Giełdowy Femion Technology S.A. Klarny się nie boi

dodał finafXadmin
0 komentarzy

O tym, że Klarna wchodzi do Polski informowały wszystkie branżowe media, jak i wiele tych, które na co dzień nie interesują się ani odroczonymi płatnościami, ani nawet branżą finansową. Główni konkurenci działający w Polsce w obszarze odroczonych płatności skomentowali wejście Klarny do Polski, w ten sposób, że bardzo się z tego cieszą. Jeden z nich nawet wskazał, że razem z Klarną zamierza uczyć Polaków jak korzystać z odroczonych płatności.

Czy wejście globalnych graczy na Polski rynek wywoływało hossę, na której korzystali wszyscy?

Jest w tym sporo racji. Historia bowiem pokazuje, że globalni gracze wchodzący na nowy rynek z ogromnymi budżetami marketingowymi uświadamiają społeczeństwu zupełnie nową potrzebę i budują chęć korzystania z zupełnie nowej usługi. Tak było w przypadku eBay przy którym urosło Allegro i wiele innych branżowych marketplace takich jak Answer.com, czy Oponeo.pl. Podobnie było w przypadku wejścia DHL, przy którym urosło DPD, InPost czy Pocztex, a dzisiaj dostawcy np. żywności tacy jak Pyszne.pl czy Glovo.

Jak wygląda rynek płatności e-commerce i płatności odroczonych w liczbach?

Rynek odroczonych płatności dopiero raczkuje, dlatego wejście globalnego gracza z jednej strony pokazuje potencjał danego rynku, z drugiej strony motor napędowy dla całej branży, na której skorzystają wszyscy. Potencjał rynku jest ogromny. Wartość zakupów realizowanych w modelu BNPL (buy-now-pay-later) w Polsce jest szacowana aktualnie na ok. 10 mld zł. rocznie.

Z analizy przeprowadzonej przez PwC wynika, że do 2026 roku wartość brutto polskiego rynku handlu e-commerce może osiągnąć wartość 162 mld zł. przy prognozowanym wzroście do 30% rynku odroczonych płatności co daje wynik prawie 50 mld. zł.Dziś około 8% płatności w polskim Internecie odraczana jest na później, podczas gdy w Niemczech to już prawie 20%, a w Szwecji obecnie co czwarta transakcja online jest BNPL (buy-now-pay-later). Średnia płatność odroczona w Polsce to jedynie 300-400 zł, gdzie średnia pożyczka chwilówka udzielana przez firmy pożyczkowe wynosi 2.200 zł.

Większość transakcji odroczonych płatności realizują dziś Millennialsi, czyli 8 milionów Polaków w wieku od 25 do 40 lat w 67% kobiety, a przewidujemy, że tzw. „adopcja” płatności on-line i płatności odroczonych będzie podobna do kart płatniczych, z których dziś korzystają prawie wszyscy.

Jak technologia i licencje TryPay należącego do grupy kapitałowej giełdowego Femion Technology pozycjonuje się wobec Klarny i innych konkurentów?

Przede wszystkim należy zauważyć, że Klarna jest bankiem, a tym samym jej głównymi i naturalnymi konkurentami są raczej banki. Szwedzki Fintech prawdopodobnie nie uważa, że działający lokalnie konkurenci mogą stanowić dla niego jakiekolwiek zagrożenie lub ograniczenie działalności. Po prostu stanie się rozwiązaniem płatniczym kolejnego wyboru obok już istniejących usług płatności.

W Europie Zachodniej i na całym świecie każdy konsument e-commerce ma wiele usług płatniczych do wyboru w bramce płatności, więc w Polsce, jak też w krajach ościennych będzie podobnie. Aktualnie działające na polskim rynku firmy oferujące odroczone płatności, mające już rozpoznawalną markę i zasięg,- mogą zostać wchłonięte w struktury Klarny lub jej globalnych konkurentów – na czym wszyscy skorzystają. Ostatnią głośną transakcją na tym rynku był zakup czeskiej spółki TWISTO przez Australijską spółkę ZIP za kwotę ponad 100 mln USD. KLARNA wyceniana jest obecnie na kwotę 31 mld.

USD z kolei Kapitalizacja FEMION Technology notowanej na NewConnect wynosi obecnie jedynie 10 mln USD, co pokazuje nam duże możliwości wzrostu wartości na rosnącym rynku.

Jak TryPay pozycjonuje się w tym gronie?

TryPay będący w grupie Femion Technology S.A. jest podmiotem innym niż wyżej wymienione, pod wieloma względami. Nie jest co prawda bankiem jak Klarna, ale ma status zbliżony do tego jaki ma Klarna. Po pierwsze TryPay jest licencjonowaną Krajową Instytucją Płatniczą, która pod wieloma względami ma podobne uprawnienia, przede wszystkim korzysta z rozwiązań „open bankingu”, dzięki czemu może wykorzystywać dostęp do informacji z rachunku bankowego klienta, co znacznie ułatwia mu przeprowadzenie weryfikacji klienta i rozpoznanie klienta na najwyższym poziomie.

W myśl zasady pokaż mi swój rachunek, a powiem Ci kim jesteś”. Klarna z kolei nie ma takich możliwości. Po drugie już wkrótce, po uzyskaniu zgody KNF, TryPay będzie mógł wejść na rynek z własną bramką płatniczą, opartą na rozwiązaniach również otwartej bankowości – inicjowania transakcji płatniczych. To może uniezależnić TryPay od innych dostawców płatności, dzięki czemu TryPay będzie mógł nie tylko samodzielnie integrować się z wieloma sprzedawcami e-commerce, ale będzie mógł im kompleksowo oferować również swoje odroczone płatności.

Ponadto TryPay w ramach grupy Femion Technology S.A. współpracuje ze spółką TryPayLater, która finansuje odroczone zakupy, jak również posiada spółkę zarządzającą wierzytelnościami funduszy inwestycyjnych, co może znaczenie uprościć zarówno pozyskanie finansowania jak i serwisowanie wierzytelności we własnym funduszu, oraz ułatwia zarządzanie wierzytelnościami wynikającymi z odroczonych płatności. Te wszystkie zasoby zbudowalismy przez ostatnie 14 lat pożyczając Polakom ponad 1 mld złotych w tym okresie, będąc wiodącą firmą pożyczkową w Polsce.

Do dziś posiadamy dostep do danych osobowych ponad 300.000 klientów, którzy korzystali z naszych usług.Takie rozwiązania, czyli gotowa technologia, posiadane zasoby i licencje powodują, że TryPay zarówno odróżnia się od pozostałych konkurentów działających w Polsce w obszarze BNPL (buy-now-pay-later), jak również może spokojnie myśleć o rozwoju odroczonych płatności, nie martwiąc się wejściem Klarny do Polski. Zamierzamy wykorzystywać te obszary odroczonych płatności, w których Klarna nie będzie obecna. Obejmuje to zarówno oferowanie odroczonych płatności przez TryPay zarówno w mniejszych podmiotach e-commerce, w których wdroży swoje płatności, jak i transakcje realizowane w obszarze B2B (business to business).

O pierwszej integracji B2B w Polsce poinformujemy już wkrótce. Ponadto dzięki zarządzaniu wierzytelnościami w funduszach sekurytyzacyjnych, TryPay może oferować odroczone płatności w wyższych kwotach, których jednostkowa wartość może wynosić nawet do 15.000 zł. Oznacza to, że również w tym zakresie nie będziemy konkurować ani z Klarną, ani z pozostałymi podmiotami działającymi w tym segmencie, bo dziś żaden z konkurentów nie oferuje odroczonych płatności w takich kwotach, a TryPay nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w tym zakresie.Można zatem powiedzieć, że w Femion Technology nie obawiamy się wejścia Klarny do Polski.

Wierzymy w to, że wejście Klarny do Polski spopularyzuje odroczone płatności, co powinno w tym wypadku okazać się bardzo korzystne. Polska z kolei stanie się centrum skalowania tej usługi na całą Europę Środkowo-Wschodnią, co pozwoli budować biznes międzynarodowy. W przypadku pozostałych podmiotów sytuacja już nie jest taka oczywista.

Artykuł napisał:

Jarosław Olejarz – Prezes Femion Technology S.A. notowanej na NewConnect.

Radca prawny, ekspert z zakresu bankowości i finansów. Doświadczenie zawodowe zdobywał z bankach, firmach z branży farmaceutycznej oraz IT zajmując wysokie stanowiska menadżerskie, zasiadając w zarządach i radach nadzorczych tych podmiotów. Autor licznych publikacji z obszaru prawa, w tym prawa finansowego oraz prawa nowych technologii. Absolwent studiów Executive MBA, studiów podyplomowych z bankowości, controlingu i zarządzania finansami przedsiębiorstw, a także licznych kursów organizowanych w kraju i za granicą. Posiada tytuł Doktora na katedrze Prawa finansowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W swojej pracy naukowej szczególnie interesował się aspektami prawnymi i ekonomicznymi ryzyka kredytowego, a także wykorzystaniem sztucznej inteligencji w zarządzaniu ryzykiem kredytowym. Uczestniczył w tworzeniu wielu start-upów, m.in. w obszarze e-commerce oraz LegalTech.

Podobne wpisy