Eksperci rynku brokerskiego zdradzają, że wraz z początkiem tego roku w branży czekają nas spore zmiany. Możemy spodziewać się przede wszystkim rozwoju innowacji dotyczących wzmożonego bezpieczeństwa, łatwiejszej obsługi oraz komfortu klientów. Jak informuje BIK w październiku ubiegłego roku banki oraz instytucje finansowe udzieliły aż 25,4 tys. kredytów mieszkaniowych, co jest równoznaczne ze wzrostem o 27,3% r/r.
Dodatkowo doszło do przełomowego momentu, w którym wartość akcji kredytowych po raz pierwszy w historii przekroczyła 8,63 miliarda złotych. Z tej okazji eksperci fintechu Lendi- który jest jednym z najszybciej rozwijających się brokerów finansowych w Polsce – postanowili przybliżyć najnowsze trendy, które według prognoz zdominują rynek brokerski w 2022 roku.
1.Rosnący wpływ technologii na branżę brokerską
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku możemy spodziewać się jeszcze większego udziału sztucznej inteligencji w sektorze brokerskim. Według prognoz rosnący udział technologii będzie miał swoje odzwierciedlenie we wskaźniku PKB. Co więcej, z założeń wynika, że do 2035 roku ma on zostać podwojony. Na rynku pojawi się także więcej łatwych w obsłudze aplikacji, które dodatkowo mają zagwarantować bezpieczeństwo podczas działań z użyciem sztucznej inteligencji. Mimo że AL w dalszym ciągu prężnie się rozwija, to warto przyznać, że dostrzeżono w nim ogromny potencjał, jeśli chodzi o sektor finansowy. Już teraz brokerzy coraz częściej sięgają po rozwiązania, które opierają się na algorytmach i rozwiązaniach technologicznych. Dzięki nim rośnie zarówno skuteczność, jak i szybkość pracy, oraz poprawia się jakość dostarczanych usług.
2. Rozwój modelu franczyzowego
Wszystko zmierza do tego, że w tym roku w znacznym stopniu rozbudowana zostanie infrastruktura placówek franczyzowych. Mają być one jeszcze bardziej rozwinięte oraz liczniejsze. Przedsiębiorcy dużo chętniej decydują się na otworzenie swoich biznesów we współpracy ze znaną i zaufaną firmą brokerska. Dzięki temu eksperci otrzymują gotowe know-how oraz narzędzia, natomiast klienci zyskują poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że ich interesy są odpowiednio zabezpieczone.
Doskonałym przykładem i jednocześnie wzorem renomowanej franczyzy w branży finansowej w Polsce jest właśnie Lendi. Michał Petters, co-founder Lendi przyznaje, że w 2021 roku sieć firmy zwiększyła się aż o ⅓. Tym samym placówki Lendi znajdziemy we wszystkich największych miastach w kraju, a już w tym momencie firma posiada ponad 50 lokalizacji i plany, aby otworzyć następne.
3.Rola ekspertów kredytowych
W 2022 roku z pewnością wzrośnie również udział ekspertów kredytowych w procesach dotyczących pozyskiwania finansowania. Między innymi będą oni świadczyć profesjonalne wsparcie klientów zarówno jeśli chodzi o wybór optymalnej oferty kredytowania, jak i zmiany obecnych warunków na korzystniejsze.
Rosnąca inflacja i zmieniające się stopy procentowe ostatecznie przyczyniają się do wzrostu rat kredytów o zmiennej stopie. W takim przypadku najlepszym posunięciem może okazać się konsultacja z ekspertem kredytowym, który doradzi nam, z jakiego rozwiązania najlepiej skorzystać w naszej sytuacji. Specjalista również udzieli informacji, dotyczącej tego, jakie działania zapewnią optymalną ochronę określonej sytuacji ekonomicznej kredytobiorcy i jego rodziny. W tym przypadku mamy do wyboru możliwości takie jak np. nadpłata kredytu, waloryzacja kredytu lub wakacje kredytowe. Czynnością, którą także warto rozważyć, jest zmiana oprocentowania kredytu ze zmiennego na stałe, dzięki czemu zyskamy pewność, że nasze raty nie wzrosną.
Tego typu działania stają się coraz bardziej popularne, np. wakacje kredytowe, polegające na zawieszeniu spłat rat kapitałowo-odsetkowych bądź tylko odsetkowych. Dokładne zasady tego rozwiązania w zależności od konkretnego banku mogą się różnić. Z wakacji można skorzystać np. tylko raz w roku albo maksymalnie do 6 miesięcy, ale za to dwukrotnie w czasie trwania kredytu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że skorzystanie z tej opcji wiąże się wydłużeniem czasu kredytowania o okres karencji. W zależności od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy najkorzystniejsze mogą okazać się zupełnie różne rozwiązania i właśnie z tego względu warto zasięgnąć rady doświadczonego brokera.
4.Konsolidacja rynku
Jednym ze skutków, wiążącym się ze wzrostem liczby placówek franczyzowych w sektorze brokerskim będzie najprawdopodobniej znaczna konsolidacja rynku. Dla firm brokerskich, które już teraz działają, oznaczać to będzie przede wszystkim umocnienie się ich rynkowej pozycji, dynamiczne rozwijanie struktur i porządkowanie procesów. Jednocześnie jest to bardzo dobra wiadomość dla kredytobiorców, ponieważ konsolidacja jest równoznaczna z większą dostępnością placówek i przedstawicieli i jednocześnie wzrostem jakości usług. To oczywiście przekłada się na rosnące zaufanie klientów, którzy są spokojni i pewni, że ich interesy są bezpieczne.
5.Wejście firm na nowe rynki oraz nowe sektory
Jak widać, pandemia wpłynęła na zmiany nie tylko w nieruchomościach, ale także w sektorze brokerskim. Między innymi, zwiększa się popyt na zakup mieszkania, więcej osób zaczęło interesować się kredytami hipotecznymi, a także zmieniły się zwyczaje zakupowe klientów. Dużo większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o większym metrażu oraz domki i działki.
Pojawianie się tego rodzaju trendów, zwykle skutkuje rozszerzeniem portfolio usług oferowanych przez firmy brokerskie i nieruchomościowe o tzw. usługi komplementarne. Już teraz zaobserwować można, że współprace pomiędzy brokerami a firmami nieruchomościowymi są coraz bardziej efektywne i śmielsze. Do tego synergicznego układu powoli wkraczają również firmy ubezpieczeniowe. Zainteresowaniem zaczynają się cieszyć podmioty oferujące usługę w modelu „one-stop-shop”, będące jednocześnie dopełnieniem czy też rozbudowaniem usługi (np. od poszukiwania nieruchomości, przez jej sfinansowanie, aż po zabezpieczenie).