Pozytywna historia kredytowa, czym jest?

Pozytywna historia kredytowa to bardzo ważny i istotny element ogólnej zdolności kredytowej. To właśnie ona w dużej mierze wpływa na to czy dany bank przyzna nam nowy kredyt. A jeśli tak to w jakiej wysokości. W tym tekście prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje na temat pozytywnej historii kredytowej. Podpowiadamy m.in. czym jest, jak ją wyrobić oraz dlaczego warto zająć się tym zadaniem odpowiednio wcześnie. Udzielamy też przydatnych i praktycznych wskazówek, które pomogą nam zbudować taką historię kredytową wspomagającą otrzymanie kredytu.

Czym jest pozytywna historia kredytowa?

Pozytywna historia kredytowa to historia naszych zobowiązań — tych pozytywnie przeprowadzonych i regularnie spłacanych. Znajduje się ona w bazach np. BIK, gdzie dana baza przechowuje informacje o naszych zobowiązaniach. Jest to nic innego jak potwierdzenie prawidłowo i terminowo spłaconego kredytu. Mogą z niej korzystać banki podczas wnioskowania o nowy kredyt. Pozytywna historia kredytowa jest jednym z najważniejszych czynników zdolności kredytowej, która w jasny sposób określa czy jesteśmy rzetelnymi pożyczkobiorcami. Banki na podstawie tych informacji mogą znacznie zwiększać naszą zdolność kredytową lub w ogóle udzielać nam pożyczek i kredytów. Pozytywną historię kredytową możemy budować samodzielnie i świadomie. Jest to proces długotrwały, ale posiada wiele korzyści i plusów. Informacja o prawidłowo spłacanych zobowiązaniach może dotyczyć wszystkich zobowiązań — np. pożyczek czy kredytów.

Porada: Aby zbudować pozytywną historię kredytową, należy wyrazić zgodę w danej bazie np. BIK na przechowywanie pozytywnych wpisów. Wiele osób nie wie o tym. Częstym błędem jest myślenie, że wszystkie wpisy — zarówno te pozytywne jak i negatywne są przechowywane przez wiele lat. Niestety co do pozytywnych wpisów kasują się one po zakończeniu danego zobowiązania. Jest to element, który należy sprawdzić. Dopiero wtedy można rozważyć udzieleni zgody na dalsze przetwarzanie naszych danych po wykonaniu umowy kredytowej czy pożyczkowej.

Dlaczego warto ją budować i posiadać?

Budowanie pozytywnej historii kredytowej jest bardzo korzystne. Z pewnością posiadając taką historię kredytową, banki łatwiej i chętniej będą udzielały nam kredytów. Na polskim rynku jest to powszechna praktyka, a posiadanie pozytywnych wpisów w BIKU, znacznie ułatwia pozyskanie klejonej pożyczki od banku. Bardzo dużym plusem jest spory wpływ pozytywnej historii kredytowej na naszą zdolność i wiarygodność kredytową. Jest to istotny czynnik, którym możemy łatwo zwiększyć zdolność — często łatwiej niż innymi.

Na banki również nic nie działa tak pozytywnie jak zaświadczenie, że klient spłacał regularnie wszystkie swojej wcześniejsze zobowiązania. Posiadanie pozytywnej historii kredytowej — nawet gdy nie planujemy brać żadnego kredytu, jest również istotne. Często w życiu chcemy skorzystać z pożyczki czy kredytu nagle. Jest to związane np. z okazyjnym kupnem mieszkania, samochodu czy innej rzeczy na preferencyjnych warunkach. W takiej sytuacji będziemy wiarygodni dla banku, a w przypadku braku takiej historii nie zbudujemy jej od ręki. Posiadanie pozytywnej historii kredytowej nie jest również obarczone żadnym ryzykiem czy negatywnymi skutkami. Po rzetelnej i terminowej spłacie zobowiązań i zamknięciu ich np. kredytu czy karty kredytowej odzyskamy pełną zdolność kredytową.

Samo budowanie pozytywnej historii kredytowej nie jest trudne, czasochłonne czy kłopotliwe. Wymaga jednak zaplanowania swoich działań z wyprzedzeniem oraz podjęcia kilku świadomych decyzji np. zakupowych. Jeśli jednak poznamy dokładnie czym jest pozytywna historia kredytowa, będziemy mogli ją sami świadomie zbudować. Budując pozytywną historię kredytową, będziemy pozytywnie rozpoznawalni ogólnie przez wszystkie banki, gdyż informacje o tym w BIKu pozostaną publiczne, a nie będą jedynie do wiadomości danego banku, w którym braliśmy dany kredyt.

Jak zbudować pozytywną historię kredytową?

Budowanie pozytywnej historii kredytowej powinniśmy rozpocząć od przemyślenia całego procesu. Z pewnością należy przeanalizować czy kredyt nie będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem i czy będziemy pamiętali o jego terminowym regulowaniu oraz sprawdzić dostępne opcje na rynku. Na początek warto zaczynać budowanie takiej historii od bardzo małych — wręcz symbolicznych kredytów np. na sprzęt agd/rtv, który jest wart kilkaset złotych. W ten sposób mając gotówkę w ręku, za którą chcemy kupić np. smartfona, warto wybrać płatność ratalną. W ten sposób będziemy regularnie powiększali naszą zdolność kredytową w bankach, a przy pierwszych małych kredytach w praktyce dowiemy się, jak wygląda budowanie historii kredytowej czy spłacanie rat. Również razie problemów finansowych będziemy mogli łatwo zamknąć taki kredyt bez jego przeterminowania.

Kredyty 0%

Istotną kwestią przy budowaniu pozytywnej historii kredytowej jest to, aby wybierać zobowiązania 0%. Są to promocyjne kredyty, gdzie nie płacimy oprocentowania. Każdorazowo płacąc ok. 20% wartości kredytu, będziemy tracili pieniądze, a zbudować pozytywną historię możemy, wybierając właśnie kredyty promocyjne np. na sprzęt. Darmowe kredyty otrzymamy również w formie kart kredytowych czy limitów w koncie w promocji, za których otwarcie i prowadzenie nie zapłacimy opłaty. Spłacając te zobowiązania, również będziemy zwiększali swoją pozytywną historię kredytową. Biorąc zobowiązania, warto zatem wybrać takie, na których nie stracimy, na które mamy de facto pieniądze lub takie, które nie będą dla nas zagrożeniem i będziemy mogli zamknąć je w każdej chwili, mając nad nimi kontrolę.

Do innych produktów finansowych, które pomogą budować nam pozytywną historię kredytową, należą np. kredyty gotówkowe, konsolidacyjne, samochodowe czy hipoteczne. Mając taką zdolność, nie warto brać pod uwagę prywatnych firm pożyczkowych, których renoma nie jest zbyt dobra a na współprace z którymi banki patrzą dość niechętnie. Jeśli planujemy w przyszłości wzięcie większego kredytu np. hipotecznego, warto skonsultować się np. z doradcą bankowym czy niezależnym doradcą finansowym. Rozmowa z nim pozwoli poznać wszystkie szczegóły naszej sytuacji i świadomie działać tak, aby przez pewien okres zbudować solidną pozytywną historię kredytową.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password