Bezpieczeństwo na wakacjach – czyli wszystko o ubezpieczeniach turystycznych

Bezpieczeństwo to podstawa. Nawet jeśli leżymy zrelaksowani nad basenem w ciepłym kraju, może dopaść nas choroba lub możemy zostać poszkodowani w wypadku. Jeśli chcesz spać spokojnie podczas zasłużonego urlopu, zastanów się, jak możesz zmniejszyć koszty związane z konsekwencjami przykrych wypadków na urlopie. Rozwiązaniem może być ubezpieczenie turystyczne.

Co to jest ubezpieczenie turystyczne?


Najkrócej mówiąc, jest to umowa zawarta z ubezpieczycielem, która zobowiązuje go do pokrycia całości lub części kosztów związanych z niespodziewanym zdarzeniem podczas podróży. W zależności od tego, jak obszerną ofertę wybierzesz, ubezpieczenie turystyczne może obejmować:

  • następstwa po nieszczęśliwym wypadku, czyli odszkodowania od złamania kończyny, wypadku samochodowego, urazu ciała w wyniku wypadku,
  • koszty leczenia takie jak: wizyty u lekarza, koszty poniesione przy zakupie leków, pobyt w szpitalu,
  • dodatkowo, firma może zapewnić transport medyczny do Polski,
  • jeżeli wykupisz odpowiednie ubezpieczenie, możesz liczyć na zwrot kosztów w wyniku odwołania podróży z przyczyn losowych,
  • koszty nieumyślnego spowodowania szkody osobie trzeciej (tak zwane OC),
  • sytuację, w której Twój bagaż ulegnie zgubieniu lub zniszczeniu.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie podróżne?

Przede wszystkim dopasuj zakres ubezpieczenia do warunków podróży, w którą się wybierasz. Jeśli masz zamiar jeździć samochodem, warto zastanowić się nad wykupieniem oferty obejmującej OC. Natomiast jeśli zamierzasz wspinać się w Alpach, zagwarantuj sobie zwrot kosztów hipotetycznego leczenia na wyższą kwotę. Pamiętaj, że tylko kwota, na którą zostało wykupione ubezpieczenie, zostanie Ci zwrócona, dlatego nie warto na tym oszczędzać.

Czym różni się ubezpieczenie turystyczne od EKUZ?


EKUZ jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia Cię do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie całej Unii Europejskiej. Skoro możesz mieć taką kartę za darmo, to pojawia się pytanie, po co wykupować prywatne ubezpieczenie? Odpowiedź jest prosta, EKUZ jest bardzo ograniczona – pokrywa tylko koszty związane z leczeniem, często niecałkowicie. Co więcej, leczenie to musi zostać podjęte w publicznych placówkach zdrowia, koszty poniesione podczas ratowanie zdrowia w prywatnym sektorze służby zdrowia nie zostaną zwrócone.

Gdzie można kupić tę usługę?


Praktycznie każda firma, zajmująca się ubezpieczeniami ma w swojej ofercie usługi związane z ubezpieczeniem turystycznym. Usługę tę, możesz wykupić również podczas dokonywania zakupu biletu lotniczego. Wybierz firmę, która zapewni Ci korzystne warunki.

Podsumowując

Ubezpieczenie turystyczne pozwoli Ci cieszyć się wakacjami bez względu na sytuacje losowe, które mogą zdarzyć się, gdziekolwiek się znajdujesz. Jak widzisz, możesz je dobrać do swoich potrzeb i rozszerzać o dodatkowe usługi. Jeśli za parę dni wybierasz się na wakacje, to wciąż nie jest za późno, możesz to załatwić praktycznie od ręki u zaufanego ubezpieczyciela.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password