Revolut Travel Report po feriach zimowych: Czy turystyka wraca do normalności?

Z finansowej aplikacji Revolut korzysta już ponad 1 milion klientów w samej Polsce. Niedawno aplikacja wyszła do konsumentów z nową funkcją Stays, która służy do rezerwowania noclegów — jej premiera odbyła się już 4 miesiące temu. Koniec ferii zimowych to idealny czas na podsumowanie pierwszego okresu funkcjonowania aplikacji i Revolut Travel Report ? Jak wygląda turystyka po dwóch latach pandemii?

Jakby pandemii nigdy nie było

Ferie zimowe w zeszłym roku przypadały na okres od 4 do 17 stycznia, jednak z uwagi na pandemię, wiele osób ostatecznie porzuciło plany o wyjazdach. Zgadzają się z tym dane udostępnione przez Revolut. Potwierdzają one, że w ubiegłym roku w okresie 01.01-20.02 liczba użytkowników, którzy swoje podróże po Polsce opłacali aplikacją była mniejsza niemal o połowę (do 48%r/r). Co więcej, w przypadku niektórych zagranicznych miejscowości ilość podróżujących spadła niemal do zera np. Włochy i Austria do 2% r/r. Mniejszy spadek dotyczył podróży do Francji (do 27% r/r) i Hiszpanii (do 28% r/r).

W tym roku ferie zimowe trwają do 27.02, wówczas do szkół wróci ostatnia tura dzieci z województw: podkarpackiego, pomorskiego lubelskiego, a także śląskiego i łódzkiego. Warto zauważyć, że na ten okres nałożył się również szczyt zakażeń omikronem, chociaż w zasadzie nie wprowadzono poważniejszych restrykcji. Wiele osób korzystało z wyjazdów, tak jakby pandemia była tylko odległą historią. Statystyki udowadniają, że liczba klientów Revolut, którzy za wyjazdy od 01.01 do 28.02 bieżącego roku płacili poprzez aplikację przekroczyła poziom sprzed pandemii (121%). Wzrosła również liczba podróżnych do Francji (134%), Hiszpanii (143%), Włoch (104%) i Austrii (94%), co tym samym umożliwiło odrobienie strat z ubiegłego roku.

Podróże a inflacja?

Porównując styczeń 2022 r.  (inflacja 9,2% r/r) z lipcem 2021 r. (inflacja 5% r/r) zauważyć można, że średnie miesięczne wydatki użytkowników Revolut w kraju wzrosły. W przypadku hoteli wzrost wynosi 15%, natomiast w przypadku paliwa 21%. Warto zwrócić uwagę, że w lutym miała miejsce interwencja na rynku paliw, wobec czego w jakimś stopniu mogło to wpłynąć na obniżenie się kosztów samego dojazdu do wybranego miejsca na ferie. Przede wszystkim okazję, aby z tego skorzystać mieli mieszkańcy 9 województw, w których ferie zimowe rozpoczynają się w późniejszym terminie. W zestawieniu wydatków wszystkich klientów Revolut przypadających na jedną osobę w okresie 1.01-20.02 tego roku z okresem przed pandemią, wynika, że wzrósł ogólny koszt podróży po kraju (o 12%). Oprócz tego droższe niż kiedyś są podróże do Włoch (o 13%) i Hiszpanii (o 22%). Wśród państw nieco tańszych znajdują się Austria (-4%) i Francja (-2%).

Okazuje się, że Polacy korzystający z aplikacji Revolut w czasie ferii najwięcej pieniędzy wydali nie gdzie indziej, tylko właśnie w Polsce. W badanym okresie (1.01-20.02.2022 r.) na podróże krajowe wydaliśmy  blisko o 35% więcej, niż miało to miejsce przed wybuchem pandemii. Polacy zostawili również dużo pieniędzy we Włoszech (+27%), natomiast Hiszpania zarobiła na nas mniej, ale odnotowała wzrost względem 2020 r. (+40%). Kolejne miejsce, w którym chętnie wydawaliśmy pieniądze przypadło Austriakom, jednak ich zarobki pozostały bez zmian (+3%). Na końcu znaleźli się Francuzi, ale w tym przypadku również odnotowano ogólny wzrost (+30%). Wielu z nas postawiło na ferie w Polsce, a do najpopularniejszych kierunków na zimowe szaleństwo w kraju bez wątpienia należą: Szczyrk, Zakopane, Wisła, a także Karpacz i Szklarska Poręba.

Rezerwacje Stays -Topowe kierunki w kraju

Od europejskiej premiery Revolut Stays minęło już pół roku, od czterech miesięcy funkcja Stays dostępna jest u nas. Funkcja ta przypadła do gustu nie tylko wielu Polakom, bowiem ma ona miliony aktywnych użytkowników z całego świata. Jakie kierunki są atrakcyjne dla obcokrajowców odwiedzających Polskę? Gdzie znajdziemy najlepsze okazje? Jak wypadła funkcja Revolut Stays w pierwszym sezonie turystycznym bez wprowadzania większych obostrzeń i restrykcji?

Funkcja Stays na terenie Polski wykorzystywana jest niemal jednakowo przez Polaków (52%), jak i obcokrajowców (48%). Ponad 3/4 wszystkich rezerwacji na terenie kraju dotyczy głównie pięciu największych miast: Warszawy (37%), Krakowa (17%), Wrocławia (8%), Gdańska (8%) i Poznania (6%). Tuż za pierwszą piątką jest Zakopane (3%) i Sopot (2%). Polacy chętniej wybierają Wrocław (58%), zaś udział rezerwacji obcokrajowców jest większy w Krakowie (68%). Do grona najchętniej wybieranych hoteli zaliczyć należy przede wszystkim: warszawskie Novotel Centrum, Sobieski, PURO, a także hotele sieci Marriott, natomiast w Krakowie najwięcej rezerwacji ma Ibis. W mniejszych miejscowościach dużą popularnością cieszy się Aries Hotel & Spa w Zakopanem.

Gdzie jeździmy za granice? Rezerwacje w Stays

Jakie zagraniczne kierunki wybierają Polacy używający Revolut Stays? W czołówce znalazły się Hiszpania (7%), Włochy (5%), a także USA (4%) i UK (3%). W rankingu na miejscu 6 znalazła się Barcelona a na miejscu 8 Dubaj. Co ciekawe nasze Zakopane znalazło się na miejscu 11, a tym samym wyprzedziło Paryż, Londyn, Mediolan i Pragę (12-15). Jeżeli natomiast chodzi o najpopularniejsze hotele, to w pierwszej dziesiątce znajdują się warszawski Novotel Centrum, a zaraz za nim na 2 miejscu gdyński Marriott Waterfront. Najczęściej wybierane hotele za granicą, to Hotel Avenida Palace w Barcelonie, Four Points by Sheraton Phuket w Tajlandii i The Palms Hotel & Spa w Miami Beach w USA.

Jak przedstawia się Polska jako cel podróży w światowym rankingu Stays? Czy obcokrajowcy często wybierają nasz kraj? Jak się okazuje Polska pod względem popularności zajmuje 6 miejsce, a tym samym wyprzedza USA i Portugalię. W rankingu najczęściej wybieranych miast Warszawa znajduje się również na 6 miejscu, czyli zaraz przed Dubajem i Lizboną. W zestawieniu hoteli, na podium pod względem liczby rezerwacji utrzymuje się usytuowany w Warszawie Novotel Centrum, a za nim niemiecki Scandic Hamburg Emporio, francuski Ibis Paris Tour Eiffel, a także meksykański Hotel Scarlette Tulum nad Morzem Karaibskim.

Co prawda do majówki jeszcze trochę czasu, ale to idealna pora, aby zastanowić się nad kierunkiem podróży i dokonać rezerwacji. W tym celu warto skorzystać z Revolut Stays.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password