Mocny wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych na koniec 2023 roku

44,7 tys. kredytów hipotecznych o łącznej wartości 18,8 mld zł zostało zaciągniętych w IV kw. 2023 r. przy udziale firm z branży pośrednictwa finansowego, zrzeszonych w Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF). Kwota była o ponad 340 proc. wyższa w porównaniu do tego samego okresu 2022 r.

Tak dynamiczny wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych wykazali pośrednicy finansowi, którzy wzięli udział w badaniu ZPF „Sektor pośrednictwa finansowego w Polsce. IV kwartał 2023”. To zrzeszone w ZPF firmy, które reprezentują ponad 90 proc. branży.

Sprzedaż kredytów przez firmy pośrednictwa finansowego. W górę nie tylko hipoteki

Jak pokazują dane ZPF za IV kw. 2023 r., wartość kredytów hipotecznych, sprzedanych przez pośredników finansowych dynamicznie wzrosła nie tylko w ujęciu rocznym, ale również kwartalnym. Kwota 18,8 mld zł jest o 95 proc. wyższa wobec osiągniętej przez pośredników w III kw. 2023 r.

Podmioty z sektora pośrednictwa finansowego podały również, że w górę (w ujęciu rocznym) poszła także sprzedaż kredytów gotówkowych oraz firmowych. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to w IV kw. 2023 r. pośrednicy uczestniczyli w sprzedaży o wartości 607,6 mln zł (+18,4 proc. r/r). Z kolei sprzedaż kredytów firmowych sięgnęła w tym okresie kwoty 449,7 mln zł (+36,5 proc. r/r).

Zachęcamy do zapoznania się z danymi na poniższej grafice.

ZPF - Sprzedaż kredytów u pośredników Q4 2023 - grafika

Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. wsparł sprzedaż u pośredników. Komentarze

ZPF poprosił przedstawicieli firm z sektora pośrednictwa finansowego o komentarz do wyników sprzedaży w IV kw. 2023 r. Oto one:

  • Artur Nowak-Gocławski, prezes Grupy ANG S.A.

Po dramatycznym początku 2023 r., gdy jako branża osiągnęliśmy sprzedaż tak niską, że pogrążyliśmy się w stratach z działalności, dzięki programowi Bezpieczny Kredyt 2 proc. odbiliśmy się w sprzedaży tak mocno, że w IV kw. 2024 r. mieliśmy najwyższe wyniki w całej swojej historii. Jesteśmy za to wdzięczni ludziom w naszych firmach i bankach.

Program wygenerował olbrzymi popyt na kredyty, ale też spowodował bardzo negatywne w skutkach rozgrzanie rynku nieruchomości. Dostęp do nieruchomości, przy tych cenach, dla wielu ludzi – szczególnie młodych – jest zamknięty lub ograniczony do peryferiów miast.

Warunki finansowe programu pozwoliły wielu osobom na zakup mieszkania, ale też decyzje te były często pod presją sytuacji rynkowej i będą skutkowały problemami klientów w przyszłości. Jesteśmy zadowoleni z wyników ostatnich miesięcy i patrząc odpowiedzialnie – zasmuceni nieprzemyślanymi decyzjami  polityków w zakresie programów wsparcia kredytobiorców.

  • Tomasz Przyrowski, prezes Credipass Polska S.A.

Rynek kredytów hipotecznych powrócił do pełnej formy – tak można podsumować IV kw. 2023 r. Był on rekordowy pod każdym względem: liczby klientów, którzy chcieli zakupić swoje mieszkanie lub dom, liczby wniosków złożonych do banków i kwot kredytów.

Największy wpływ na tę sytuację miał rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 proc. Pośrednicy finansowi stanęli na wysokości zadania i do ostatniego dnia trwania programu wspierali klientów w procesie składania wniosków o ten kredyt.

Efekty programu widać w wynikach naszej branży – dynamika sprzedaży w ujęciu kwartalnym wyniosła 95 proc. Było to możliwe dzięki wspólnemu, bardzo skutecznemu działaniu pośredników finansowych i banków. Mogliśmy dotrzeć do większej liczby klientów, sprostać ich wymaganiom i pomóc w spełnianiu marzeń o własnych nieruchomościach.

ZPF reprezentuje ponad 90 proc. rynku pośrednictwa finansowego w Polsce

Pięć spółek z branży pośrednictwa finansowego, tworzących dotychczas organizację ZFPF, dołączyło do ZPF. W ten sposób razem ze spółkami, które wcześniej były już zrzeszone w ZPF, stworzyły największą w Polsce reprezentację branży pośrednictwa finansowego. Skupiają ponad 90 proc. rynku.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password