Banknoty w systemie monetarnym Szwajcarii – frank szwajcarski

Pierwsza seria banknotów we frankach szwajcarskich została wydana w 1907 roku. Od tamtej pory aż do dziś jest to jeden z najważniejszych systemów monetarnych na świecie. Warto więc poznać jego historię, a w szczególności historię banknotów, które do dzisiaj są wydawany przez Narodowy Bank Szwajcarii.

Na początku uwolnienie

Jeszcze w 1907 roku pierwszą emisją tych banknotów bank narodowy chciał spowodować uwolnienie tymczasowych pieniędzy. Dziś zastanawiamy się, jaki będzie kurs euro do franka, ale wówczas często używano starych pieniędzy poszczególnych kantonów, które po prostu dodawały inskrypcje i nadrukowały czerwoną rozetę ze szwajcarskim krzyżem.

Kolejne serie banknotów

Druga seria banknotów franka szwajcarskiego została wydana w latach 1911–1914 i wycofana w latach 1956–1957. Banknot 5 franków był w obiegu do 1980 roku, czyli prawie 70 lat. Wydanie czwartej serii franków szwajcarskich miało miejsce w 1938 roku. Podczas II wojny światowej Narodowy Bank Szwajcarii emitował banknoty nowej serii, jednak banknoty te nigdy nie zostały wprowadzone do obiegu.

Zmiany w bezpieczeństwie

Piąta seria banknotów franków szwajcarskich z lat 1954–1961 była dość nietypowa. Ich projekt opierał się najpierw na zasadzie jedności tematycznej i formalnej: portret z przodu i motywy do zaprojektowania z drugiej strony były ze sobą powiązane historycznie i tematycznie. Szósta seria banknotów franków szwajcarskich pochodziła z lat 1976–1979.

Proces o banknoty

Siódma seria franków szwajcarskich została wydana w latach 1983–1985. Jego projekt został opracowany przez Rogera i Elizabeth Pfund, ale następnie Narodowy Bank Szwajcarii, po zatwierdzeniu i podpisaniu umowy, postanowił zastosować szkice graficzne Ernst i Ursuli Hiestand. Roger i Elizabeth Pfund zaskarżyli decyzję w sądzie i wygrali proces. Ta seria stała się kopią zapasową, ponieważ banknoty, mimo że zostały wydrukowane, nigdy nie zostały wydane. Wydrukowano je w Zurychu.

Banknoty franka dziś

12 kwietnia 2016 roku wprowadzono do obiegu banknot 50 franków z dziewiątej serii. Pozostałe rachunki z tej serii są wydawane od 2017 roku do 2019. To na nich dziś opiera się kurs euro do franka i wiele rezerw państwa świata.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password