Pandemia spowodowana wirusem COVID-19 wywołała kryzys, który poza niemałą burzą i zawirowaniami w służbie zdrowia, dotknął także biznesu i okazał się również istotnym zagrożeniem dla ogromnej grupy polskich przedsiębiorstw.
Praktycznie z dnia na dzień wielu z nich utraciło źródła swoich dochodów, jednocześnie cały czas mierząc się z koniecznością ponoszenia regularnych wydatków (na wynagrodzenia, opłaty, czynsze itp.). W efekcie, wiele firm w ekspresowym tempie traciło swoją płynność, część została zmuszona do chwilowego wyhamowania, a licznej grupie nie udało się utrzymać, przez co podjęła decyzję o całkowitej rezygnacji z prowadzenia działalności.
3 pomysły na odzyskanie płynności finansowej
Choć kryzys w takiej formie został już zażegnany – ze skutkami wywołanymi obostrzeniami i kolejnymi lockdown’ami polscy przedsiębiorcy będą zmagać się jeszcze przez długi czas. Niektóre prognozy wskazują, że skutki kryzysu pozostaną z nami nawet do 2025 lub 2030 roku.
Część z nich stoi na stanowisku, że straty wywołane pandemią przyjdzie im odrabiać przez kolejne kilka lat. Inni potrzebują natychmiastowego zastrzyku gotówki, który pozwoli im wrócić na “dawne tory”. Z kolei dla jeszcze innej, dużej grupy – COVID-19 stał się swego rodzaju “gwoździem do trumny”, który sprawił, że powolne bankructwo i w konsekwencji zamknięcie biznesu, jest jedynie kwestią czasu. A wszystko przez brak wystarczających środków finansowych…
Po takim wstępie już z pewnością domyślasz się, o czym będzie ten artykuł. W dalszej jego części pokażemy Ci 3 sposoby na wyjście z finansowych tarapatów, których główną przyczyną stała się pandemia koronawirusa.
A zaczniemy od tego, który wydaje się najbardziej oczywisty.
#1 Skorzystaj z tarczy antykryzysowej lub innych form państwowego wsparcia
Finansowa Tarcza 1.0, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0, a obecnie już chyba 6.0, do tego tarcza branżowa oraz szereg innych dotacji czy dofinansowań. Musisz przyznać, że nawet najbardziej “wprawiony” ekspert mógłby się w tym wszystkim pogubić.
W zależności od formy Twojej działalności – wsparcie, które możesz otrzymać, oscyluje w granicach (progach) od kilku, kilkunastu, poprzez kilkadziesiąt do nawet kilkuset tysięcy złotych. Takie kwoty działają na wyobraźnię i z pewnością mogą pomóc niejednej firmie “wyjść na prostą”.
Jest tylko jeden problem. Jak wskazują na to opinie znacznej części przedsiębiorców – pomoc w takiej formie dla wielu z nich jest po prostu nieosiągalna lub niewystarczająca. W praktyce bowiem istnieją liczne wykluczenia, przez które tylko niewielka grupa firm spełnia kryteria umożliwiające uzyskanie wsparcia. Reszta pozostaje “sama sobie” – z brakiem lub spadającymi przychodami, stałymi kosztami i całą masą innych problemów.
Co zrobić, jeśli Twoja firma nie kwalifikuje się na rządową pomoc? W takim wypadku warto skorzystać z pomysłu numer dwa, czyli…
#2 Udaj się po kredyt do banku
Kolejnym rozwiązaniem, które mogło przyjść Ci do głowy jako jedne z pierwszych – jest oczywiście tradycyjne finansowanie udzielane przez renomowane instytucje bankowe.
Jeśli zmagasz się z problemami z płynnością – receptą na taki stan rzeczy okaże się klasyczny kredyt obrotowy – udzielany na poczet bieżącej działalności gospodarczej (pokrycia kosztów itp.).
Jeżeli Twoim celem jest poniesienie wydatków, które zadecydują o dalszym “być albo nie być” Twojego biznesu – wówczas doskonałym rozwiązaniem stanie się kredyt inwestycyjny.
Zarówno firma, jak i każda osoba prywatna mogą w każdej chwili sprawdzić swoją zdolność kredytową, swój scoring, czy to w BIG InfoMonitor, Krajowym Rejestrze Długów BIG, ERIF Biurze Informacji Gospodarczej S.A. czy też innych wywiadowniach gospodarczych.
Warto pamiętać, że pandemia wywołała również spore poruszenie w bankach. Zwłaszcza w tym, jak podchodzą do analizy i oceny zdolności kredytowych swoich klientów. Jeśli spadek przychodów sprawi, że Twój scoring będzie zbyt niski na udzielenie tradycyjnego kredytu, wówczas…
#3 Poszukaj pomocy w instytucjach pozabankowych
Firmy pożyczkowe to jednostki, które w przeciwieństwie do wspomnianych banków, są w stanie wziąć na siebie znacznie większy ciężar (a co za tym idzie – ryzyko) finansowania cudzej działalności. Naturalnie, nie robią tego charytatywnie, a głównym sposobem, jaki służy im zabezpieczania się przed utratą części środków, są oczywiście odpowiednio wysokie marże, opłaty i stopy procentowe.
Wszystkie firmy pożyczkowe są zarejestrowane w Komisji Nadzoru Finansowego. Można je zweryfikować na stronach internetowych KNF (https://rpkip.knf.gov.pl/index.html?type=RIP). Ponadto, każdy pożyczkobiorca powinien oczywiście wiedzieć, czy stać go na zaciągnięcie pożyczki i ile jest w stanie za takie finansowanie zapłacić. Pożyczkobiorca przed zaciągnięciem zobowiązania zawsze otrzymuje ofertę i do niego należy decyzja, czy zgodzić się na przedstawioną propozycję.
A co jeśli odpowiedź każdej z nich będzie brzmiała “NIE”?
Wówczas możesz spróbować swoich sił w Ninja Lender – platformie stworzonej po to, aby pomóc Ci znaleźć właściwe finansowanie dla Twojej firmy.
Jeśli Twój obecny bank lub firma pożyczkowa odmówiły Ci finansowania – skorzystaj z naszych usług. Zapytaj przedstawiciela o Ninja Lender. Dowiedz się, czy z nami współpracuje, a jeśli tak – poproś go o wypełnienie naszej formularza ze zgodą i przekazanie Twoich danych (poprzez Twój bank) na naszą platformę. Zbadamy Twoje potrzeby, przeanalizujemy możliwości, a następnie przedstawimy je wyselekcjonowanej grupie instytucji finansowych. W ten sposób możesz otrzymać propozycję finansowania, jakiej potrzebujesz – na warunkach, które zaakceptujesz i będziesz w stanie spełnić.