Przemyślane zarządzanie domowym budżetem pomoże ci zmniejszyć wysokość codziennych wydatków, terminowo spłacać długi i zobowiązania oraz regularnie oszczędzać. Jak prowadzić domowy budżet, aby osiągać najważniejsze finansowe cele? Podpowiadamy.
Według rozmaitych badań i raportów dotyczących celów na 2024 r. nawet ok. 20% postanowień noworocznych Polaków wiąże się z zarządzaniem budżetem.[1] Mieszkańcy naszego kraju chcą zarabiać więcej, oszczędzać, inwestować i lepiej zarządzać finansami. Pierwszym i najważniejszym krokiem do uporządkowania własnych finansów powinno być przemyślane zarządzanie domowym budżetem.
Polacy chcą prowadzić budżet domowy, by oszczędzać
Wybuch pandemii COVID-19, rozpoczęcie wojny w Ukrainie czy historycznie wysoka inflacja udowodniła Polakom, że posiadanie nawet niewielkich oszczędności jest niezwykle ważne. Trudno więc się dziwić, że coraz więcej mieszkańców naszego kraju chce odkładać pieniądze. Jak wynika z badania „Plany finansowe Polaków na 2024 r.” zrealizowanego na zlecenie BIG InfoMonitor, w tym roku taki cel ma aż 40 proc. osób, kolejne 20 proc. chce odłożyć określoną kwotę, by mieć poduszkę finansową, a 7 proc. wskazuje na chęć inwestowania.[2] Jak prowadzić domowy budżet, aby osiągnąć założone cele?
Zarządzanie budżetem domowym w 2024 roku — od czego zacząć?
Przemyślane zarządzanie domowym budżetem pozwala wygenerować odczuwalne dla portfela oszczędności, zmniejszyć koszty życia i terminowo spłacać finansowe zobowiązania. Jak zrobić to dobrze?
- Zapisuj wydatki. Zapisywanie wszystkich, nawet najdrobniejszych wydatków pomoże ci ocenić, na co wydajesz najwięcej i którędy uciekają twoje pieniądze. A to pierwszy i najważniejszy krok do zmiany niekorzystnych nawyków finansowych.
- Mierz siły na zamiary. Skuteczne oszczędzanie to nie chwilowe impulsywne zrywy, lecz suma małych, wykonywanych regularnie kroków. Nawet jeśli zarabiasz niewiele, staraj się odkładać miesięcznie choćby kilkadziesiąt złotych. Kwotę oszczędności przelewaj na konto oszczędnościowe nie pod koniec miesiąca, lecz kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia. Dzięki temu unikniesz argumentu „nie mam z czego oszczędzać”. Jeśli masz potrzebę wzięcia kredytu gotówkowego, pożyczki online czy dokonania zakupów na raty – zrób to odpowiedzialnie, dobrze oceń swoją zdolność do spłaty zobowiązania. Nie obciążaj budżetu domowego kosztami, na które nie możesz sobie pozwolić.
- Określ cele i priorytety. Chcesz zaoszczędzić na wkład własny, odzyskać finansową płynność, spłacić długi? Dzięki jasno określonym celom oszczędzanie stanie się łatwiejsze, a twoja motywacja wzrośnie. Jeśli zmagasz się z zadłużeniem względem instytucji finansowych, to właśnie spłatą długów warto potraktować priorytetowo. Konsekwencje niespłaconych zobowiązań mogą być bowiem nie tylko stresujące, ale także obciążające dla domowego budżetu.
Konsekwencje niespłaconych pożyczek i kredytów mogą znacznie obciążyć budżet domowy
Konsekwencje niespłaconych zobowiązań mogą narazić cię na dodatkowe koszty (np. w postaci naliczonych przez kredytodawcę odsetek za opóźnienie) i kompletnie zrujnować założone wcześniej budżetowe cele. To jednak nie wszystko. Opóźnienia w spłacie raty kredytu czy spłacie pożyczek prędzej czy później poniosą za sobą także inne skutki: pogorszenie historii kredytowej w BIK-u, procedurę windykacyjną czy stresującą i nieprzyjemną egzekucję komorniczą.
Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl
[1] https://prnews.pl/jak-zrealizowac-finansowy-cel-na-2024-i-splacic-zadluzenie-475599
[2] https://media.big.pl/informacje-prasowe/828702/plan-polakow-na-2024-rok-oszczedzanie