), ale także dodatkowego kodu. Trafia on do użytkownika w wiadomości SMS. Oznacza to, że po wpisaniu danych z karty klient jest proszony o jej autoryzację – w tym celu zostaje przekierowany do bramki 3DS Twojego banku. Może zatem skorzystać z opcji kodu SMS, ale także autoryzować kartę za pomocą logowania do rachunku osobistego.

Jeśli autoryzacja 3DS powiedzie się, wówczas system automatycznie odczyta liczbę środków, które dostępne są na koncie. Sprawdzi także limit jednorazowej płatności kartą. W przypadku, gdy wszystkie dane będą się zgadzały, wówczas cała transakcja otrzyma tzw. „zielone światło” i pieniądze klienta trafią do sprzedawcy.

Karta bez 3D Secure?

Niektórzy posiadacze kart debetowych lub kredytowych nie posiadają odpowiedniej wiedzy dotyczącej zapobiegania zagrożeniom. Tymczasem nie wszystkie karty posiadają zabezpieczenie 3D Secure. W takiej sytuacji warto zalogować się na swoje konto w banku i tam sprawdzić, czy instytucja umożliwia aktywowanie usługi. Warto mieć na uwadze, że sama aktywacja usługi 3D Secure jest całkowicie darmowa, natomiast znacznie zwiększa bezpieczeństwo karty płatniczej. Procedura jej uruchomienia jest natomiast prosta i szybka.

Podobne wpisy