infoDOK: Przestępcy próbowali wyłudzić ponad 5 mld zł na cudze dane

Związek Banków Polskich opublikował 48. wydanie raportu infoDOK. Zawiera on informacje na temat liczby dokumentów zastrzeżonych w bankach po ich zagubieniu i kradzieży, a także liczbę odnotowanych prób wyłudzeń.

Początek 2022 r. to doskonały czas na podsumowanie ubiegłych dwóch lat, w trakcie których pandemia wywarła swoje piętno niemal na każdym aspekcie życia człowieka. W czasie lockdownu Polacy unikali opuszczania swoich mieszkań. Ponadto część firm zdecydowała się na wdrożenie pracy zdalnej, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania wirusa. Na ulicach było zdecydowanie mniej osób, a w takich okolicznościach liczba zastrzeżonych dokumentów zmalała w sposób naturalny. Było bowiem znacznie mniej okazji do ich zagubienia albo kradzieży.

Choć zmalała liczba zastrzeżonych dokumentów, nie spadła jednak liczba prób wykorzystania cudzej tożsamości do kradzieży. Z danych zebranych przez Związek Banków Polskich w 48. raporcie o dokumentach infoDOK wynika, że było wręcz przeciwnie.

infoDOK IV kwartał 2021 r. wyniki raportu

W latach 2008-2021:

  • w systemie Dokumenty Zastrzeżone Polacy zastrzegli około 1,8 mln dokumentów,
  • wykryto próby wyłudzenia 100 tysięcy kredytów o łącznej wartości 5,3 miliarda zł,
  • jednorazowo próbowano wyłudzić aż 25 milionów zł,
  • 653 próby wyłudzeń dotyczyły kwot równych albo większych niż 1 mln zł,
  • ponad 17000 prób wyłudzeń dotyczyło kwoty wynoszącej 1 tys. zł lub niższej.

W całym 2021 roku do bazy trafiło 148,9 tys. dokumentów, czyli aż 408 dziennie, równolegle zablokowano 8,1 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości 336,6 mln zł. Od 2008 roku powstrzymano dokładnie 99 999 prób kradzieży na łączną kwotę 5,3 miliarda złotych. Korzystając z okazji chciałbym jeszcze raz podziękować i wymienić kilka banków, które w szczególny sposób wspierają Kampanię: Bank Pekao, Bank Ochrony Środowiska, Citi Handlowy, ING Bank Śląski, Krakowski Bank Spółdzielczy oraz Santander Bank Polska.

– podkreśla Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii.

Informacje zgromadzone przez Związek Banków Polskich w IV kwartale 2021 r. wskazują, że w tym okresie baza dokumentów zastrzeżonych wzrosła aż o 32 tys. rekordów. Oznacza to, że na koniec ubiegłego roku obejmowała aż 2 142 582 szt. zastrzeżonych z różnych powodów dokumentów. Raport infoDOK wskazuje również, że w tamtym okresie przestępcy próbowali wyłudzić ponad 2000 kredytów. Ich łączna wartość sięgnęła 91,3 mln złotych.

liczba prób posłużenia się cudzymi dokumentami vs. liczba zastrzeżonych dokumentów infoDOK

Jak pokazują dane Policji – w ostatnich latach na szczęście maleje liczba stwierdzonych przestępstw związanych z posługiwaniem się dokumentami innej osoby. Z pewnością wpływ na to ma prowadzenie przez nas Systemu DOKUMETY ZASTRZEŻONE. Jednak aktywność przestępców, a właściwie cyberprzestępców w opisywanej w raporcie części sektora finansowego wzrosła. Niezbędne jest więc regularne aktualizowanie swojej wiedzy o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni. Związek Banków Polskich od lat inicjuje i angażuje się w szereg programów edukacyjnych, choć nie tylko w tym zakresie. W styczniu ruszyła m.in. kolejna, wspólna sektorowa kampania dotycząca stóp procentowych i inflacji. Zapraszamy na stronę www.BankiwPolsce.pl

– Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password