Global Business Services – kierunek studiów, który zapewni nową kadrę dla biznesu

Wraz z początkiem października krakowscy studenci rozpoczęli naukę na nowym, prestiżowym kierunku. Global Business Services to kierunek uruchomiony we współpracy ze Związkiem Liderów Sektora Nowoczesnych Usług Biznesowych (ABSL).

Sektor usług biznesowych postanowił zainwestować w rozwój swojej przyszłej kadry. W ramach tych działań Związek Liderów Sektora Nowoczesnych Usług Biznesowych (ABSL) podjął współpracę z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. Instytucje wspólnie opracowały kierunek o nazwie Global Business Services (GBS), którego celem jest przygotowanie studentów do pracy w międzynarodowych centrach biznesowych.

Przyszli absolwenci Global Business Services mogą znaleźć zatrudnienie w usługach:

  • informatycznych,
  • finansowych,
  • logistycznych,
  • zarządzania zasobami ludzkimi,
  • badań i rozwoju.

Pierwszy tego typu kierunek w Polsce

Global Business Services to pierwszy tego typu kierunek studiów licencjackich w Polsce. Do jego powstania przyczynił się zarówno biznes, jak i nauka. Oprócz ABSL nad jego opracowaniem pracowało także 28 innych podmiotów, które działają na tym rynku. Swoją cegiełkę dołożyło także miasto Kraków oraz start-upy.

Uruchomienie pionierskiego kierunku to odpowiedź na nieustanny rozwój sektora usług biznesowych, który zatrudnia coraz większą liczbę osób. W tej chwili w 1600 centach usług pracuje ponad 350 000 pracowników. Jednak specjaliści podkreślają, że liczba ta będzie stale rosła. Z analizy ABSL Strategic Foresight wynika, że w ciągu najbliższej dekady zatrudnienie w sektorze wzrośnie do około 650 000 osób. To znaczy, że na rynku jest miejsce dla niemal 300 000 nowych pracowników.

Nieprzypadkowo to właśnie Kraków został wybrany jako miejsce uruchomienia nowego kierunku, bowiem to właśnie stolica Małopolski jest liderem pod względem zatrudnienia w centrach usług biznesowych. Niemal co czwarta zatrudniona w tym sektorze osoba mieszka właśnie w Krakowie.

Pierwsi studenci już przekroczyli progi uczelni

Pierwszy rocznik studentów nowego kierunku już rozpoczął naukę. Global Business Services wybrało niemal stu krakowskich studentów. Liczą, że wiedza i doświadczenie zdobyte na studiach otworzą im drzwi w największych centrach biznesowych na terenie całego świata.

Studia kładą nacisk na przekazanie im tzw. kompetencji przyszłości, czyli umiejętności powiązanych z analizą danych, innowacyjnymi technologiami oraz finansami. Równocześnie liczyć się będzie także umiejętność zarządzania zmianą i współpracy w zróżnicowanym środowisku.

Wspólna inicjatywa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i ABSL stanowi impuls do przeciwdziałania rosnącej luce kompetencyjnej na polskim rynku pracy, która może stanowić w bliskiej przyszłości barierę rozwojową dla naszego sektora, istotnego dla rozwoju gospodarki Polski. Znajomość języków obcych i kompetencje cyfrowe były i będą kluczowe. Rośnie jednak znaczenie pracy zespołowej, kompetencji liderskich, umiejętności rozwiązywania problemów i przede wszystkim zdolności komunikacyjnych w zróżnicowanym kulturowo i kompleksowym organizacyjnie środowisku

– podkreśla Anna Berczyńska, Executive Director, Schaeffler Global Services Europe, VP Talents, ABSL.

Na rynku może brakować pracowników

Wyniki rocznego raportu ABSL nie pozostawiają wątpliwości, że to właśnie trudność w zdobyciu utalentowanych pracowników może stanowić największą barierę dla dalszego rozwoju firm. Problemy te związane są m.in. z obecną sytuacją demograficzną. Trudności w pozyskaniu nowych talentów mogą przełożyć się na ograniczenie inwestycji zagranicznych i spowolnienie rozwoju procesów, które opierają się na zaawansowanej wiedzy. Z tego powodu tak istotne jest wprowadzenie systemowych rozwiązań, które będą wspierały rozwój zaplecza kadrowego wyposażonego w odpowiednie kompetencje.

ABSL podkreśla, że w tym celu istotne jest zaangażowanie resortów oraz długoterminowa praca, której celem będzie dostosowanie systemu edukacji do potrzeb rynku. Z tego powodu instytucja zaangażowała się w uruchomienie kierunku Global Business Services, który powstał we współpracy z przedstawicielami firm operujących na rynku międzynarodowym. Przedstawiciele biznesu zaangażowani byli m.in. w dobór właściwych treści kształcenia. Umożliwią również zdobycie praktycznych umiejętności w ramach zajęć oraz praktyk w centrach usług. Studenci wezmą udział w takich aktywnościach już na pierwszym roku nauki.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password