Pandemia i wynikający z niej globalny kryzys odpowiada za wiele istotnych zmian, w tym również tych dotyczących sposobu pracy wielu ludzi. Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas bardzo szybko musiał odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dotyczy to także sektora HR, który musiał sprostać zadaniu, dostosowując się w najlepszy z możliwych sposobów do zdalnej rzeczywistości.
Z tego powodu wiele poczynionych inwestycji obejmowało firmy, które oferują cyfrowe platformy, oraz narzędzia mające ułatwiać zarządzanie zasobami ludzkimi. Jak wynika z raportu LaRocque w samym tylko 2020 roku, zainwestowano 5 mld USD w rozwiązania należące do sektora HR. Co więcej, przewiduje się, że w tym roku ta kwota będzie jeszcze większa. Marcin Zabielski, Partner Zarządzający w Market One Capital, funduszu Venture Capital wyjaśnia, że zainteresowanie inwestorów, które dotychczas w dużym stopniu skupiało się na sposobach pozyskiwania talentów, przesunęło się na narzędzia, których celem jest usprawnianie pracy zdalnej, efektywności pracy, a także ogólnego wellbeingu pracowników.
Przodują rozwiązania ułatwiające współpracę
Jak się okazuje, szczególne zainteresowanie wśród inwestorów budzą rozwiązania, wspomagające zarówno współpracę, jak i kreację. Dobrym przykładem jest powstała w 2011 r. firma Mural, która wcześniej nie korzystała ze źródeł zewnętrznego finansowania. Na skutek pandemii w latach 2019 -2021 firma rok po roku zamykała rundy finansowania (łącznie trzy), na kwotę ponad 190 mln USD. Spośród głównych funduszy 2021 r. w rundzie B wyróżnić należy przede wszystkim Insight Partners oraz Tiger Global Management. Co ciekawe, według TechCrunch w 2020 roku Mural nie tylko potroił swój roczny przychód, ale także zdobył ponad milion aktywnych użytkowników miesięcznie.
Jedna platforma do wielu aplikacji
Równie atrakcyjnym obszarem inwestycyjnym stały się narzędzia umożliwiające zarządzanie wieloma aplikacjami za pośrednictwem jednej platformy. Nie tylko podnoszą poziom wygody, ale jednocześnie usprawniają wykonywanie pracy wielu użytkownikom. Przede wszystkim na uwagę zasługują: Schema.team, która ułatwia zarządzanie plikami, Reason.al pozwalający na synchronizację i aktualizację plików powstających w różnych kanałach, czy też Click.Up (przypominający popularną na polskim rynku Asanę), który w grudniu 2020 roku pozyskał 100 mln USD od osiągającej wycenę 1 miliarda USD kanadyjskiej firmy Georgian.
Wzrost tempa finansowania
Sama w sobie troska o potrzeby i wellbeing pracowników zmotywowała startupy działające w tym obszarze do zwiększenia swojej aktywności, co dało się wyraźnie zauważyć w drugiej połowie minionego roku. Na prowadzenie wyłoniła się Lyra Health, która na fali trendu dzięki rundzie D pozyskała 110 mln USD od Addition Capital. Co więcej, na ten moment obsługuje blisko 2 mln użytkowników, co jest równoznaczne z dwukrotnym wzrostem (w porównaniu z 2020 rokiem). Tempo finansowania przedstawia się równie imponująco, ponieważ spółka Modern Health w lutym bieżącego roku pozyskała 74 mln USD (m.in. od Founders Fund) w niespełna 2 miesiące po zebraniu rundy z wynikiem 51 mln USD, w której głównym inwestorem był fundusz Battery Ventures. W zeszłym roku startup potroił liczbę zatrudnionych pracowników, a dodatkowo podwoił do ponad 220 bazę klientów. Oba te startupy łączy wspólny mianownik, którym jest kompleksowe podejście i wdrożenie odpowiednich rozwiązań w zakresie szeroko pojętego zdrowia psychicznego. Swoim pracownikom zapewniają m.in. spersonalizowane plany leczenia oraz łatwy dostęp do terapeutów w wirtualnych gabinetach. Modern Health funkcjonuje już obecnie w ponad 35 krajach, natomiast Lyra dostępna jest jedynie na terenie USA. Zauważyć można, że dostęp do podobnych rozwiązań odzwierciedla się we wskaźnikach zaangażowania pracowników, tudzież w lepszych wynikach firm.
Z kolei na rodzimym podwórku polska spółka Mindgram zyskała sobie spore zainteresowaniem ze strony korporacji podchodzących poważnie do zdrowia i dobrostanu psychicznego swoich pracowników.
Wsparcie obszarów szkoleniowych
To jednak nie wszystko, bowiem popularne wśród inwestorów są również rozwiązania mające na celu wspieranie obszarów szkoleniowych i rozwoju pracowników. Na prowadzenie w tym obszarze zdecydowanie wychodzą startupy Skillshare oraz Coursera, które w ubiegłym roku zdobyły spore finansowanie – odpowiednio 66 mln USD i 1,1 mln USD. Ekspert z Market One Capital zaznacza, że sytuacja na rynku oraz wyzwania, z którymi przyszło nam się mierzyć podczas pandemii, zwłaszcza w sektorze HR stały się motorem napędowym działań i jednocześnie sygnałem dla inwestorów, aby wspierać rozwiązania, które odpowiadają na konkretne potrzeby użytkowników.