Bezstykowa biometryczna karta płatnicza, czyli zakupy bez weryfikacji kodem PIN

Francuska firma Thales wprowadza innowacyjne rozwiązanie na rynku płatności -bezstykową biometryczną kartę płatniczą, która umożliwia weryfikacje tożsamości bez numeru PIN, a jedynie odciskiem palca.

Bezstykowa biometryczna karta płatnicza firmy Thales zdobywa coraz większą popularność, szczególnie w niektórych krajach. Rozwiązanie z pewnością wpłynie na zachowanie jeszcze wyższych standardów bezpieczeństwa podczas transakcji bezgotówkowych.

Kto ma dostęp do danych?

Fenomen bezstykowej karty biometrycznej polega na możliwości dokonywania płatności zbliżeniowej, która autoryzowana jest jedynie odciskiem palca. W celu rozwiania ewentualnych wątpliwości warto zaznaczyć, że wszelkie dane dotyczące linii papilarnych użytkowników nie są udostępniane firmom trzecim. Tym samym oznacza to, że nie mają do nich dostępu ani banki, ani sprzedawcy.

W związku z tym pojawić się może pytanie, na czym polega weryfikacja użytkownika? Krótko mówiąc, wszystkie dane zapisane są w chipie karty i wykorzystywane są w celu weryfikacji osoby, która dokonuje płatności. Bez najmniejszego trudu możemy wgrać swój odcisk palca do chipu karty w placówkach banku, jak i w domowym zaciszu podczas samodzielnej rejestracji produktu.

Zalety bezstykowej karty biometrycznej

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że tego typu karta zapewnia większe bezpieczeństwo, bowiem staje się ona całkowicie bezużyteczna w rękach osoby, której dane nie zostały wgrane do chipu karty. Niektóre sytuacje niestety w dalszym ciągu wymuszają korzystanie z weryfikacji kodem PIN, jak chociażby wypłata gotówki z bankomatu. Jednak mimo wszystko zaletami kart biometrycznych jest wyższe bezpieczeństwo i wygoda użytkowania.

Mało tego, nie trzeba ustawiać limitów płynności jednorazowej, czy też dziennej, ponieważ każda transakcja wymaga odcisku palca. Trzeba przyznać, że produkt firmy Thales zdobywa coraz większą popularność w kilku krajach, w których obecnie metoda ta funkcjonuje.

Jeżeli bezstykowe biometryczne karty przyjmą się na rynku płatności, to można spodziewać się, że w niedługim czasie pojawią się również konkurencyjne rozwiązania, które znajdą się także w ofercie polskich banków.

 

Rafał Tomkowicz173 Posts

Od początku lat 2000-2001 zdobywał swoje doświadczenie z finansami, na przemiennie kierując zespołami sprzedaży (Invest Bank, Provident, Credit Agricole) oraz koordynując działania firm zarządzających wierzytelnościami. Po kilkunastu latach pracy postanowił postawić bardziej na swoim i zaczął swoją przygodę z własnymi projektami. Od 2012 roku z dobrym skutkiem udało mi się stworzyć kilka znaczących marek na rynku pośrednictwa internetowego w zakresie finansów osobistych jak również firmowych. Redaktor prowadzący serwis blizejbiznesu.pl - portal tematyczny poświęcony przedsiębiorczości. Był twórcą serwisu bankingmagazine.pl. Autor wielu publikacji dotyczących finansów osobistych. Na co dzień przedsiębiorca prowadzący spółkę Sfera Finansów, w ramach której tworzy i wydaje serwisy internetowe oraz organizator eventów tematycznych skierowanych do rynku finansowego. Prowadzący uroczyste Gale branżowe oraz konferansjer podczas kongresów finansowych.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password