Polacy zaciągają coraz więcej pożyczek pozabankowych

Minimum formalności, ekspresowy przelew, porównywalne z kredytami bankowymi koszty to tylko kilka spośród wielu zalet pożyczek pozabankowych. Nic więc dziwnego, że z miesiąca na miesiąc sięga po nie coraz więcej Polaków. Dlaczego 2023 rok był przełomowy dla rynku pożyczek pozabankowych? Sprawdźmy.

Raport BIK: rynek kredytów i pożyczek rośnie

Jak wynika z danych udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej, Polacy zaciągają coraz więcej kredytów i pożyczek. Na koniec 2023 r. suma wszystkich zaciągniętych zobowiązań wyniosła 727 mld zł. To o 5 mld zł więcej niż rok wcześniej. Banki, SKOK-i i instytucje pożyczkowe udzieliły nowych kredytów i pożyczek na kwotę 182,5 mld zł, czyli ponad 25 proc. w porównaniu z 2022 r[1].

Kredyty hipoteczne i pożyczki pozabankowe liderami na rynku

W 2023 roku największym zainteresowaniem Polaków cieszyły się kredyty hipoteczne i pożyczki pozabankowe. Na rosnącą dynamikę sprzedaży hipotek wpłynął przede wszystkim rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 proc. Dzięki niemu mieszkańcy naszego kraju mogli pożyczyć pieniądze na zakup wymarzonego lokum na preferencyjnych warunkach i aż przez 10 lat spłacać niższe raty. Kwota udzielonych w 2023 roku pożyczek pozabankowych wynosiła aż 14,6 mld zł, co stanowi wzrost o 58 proc. w stosunku do 2022 roku[1]. Co stoi za tak ogromnym wzrostem zainteresowania tzw. chwilówkami?

Pożyczki pozabankowe konkurencją dla kredytów gotówkowych

Z całą pewnością można uznać, że koniec 2022 i 2023 rok były przełomowe dla pozabankowych pożyczkodawców oraz korzystających z ich usług konsumentów. Na skutek wprowadzenia nowelizacji przepisów, od 1 stycznia 2024 roku działalność instytucji pożyczkowych w zakresie udzielania kredytu konsumenckiego podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Od 18 maja 2023 roku zobowiązane są również do dokładnej weryfikacji zdolności kredytowej wnioskujących o pożyczki. Pożyczanie pieniędzy w instytucjach pozabankowych stało jeszcze bardziej bezpieczne. Tzw. ustawa antylichwiarska określiła także, jaka może być maksymalna wysokość kosztów pozaodsetkowych.


Pożyczka online — szybkie pieniądze bez formalności to wygoda dla konsumentów

Możliwość pożyczenia pieniędzy bez wychodzenia z domu, minimalna ilość formalności i ekspresowy przelew środków to niekwestionowana wygoda dla konsumentów, która w dużej mierze stoi za sukcesem pożyczek pozabankowych. Wprowadzone przepisy wynikające z ustawy antylichwiarskiej miały za zadanie jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo konsumentów w zakresie korzystania z tzw. chwilówek i ochronę przed nieuczciwymi praktykami czy firmami. Połączenie wygody, szybkości realizacji pożyczki oraz bezpieczeństwa może okazać się dla pożyczkobiorców tym, czego najbardziej oczekują od instytucji finansowych.

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl


[1] https://media.bik.pl/informacje-prasowe/828055/bik-prognozuje-dalszy-wzrost-akcji-kredytowej-w-2024-roku-po-dwucyfrowych-zwyzkach-w-2023-roku

[2] https://media.bik.pl/informacje-prasowe/828055/bik-prognozuje-dalszy-wzrost-akcji-kredytowej-w-2024-roku-po-dwucyfrowych-zwyzkach-w-2023-roku

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password