Pożyczki pod zastaw to opcje finansowania dające wiele możliwości osobom, które borykają się z problemami finansowymi albo po prostu w szybki sposób potrzebują dodatkowej sumy pieniędzy. Pod zastaw można przeznaczyć dom, mieszkanie, działki rolne oraz te budowlane.
Weryfikacja przy przyznaniu pożyczki nie skupia się na stanie finansowym pożyczkobiorcy w obecnej chwili, co z kolei odróżnia ją od produktów dostępnych w banku. Jest to możliwość szybka i bez dodatkowych formalności. Podstawą jest określenie zdolności klienta na podstawie aktualnych dochodów oraz to, na jaki cel przeznaczy pozyskane fundusze.
Procedura pożyczek pod zastaw
Instytucje bankowe nie przyznają kredytów bez odpowiedniego zabezpieczenia, bądź tym osobom, które nie mają zdolności kredytowej. Jako że w przypadku omawianej pożyczki finansowanie pochodzi z prywatnego kapitału spółki, na decyzję nie wpływa nawet negatywna historia kredytowa, która udostępniona jest choćby w BIKu, czy też egzekucja komornicza. Pieniądze możemy otrzymać niemalże od ręki, a cała procedura ogranicza dokumentację i biurokrację do minimum.
Cel pożyczki pod zastaw
Podstawowym plusem pożyczki hipotecznej, jest to, że pożyczkodawca nie dochodzi celu jej zaciągnięcia. Zupełnie inaczej niż przy ubieganiu się o kredyt w banku, gdzie przedstawić trzeba szczegółowy kosztorys oraz niezbędne dokumenty, a potem wykazać przeprowadzone działania. Po podpisaniu umowy, pieniądze należą do pożyczkobiorcy i mogą zostać wydane na różne sposoby, między innymi np. na spłatę innego zadłużenia, inwestycje czy też otworzenie własnej działalności gospodarczej. Jest to kwestia całkowicie dowolna. Wierzyciel jest zabezpieczony wpisem hipotecznym na nieruchomość lub grunt, a w razie problemów ze spłatą może ją przejąć lub wystawić na licytację.
Dzięki temu, że pożyczka pod zastaw, jest zabezpieczona hipoteką, może osiągać wysokich kwot. Firmy pożyczkowe nauczone tym, że w dzisiejszych czasach praktycznie wszystko można zrobić przez internet, oferują pożyczki hipoteczne, o które wnioskować można online. Przy zaciąganiu tego typu zobowiązań nie wolno tracić głowy. Szybkie i łatwe pieniądze mogą nas nieco zamroczyć, dlatego dla własnej asekuracji pamiętajmy, że wcześniej trzeba przemyśleć, to jak i z czego będziemy spłacali pożyczkę. Na rynku finansowym istnieje szeroki wachlarz ofert, warto poszukać najlepszej dla siebie.
Jak ubiegać się o pożyczkę hipoteczną?
Decydując się na omawianą formę finansowania, nie jesteśmy zmuszeni wypełniać ton dokumentów. Wystarczy bowiem poprawnie złożony wniosek o pożyczkę hipoteczną, a resztą zajmie się instytucja pożyczkowa. Pracownicy przeprowadzają analizę potrzeb oraz zdolności kredytowej klienta, w której skład wchodzą między innymi takie czynniki jak: rodzaj nieruchomości, położenie, możliwość spłaty. Wymogiem okazać się może przedłożenie informacji o aktualnych dochodach. Ważną informacją dla wielu jest to, że instytucja pozabankowa nie przeprowadza weryfikacji baz dłużników takich jak np. BIK, BIG, KRD czy ERIF. Dowodzi to, że przeszłość kredytowa nie ma przy tym przedsięwzięciu najmniejszego znaczenia, a kwestia przyznania pożyczki jest rozpatrywana bardziej pod kątem indywidualnym. W razie potrzeby firma może poprosić klienta o rozmowę. Na etapie analizy najważniejszymi i branymi pod uwagę informacjami są jednak te, dotyczące aktualnego stanu finansowego, planów i spłaty.
Zawarcie umowy opiera się na kodeksie prawa cywilnego. Treść dokumentu spisywana jest u notariusza, a zabezpieczenie wpisuje się do IV działu Księgi Wieczystej. Zgodnie z prawem istnieje możliwość szybszej spłaty takiej pożyczki, a odsetki naliczane są tylko za okres jej wykorzystywania. Spłata całości szybciej, niż przewiduje termin, wyznaczony na umowie sprawia, że klient adekwatnie nie płaci odsetek w kolejnych miesiącach.
Przed podpisaniem umowy, pożyczkobiorca otrzymuje w celu zapoznania się harmonogram spłaty wraz z terminami i wyznaczonymi kwotami. Termin załatwienia takiej pożyczki z reguły trwa od 2 do 3 dni. Wszystkie czynności poza podpisaniem umowy u notariusza, gdzie trzeba stawić się osobiście, możemy przeprowadzić drogą telefoniczną lub online.
Koszta pożyczki hipotecznej u instytucji pozabankowych
W skład kosztów należy wliczyć odsetki ustawowe, które nie mogą przekraczać pewnych norm. Mianowicie, optymalnie 1,5% oraz 3,5 punków procentowych według stopy referencyjnej NBP. Zatem całkowita suma odsetek nie może wynosić dwu krotności wymienionych wyżej wskaźników. Dodatkowo możemy spotkać się z opłatami, nazywanymi w zależności od instytucji np. marżą, opłatą przygotowawczą czy prowizją, które plasują się między 14% -15%.
Pożyczka na Start-up i dla rolnika
Pożyczkę można zaciągnąć w celu otworzenia działalności gospodarczej. Klient ma możliwość skorzystania z produktu Start-up, o który może wnioskować przed założeniem swojej działalności. Istotne wówczas jest uwzględnienie we wniosku wszystkich kosztów, jakie trzeba zainwestować. Dla pozytywnego rozpatrzenia, konieczne jest podsumowanie środków trwałych, materiałów, usług i innych wydatków, które poniesiemy podczas otwierania własnego biznesu. Z pożyczki skorzystać mogą również rolnicy, oddając w zastaw ziemię rolną albo grunt. Speed Cash to opcja, oferująca nawet do 10 mln zł pożyczki. Niezbędne przy ubieganiu się o pożyczkę pod zastaw ziemi rolnej są takie dokumenty jak: akt notarialny własności działki, wypis z rejestrów gruntu, numer księgi wieczystej, zaświadczenie z gminy o warunkach zabudowy oraz zdjęcia
Reasumując, jest to niewątpliwie konkurencyjna alternatywa dla kredytów dostępnych w banku oraz oferowanych pożyczek z poręczycielem. Opcja finansowania dostępna niemalże dla każdego, którą z powodzeniem wykorzystamy nawet na konsolidację czy też restrukturyzację innych zobowiązań. Dla osób nie posiadających z różnych przyczyn zdolności kredytowej, jak i dla tych, którzy mają negatywną historię ze wcześniejszymi spłatami jest dobrym rozwiązaniem.