Warto pożyczać, ale odpowiedzialnie

dodał Martyna Sarniak
0 komentarzy
pożyczki

Jedną z najlepszych metod zarządzania domowym budżetem jest jego stała kontrola i ograniczanie zbędnych wydatków. Niejednokrotnie mamy jednak ochotę na wydatki, na które nie starcza środków z naszego budżetu domowego. Wówczas pojawia się pokusa, by zwrócić się o pomoc do firmy pożyczkowej. Samo zaciągnięcie pożyczki nie jest niczym złym – pod warunkiem, że stać nas na jej spłatę, a firma, do której zwracamy się o pomoc, jest odpowiedzialnym pożyczkodawcą. Czym jest odpowiedzialne pożyczanie?

Odpowiedzialne pożyczanie

Odpowiedzialne pożyczanie to nic innego jak korzystanie z usług sprawdzonych firm lub banków o ugruntowanej pozycji na rynku, dla których najważniejsze jest bezpieczeństwo swoich klientów.

Jako potencjalni klienci firm pożyczkowych powinniśmy zadbać o pełną, wyczerpującą, a przede wszystkim zrozumiałą informację na temat warunków udzielanego nam zobowiązania. Powinniśmy znać nie tylko wysokość przyznanej pożyczki, czas trwania umowy pożyczki, ale też wszystkie koszty związane z jej udzieleniem (w tym rzeczywistą roczną stopę procentową RRSO, odsetki i dodatkowe opłaty). Powinniśmy wiedzieć także, jakie sankcje nam grożą w przypadku niedotrzymania warunków umownych oraz jakie są szczegółowe warunki ofert promocyjnych, które obligują nas do przestrzegania pewnych zasad.

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak będziemy spłacać pożyczkę. Czy w małych ratach płatnych co miesiąc czy co tydzień, czy – tak jak w przypadku chwilówek – po zakończeniu umowy w jednej transzy wraz z kosztami? Kolejną bardzo ważną sprawą są opłaty za zwłokę i odsetki karne. Wielu pożyczkobiorców wpada w problemy finansowe nie dlatego, że mają pożyczkę, ale dlatego, że nagle pojawiają się dodatkowe opłaty, które destabilizują i tak napięte domowe finanse. Podpisując umowę, trzeba mieć pewność, że wiemy, co będzie, jeżeli spóźnimy się z ratą, i mieć rezerwę w domowym budżecie na nieprzewidziane sytuacje. Innymi słowy: bądźmy trochę pesymistami i decydujmy się na ratę trochę niższą od tej, którą teoretycznie jesteśmy w stanie spłacić. Wtedy będziemy czuć się bezpieczniej – wyjaśnia Agnieszka Kłos odpowiedzialna za pion finansowy w Provident Polska.

Wskazane konsultacje z fachowcem

Podjęcie zobowiązania finansowego wiąże się z koniecznością zawarcia umowy. Jednakże jeszcze przed złożeniem podpisu na takiej umowie powinniśmy poprosić pożyczkodawcę o możliwość jej przeanalizowania. Jeśli jakiekolwiek zapisy umowne są dla nas niejasne, możemy zapytać o nie przedstawiciela instytucji finansowej, a nawet – jeśli jest taka potrzeba – skonsultować je z prawnikiem. To w tej umowie, a także w dołączanym do niej regulaminie powinny się znaleźć wszystkie warunki udzielanej pożyczki. W niej także muszą być zawarte warunki ewentualnej reklamacji oraz wysokość kar umownych.

Zdolność kredytowa jako główne kryterium

Rzetelna i szczegółowa ocena zdolności kredytowej przez pożyczkodawcę jest przeprowadzana przede wszystkim w naszym interesie. Nie powinniśmy traktować jej jako zła koniecznego. Profesjonalnej firmie pożyczkowej – tak samo jak nam – powinno zależeć na trwałym utrzymaniu naszej płynności finansowej po uwzględnieniu rat pożyczki. Weryfikacja tej płynności dotyczy również sprawdzenia naszej dotychczasowej historii kredytowej np. w biurach informacji gospodarczej. Zadłużenie przekraczające nasze możliwości spłaty powinno być podstawą do odmownej decyzji pożyczkodawcy – przede wszystkim dla naszego własnego dobra. Decyzję odmowną pożyczkodawca powinien jasno i precyzyjnie umotywować. To najlepsza z możliwych podpowiedzi, która jest sygnałem ostrzegawczym, że dalsze zadłużanie się może rodzić poważne problemy.

Podobne wpisy