Nowy rok na dobre jeszcze się nie zaczął, a system Autopay pod względem popularności już zdobywa szczyty. W styczniu bieżącego roku przekroczył liczbę 1 mln zarejestrowanych użytkowników. Co więcej, istnieją odcinki autostrad, na których, to właśnie Autopay odpowiada za 20-25% wszystkich przeprowadzonych transakcji.
Dwa lata temu w styczniu z systemu Autopay korzystało blisko 210 tys. osób. W ubiegłym roku było ich już ponad 445 tys. W 2022 r. nastąpił przełom, a aplikacja przekroczyła 1 mln zarejestrowanych użytkowników. Jak widać, wdrożenie kompleksowego rozwiązania, które umożliwia w pełni zautomatyzowaną płatność zarówno za przejazdy publicznymi, jak i koncesjonowanymi odcinkami autostrad w Polsce okazało się strzałem w dziesiątkę.
System autopay
System Autopay pozwala zmotoryzowanym użytkownikom ruchu drogowego na poruszanie się wyznaczonymi odcinkami dróg, bez konieczności zatrzymywania się przy bramkach w celu uiszczenia opłaty za przejazd. Od połowy 2019 roku automatyczna opłata dotyczy koncesjonowany autostrad: AmberOne A1 (Toruń-Gdańsk) oraz A4 Katowice-Kraków, natomiast od grudnia dzięki Autopay zintegrowanemu z e-TOLL można również opłacać trasy na płatnych odcinkach autostrady A2 Konin — Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica, którymi zarządza GDDKiA.
Według statystyk system najczęściej wykorzystywany jest na prywatnych autostradach. Dobrym przykładem jest autostrada A1, która prowadzi nad polskie morze, ponieważ już prawie co czwarty kierowca poruszający się tą trasą opłaca swój przejazd, wykorzystując w tym celu aplikację Autopay. Bardzo podobnie wygląda również sytuacja i na autostradzie A4 szczególnie na odcinku Kraków-Katowice.
Jak działa Autopay?
Użytkowanie z systemu Autopay jest tak proste, że w zasadzie nie trzeba tego nikomu tłumaczyć. Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację, a następnie założyć swoje konto. Autopay wymaga uzupełnienia takich podstawowych informacji jak: adres e-mail, numer telefonu, dane pojazdu (jego marka i numer rejestracyjny). Ostatnim krokiem jest podpięcie karty płatniczej, z której mają być pobierane środki za przejazd danym odcinkiem trasy. Od tego momentu jeszcze wygodniej niż zwykle możemy poruszać się po autostradach państwowych i koncesjonowanych.
Te pierwsze np. A2 Konin-Stryków, czy A4 Wrocław-Sośnica wymagają jedynie uruchomienia aplikacji podczas przejazdu, aby mogła ona odczytać lokalizację pojazdu. Następnie rozpoczyna się naliczanie opłaty, a należność jest pobierana automatycznie po wyjeździe z danego odcinka trasy. Jeżeli jednak chodzi o koncesjonowane odcinki autostrad tj.: A1 Toruń -Gdańsk, A4 Katowice-Kraków udogodnienia są jeszcze większe. Nie trzeba włączać aplikacji, co więcej w ogóle nie trzeba mieć przy sobie swojego telefonu. Bramki bowiem wyposażone są w urządzenia, które odczytują tablice rejestracyjne, a szlaban otwiera się automatycznie dla zidentyfikowanych pojazdów (tzw. Videotolling).
W tym przypadku opłata także pobierana jest po zakończonym przejeździe.
Płatności autem nie tylko za przejazd autostradą
Istnieje jeszcze jedna zaleta tego rozwiązania- system umożliwia nie tylko opłacanie autostrad. Autopay pozwala na automatyczną płatność również za parking i mycie auta na którejś z ponad 100 myjni w kraju. Niedługo również na wybranych stacjach benzynowych za pomocą aplikacji będzie można płacić za paliwo. Płatność samochodem jest bardzo wygodna — wsiadamy do samochodu i wysiadamy, gdy dotrzemy do miejsca docelowego.