Kalkulator zdolności kredytowej

dodał Martyna Sarniak
0 komentarzy
Kalkulator

Zdolność kredytowa określa zdolność klienta do terminowej spłaty całego kredytu. To wskaźnik, który banki zawsze biorą pod uwagę udzielaniu swoich zobowiązań. W oszacowaniu własnej zdolności kredytowej pomaga kalkulator zdolności kredytowej. Dzięki niemu dowiemy się, o jaką kwotę kredytu możemy wnioskować.

Czym jest zdolność kredytowa?

zdolonsc kredytowaZdolność kredytowa określa zdolność kredytobiorcy do spłaty całej kwoty kredytu wraz z odsetkami w ustalonym terminie. To właśnie od wysokości tego wskaźnika zależy wydanie przez bank pozytywnej decyzji kredytowej. Aby oszacować wartość zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy, bank bierze pod uwagę szereg rozmaitych parametrów, m.in. wysokość jego zarobków, wcześniejszą historię kredytową czy średni przychód na członka gospodarstwa domowego.

Niestety nie istnieją żadne uniwersalne zasady określania zdolności kredytowej. Wszelkie parametry brane przy tym pod uwagę są ustalane odrębnie przez każdy bank. Klient ma jednak możliwość oszacowania swojej przybliżonej zdolności kredytowej, dzięki której pozna maksymalną wysokość zobowiązania, o jakie może się ubiegać. Niegdyś dokonywało się tego u specjalistów za odpowiednią opłatą. Obecnie każdy zupełnie bezpłatnie może oszacować swoją zdolność kredytową przy pomocy kalkulatora internetowego. To wygodne narzędzie, które w kilka minut oblicza przybliżoną zdolność kredytową klienta. W ten sposób pomaga mu w dobraniu warunków kredytu do własnej sytuacji finansowej.

Kalkulator zdolności kredytowej

Aby skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, należy w odpowiednich rubrykach wpisać dane dotyczące własnej sytuacji finansowej. To na ich podstawie narzędzie oblicza przybliżoną wysokość kredytu, o jaki może starać się konsument. O co może nas zapytać kalkulator zdolności kredytowej?

  • Liczba osób w gospodarstwie domowym – np. rodzina, partnerzy oraz osoby pozostające na utrzymaniu kredytobiorcy
  • Dochód netto gospodarstwa domowego – suma średnich miesięcznych dochodów wszystkich członków gospodarstwa domowego za okres ostatnich 3 lub 6 miesięcy
  • Wysokość rat innych kredytów – suma rat wszystkich kredytów w gospodarstwie domowym
  • Wysokość limitów na kartach kredytowych – suma limitów wszystkich kart kredytowych w gospodarstwie domowym
  • Wysokość limitów w rachunkach bieżących wszystkich kredytobiorców – suma limitów wszystkich rachunków kredytowych w gospodarstwie domowym
  • Wysokość stałych miesięcznych zobowiązań – tutaj należy uwzględnić koszty takie jak czynsz, alimenty itp.
  • Okres kredytowania – tutaj należy podać wybrany przez siebie czas zobowiązania
  • Co obniża zdolność kredytową?

Na Twoją zdolność kredytową źle wpływają wszystkie zobowiązania jakie posiadasz w bankach oraz firmach pożyczkowych. Co to oznacza? Nawet, jeżeli terminowo regulujesz swoje wszystkie zobowiązania to miesięczna rata kredytu hipotecznego, jak również każdego kredytu gotówkowego ma wpływ na decyzję banku odnośnie zobowiązania jakie może Ci udzielić.

Wielki „pożeraczem” twojej zdolności jest każda karta kredytowa, a dokładniej mówiąc – przyznany na niej limit.

Dlatego, jeżeli masz zamia starać się o większy kredyt, przeanalizuj dokładnie z jakich produktów kredytowych korzystasz dokładnie i których nie wykorzystujesz, pozamykaj. W ten sposób zyskasz pewien margines, który z pewnością zwiększy Twoją zdolność kredytową wobec instytucji finansowej.

Jak skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej?

Wpisz poniżej odpowiedzi na powyższe pytania, a nasz ekspert za pomocą kalkulatora zdolności kredytowej odpowie Tobie, w jakie wysokości kredyt możesz uzyskać w którym banku.

Podobne wpisy