Niedawno na polskim rynku zadebiutowała nowa instytucja – Aion Bank, który największy nacisk stawia na usługi cyfrowe. Teraz w ofercie banku znalazło się przewalutowanie bez prowizji i spreadu.
Aion Bank to nowy gracz wśród banków działających na polskim rynku. Marka ma wyróżniać się wysokim poziomem cyfrowych usług. To odpowiedź na rozwój międzynarodowego e-commerce i jego popularności wśród konsumentów, a także związanej z tym wymiany walut i wzrostu liczb zagranicznych transakcji bezgotówkowych. Z powodu rosnącego zainteresowania międzynarodowymi zakupami online współcześni konsumenci oczekują od instytucji finansowych korzystnej oferty w zakresie wymiany walut. Właśnie te potrzeby ma realizować Aion Bank.
Rośnie popularność zagranicznych zakupów w sieci
Z ubiegłorocznego raportu eCommerce Europe wynika, że podczas pandemii znacznie wzrosło zainteresowanie zakupami online – aż o 31,4 proc. w ujęciu rok do roku. Ta rosnąca popularność związana jest m.in. z ograniczeniem działalności sklepów stacjonarnych. Z jej powodu swoją aktywność na cyfrowym rynku zwiększyli dotychczasowi dostawcy, jak również nowi klienci.
Polacy coraz odważniej podchodzą do zakupów na rynku międzynarodowym. Oznacza to, że – obok krajowych portali – na popularności zyskują takie międzynarodowe giganty, jak np. Aliexpress. Z badania Akademii Leona Koźmińskiego wynika, że choć aż 94 proc. krajowych konsumentów korzysta z oferty polskich sklepów online, już 68 proc. użytkowników równolegle dokonuje zakupów także w zagranicznych e-sklepach.
Transakcje na tego typu portalach regulowane są jednak w obcej walucie (np. w USD). W związku z tym każda taka operacja wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów przewalutowania. Jako jeden z nielicznych Aion Bank oferuje przewalutowanie po tzw. kursie międzybankowym, czyli przewalutowanie bez prowizji i spreadu. To najkorzystniejsze pod względem finansowym rozwiązanie dla klientów.
Marże kursowe naliczane przez banki czy fintechy podczas przewalutowania mogą znacząco się różnić – bywają stałą opłatą cennikową i osiągają wysokość nawet kilku procent kwoty transakcji. Tworząc ofertę Aion Banku, skupiliśmy się na tym, by całkowicie wyeliminować dodatkowe opłaty – zamiast tego proponujemy klientom prostą kartę płatniczą, która automatycznie dokonuje transakcji walutowych po kursie międzybankowym. Jest to usługa dostępna bez limitów w ramach trzech planów abonamentowych, również w darmowym planie Light
– mówi Filip Zola, Head of Card Payments w Vodeno, siostrzanej spółce Aion Banku.
Przewalutowanie bez prowizji i spreadu
Do tej pory wymiana walut związana była z koniecznością poniesienia licznych kosztów dodatkowych. Ich zminimalizowanie jest możliwe dzięki przewalutowaniu po kursie międzybankowym. Takie przewalutowanie bez prowizji i spreadu znalazło się właśnie w ofercie Aion Banku. Instytucja podjęła decyzję o wprowadzeniu bezkosztowej usługi i całkowitym usunięciu dodatkowych opłat, w tym prowizji.
Aion Bank w swojej ofercie posiada przelewy międzynarodowe, płatności kartą oraz wypłaty gotówkowe z bankomatów – wszystko przeliczane po kursie międzybankowym. Wpływa to korzystnie na ostateczny koszt, jaki ponosi użytkownik w związku z zakupami w zagranicznych e-sklepach.
Przewalutowanie bez prowizji i spreadu dostępne jest w bankowości elektronicznej, a zatem w aplikacji mobilnej banku lub w przeglądarce internetowej. Każdy klient może wybrać jeden z trzech planów:
- darmowy Light,
- Smart,
- All-Inclusive.
Wszystkie oferują możliwość wymiany walut po kursie międzybankowym. Wymiana ta nie wiąże się z żadnymi prowizjami i nie jest ograniczona limitami. Można z niej korzystać zarówno w odniesieniu do przelewów bankowych, płatności kartami (fizycznymi oraz wirtualnymi), a także wypłat gotówki z bankomatów na terenie całego świata. Warto jeszcze wspomnieć, że choć główny rachunek w Aion Banku to rachunek w złotówkach, darmowe konta można założyć jeszcze w czterech innych walutach: EUR, USD, CHF i GBP. W ofercie banku jest również konto oszczędnościowe w PLN lub EUR.