5 pytań które musisz sobie zadać przed kupnem kryptowalut

Jeśli rozpoczynamy swoją przygodę z kryptowalutami warto mieć na uwadze kilka aspektów, które sprawią, że proces ten będzie dla nas łatwiejszy, a przede wszystkim bezpieczny. Bitcoin jest to jedna z wiodących kryptowalut, która w ostatnim czasie zyskała bardzo dużą popularność, a coraz większa liczba inwestorów rozważa poszerzenie swojego portfolio o ten składnik aktywów.

Zanim zaczniemy ten proces warto zadać sobie kilka pytań, dzięki którym nasza kryptowalutowa przygoda przebiegnie bez większych komplikacji.

Czy jesteś w stanie odpowiednio przechować swoje kryptowaluty?

Zanim kupimy swoje pierwsze kryptowaluty, musimy wybrać odpowiedni portfel, na którym będziemy je przechowywać. W internecie istnieje ogrom miejsc, w których jesteśmy w stanie zdeponować swoje środki. Tu podobnie, jak przy wyborze dobrego pośrednika należy zachować szczególną ostrożność.

W przypadku bitcoina najbardziej sprawdzonymi portfelami, które istnieją już wiele lat i działają bez zarzutów są np. exodus, mycellium czy electrum. Jeśli inwestujemy długoterminowo zaleca się korzystanie z portfeli sprzętowych, ponieważ pozwalają nam one przechowywać nasze środki całkowicie poza siecią, są więc one w pełni chronione przed potencjalnym szkodliwym oprogramowaniem, a także atakami hakerskimi.

Czy korzystasz z usług sprawdzonego pośrednika?

Inwestując w cyfrowe waluty mamy do wyboru szeroką gamę kantorów kryptowalutowych, a także giełd. Odpowiedni serwis powinniśmy dobrać pod kątem tego, jakiego rodzaju inwestycji szukamy. Jeśli naszym celem jest inwestycja długoterminowa, a bezpieczeństwo inwestycji stanowi priorytet to dobrym wyborem jest sprawdzony kantor kryptowalut.

Mamy też na rynku sporo firm, które obiecują szybki zysk za pomocą kryptowalut – jeśli zastanawiasz się nad współpracą z taką firmą to pierwsze pytanie jakie powinieneś zadać to czy będziesz miał bezpośredni dostęp do swojego portfela – jeśli nie, po prostu zrezygnuj.

Przykładem takiego serwisu na Polskim rynku jest np.www.kantorbitcoin.pl. Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z giełd kryptowalutowych, warto pamiętać, aby w długim terminie nie przechowywać tam swoich środków, ponieważ są one wtedy bardziej narażone na ataki hakerskie, lub mogą zostać zablokowane przez jej twórców.

Czy odpowiednio dywersyfikujesz swój portfel?

Inwestując w kryptowaluty warto pamiętać o dywersyfikacji, zwłaszcza jeśli jesteśmy zainteresowani w znacznym stopniu którymś z altcoinów. Decydując się na inwestycję długoterminową nigdy nie powinniśmy bezgranicznie wierzyć w sukces żadnego z projektów.

Każda z kryptowalut może mieć wiele zalet, ale posiada też swoje wady, które w przyszłości z różnych względów mogą okazać się kluczową barierą, która wyhamuje rozwój danego projektu. Dobrze jest przeprowadzić odpowiednią analizę fundamentalną i samemu podjąć decyzję, czy jesteśmy zainteresowani danym projektem, czy też nie.

Czy znasz ryzyko związane z kryptowalutami?

Oprócz ryzyka, które związane jest bezpośrednio z ogromnymi wahaniami jakim ulega cena bitcoina, a także innych kryptowalut istnieje także szereg innych czynników, które zagrażają naszej inwestycji. Jeśli nieodpowiednio przechowujemy swoje środki, lub zgubimy klucze prywatne do portfela, to może okazać się, że już nigdy nie będziemy w stanie ich odzyskać.

W sieciach blockchain nie istnieje instytucja, do której możemy zadzwonić i rozwiąże ona nasz problem, jak ma to miejsce np. w banku.

Zdecentralizowane sieci charakteryzują się tym, że nie ma możliwości cofania raz wykonanych transakcji, a także ingerowania w salda utraconych kont, lub innych użytkowników. Ponadto należy uważać na wszelkie próby wyłudzeń, ponieważ przeglądając twittera czy inne social media możemy spotkać ich dziesiątki, a na miejsce jednego zablokowanego konta, pojawia się co najmniej kilka kolejnych.

Czy inwestujesz tyle, ile jesteś w stanie stracić?

Po gwałtownym pęknięciu bańki, jakie miało miejsce podczas hossy w 2017 roku, gdy bitcoin przez kolejne dwa lata notował praktycznie same spadki pojawiało się w internecie multum historii o ludziach, którzy potracili całe swoje majątki lub popadli w skrajne długi, ponieważ nie liczyli się z utratą swojego kapitału.

Gdy inwestujemy zbyt dużo, względem tego co faktycznie posiadamy, może okazać się, że podejmowane przez nas decyzje będą jeszcze bardziej bazowały na emocjach, co może skutkować w złych wyborach inwestycyjnych i utracie większości posiadanego kapitału.

Artykuł przygotowany we współpracy z redakcją serwisu portfelbitcoin.pl

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password