Robienie zakupów online – w internecie jest już na tyle popularne, że przynajmniej od czasu do czasu zamawiamy towar w sieci i kupujemy go w taki sposób. Wraz ze wzrostem popularności tego sposobu robienia zakupów, powstają też coraz nowsze metody płatności i opcje dostawy, aby maksymalnie ułatwić cały proces klientom. Czasami możemy jednak czuć się nieco zagubieni, mając tak wiele możliwość i opcji do wyboru, nie wiedząc do końca na czym polega każda z nich i mając przez to problem z wyborem najbardziej odpowiedniej metody płatności. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze formy płatności i odbioru towaru oraz też te mniej popularne i oryginalne.
Płatność kartą
Pierwszym i zdecydowanie najpopularniejszym sposobem płatności w sieci jest płatność kartą. Oznacza się ją najczęściej w systemie logiem, VISA lub MasterCard. Po wybraniu tej opcji wystarczy przepisać numer karty płatniczej, datę ważności oraz kod bezpieczeństwa CVV. Jeśli system płatności posiada system weryfikacji, a nasza karta go obsługuje, będziemy musieli wpisać również kod otrzymany np. SMS-em lub potwierdzić płatności w swojej bankowości.
Płatność przelewem online i tradycyjnym
Drugim najpopularniejszym rodzajem metody płatności w sieci jest płatność przelewem — zarówno online, jak i tym tradycyjnym. Płatność online polega na wybraniu ikony odpowiedniego banku w systemie płatniczym oraz zalogowaniu się do bankowości elektronicznej. Przeważnie zostaniemy jedynie poproszeni o zaakceptowanie przelewu, a dane płatności będą już uzupełnione. Zrobimy to np. przepisując kod, otrzymany przez SMS. Przelew tradycyjny z kolei polega na wygenerowaniu i wydrukowaniu blankietu z numerem konta oraz tytułem przelewu, z którym udamy się np. na pocztę. Numer konta i tytuł, który jest ciągiem liczb i znaków możemy też przepisać, choć należy uważać, by się nie pomylić.
Płatność kodem PaysafeCard
Oryginalne metody płatności to możliwość uregulowania rachunku kodem przedpłaconym PaysafeCard. Jest to rodzaj kodu, który możemy kupić w sklepie — tak jak doładowanie o różnych nominałach np. kilkudziesięciu lub kilkuset złotych. Następnie na stronie płatności wystarczy wpisać kod oraz uregulować płatność. Jest to bardzo komfortowa opcja płatności, jeśli nie chcemy podawać danych np. swojego konta bankowego czy karty płatniczej. Opcję tą wykorzystuje się od dawna, choć w niektórych systemach może być niedostępna.
Płatność BLIK
Obecnie w coraz większej liczbie sklepów internetowych mamy również możliwość płacenia BLIKiem. Jest to polski system płatności, który oferuje większość banków. Znajduje się on w aplikacji mobilnej i polega na wygenerowaniu 6 cio cyfrowego kodu, który przepisujemy na stronie płatności. Następnie dana ilość środków pobierana jest z naszego konta oraz przekazywana sprzedawcy. Płatność BLIKiem ma specjalną ikonkę BLIK oraz jest bardzo prosta. Sam BLIK uruchomić w aplikacji możemy w ciągu kilku minut. Kod płatności po wygenerowaniu jest ważny przez 120 sekund i jest to wystarczający czas na jego wprowadzenie.
Dostawa kurierem za pobraniem i przy płatności z góry
Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem dostawy przesyłek jest wysłanie ich kurierem. Może być to opcja Poczty Polskiej lub kuriera np. DPD lub DHL. Druga opcja przeważnie jest nieco droższa, ale potrafi być też szybsza i wykonywana na wyższym poziomie. Przesyłka kurierem polega na tym iż dana osoba np. sklep lub osoba prywatna wysyła towar właśnie poprzez kuriera, który dostarcza nam paczkę osobiście. Najczęściej przesyłki docierają na drugi lub trzeci dzień po wysłaniu. Kurier dostarcza przesyłkę pod wskazany adres. Przeważnie wcześniej może zadzwonić do nas z pytaniem, czy jesteśmy w domu. Obecnie możemy również śledzić aktualne lokalizacje paczki w drodze ze sklepu do nas na stronie kuriera, wpisując kod i dowiedzieć się jak daleko od nas się znajduje.
Opcje dostawy kurierem zamówić można zarówno przy płatności z góry, jak i dostawie za pobraniem. Korzystając z takich usług, mamy również prawo sprawdzić paczkę przy kurierze i potwierdzić czy towar w niej jest zgodny z zamówieniem. Warto korzystać z tej opcji, gdyż w przeciwnym razie może nie zostać uznana nasza reklamacja.
Dostawa do paczkomatu
Jedną z wygodniejszych opcji dostawy przesyłki jest dostawa do paczkomatu. Polega ona na tym, iż kurier dostarcza paczkę do urządzenia w danej lokalizacji, a nie do naszego domu. Sama obsługa paczkomatów jest niezwykle prosta. Po dostarczeniu przez kuriera przesyłki, otrzymujemy informację, iż możemy odebrać paczkę. Po zjawieniu się przy paczkomacie wystarczy przepisać kod otrzymany sms-em oraz wpisać numer paczki lub numer telefonu. Paczkomat po wpisaniu prawidłowych danych otwiera się, a my możemy zabrać przesyłkę. W taki sposób możemy również odbierać przesyłki za pobraniem, regulując opłatę przy przepisywaniu kodu przesyłki. Plusem tego rozwiązania jest niezależność. Jeśli nie możemy określić, o której godzinie będziemy dostępni w domu lub wolimy odebrać przesyłkę w dogodnym dla nas momencie.
Dostawa do punktu odbioru przesyłek
Trzecią, ale niezwykle podobną opcją do odbioru przesyłek z paczkomatów jest odbiór w punkcie. Rozwiązanie to działa na takiej samej zasadzie, co pozostawienie paczki w paczkomacie. Firmy kurierskie brokerzy czy sieci sprzedażowe coraz chętniej korzystają z tego sposobu, gdyż nie muszą samodzielnie kupować i organizować paczkomatu, a mogą zostawiać paczki w fizycznych miejscach. Obecnie punkty odbiorcy paczek są już w kioskach, sklepach, aptekach czy salonach handlowo usługowych. Wybierając tę opcję, wystarczy udać się z kodem do takiego punktu oraz poprosić o paczkę. Najczęściej cena takiego odbioru jest standardową, a lokalizacje odbioru są oferowane zarówno przez kurierów, jak i Pocztę Polską. Ta opcja dostawy ma takie same plusy jak dostawa do paczkomatu i warto ją rozważyć, jeśli w pobliżu nie ma takiej maszyny.
Zarezerwowanie towaru i odbiór w sklepie
Bardzo popularną metodą odbioru towaru — szczególnie w dużych sieciówkach jest zarezerwowanie go i odbiór w danym punkcie naziemnym. Metoda ta polega jedynie na wybraniu danego sklepu stacjonarnego i zamówienia przesyłki tam. Na stronie sklepu możemy opłacić zakupy lub wybrać opcje płatności przy odbiorze np. gotówką. Sklep wyda nam zapakowaną paczkę lub towar, a my będziemy mogli odebrać paczkę w dogodnym miejscu. Przeważnie na odbiór paczki po dostarczeniu mamy kilka dni np. trzy.