Myśląc o bankowości w kontekście oddziałów bankowych, od kilku lat możemy zauważyć pewną transformację – placówki to coraz rzadziej tylko punkty usługowe, częściej centra doradztwa. Czy zapewnienie bezpieczeństwa w tych nowych realiach jest wyzwaniem?
Z pewnością tak. Przez całe stulecia oddziały bankowe były fizycznym wyrazem wyobrażenia o bezpieczeństwie. Wzrost znaczenia cyfrowych usług bankowych wymusza jednak dynamiczną ewolucję placówek, które teraz są konceptami lifestyle, łączącymi podstawowe funkcje bankowego „okienka” z doradztwem. Jeszcze 10 lat temu nikt nie sądził, że staną się one bardziej nieformalnymi miejscami spotkań, czy nawet kawiarniami, a przy tym centrami usług cyfrowych. Innowacje pozytywnie wpływają na jakość obsługi klientów, jednak wraz z nimi konieczne jest wprowadzenie nowych metod zapewnienia bezpieczeństwa. Stworzenie przyjaznego, a jednocześnie bezpiecznego środowiska w oddziałach bankowych staje się wyjątkowym wyzwaniem w dobie pandemii, na które mogą odpowiedzieć nowoczesne technologie cyfrowe, takie jak systemy wizyjne, aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję, czy systemy audio.
Czy banki chętnie korzystają z takich rozwiązań?
Coraz chętniej. Szczególnie, że zaczynają dostrzegać ich zasadność nie tylko w obecnych realiach związanych z zachowywaniem reżimu sanitarnego. Systemy wykorzystywane dzisiaj do zachowania dystansu, jutro mogą wspierać codzienne funkcjonowanie oddziałów. W dobie coraz bardziej rozproszonej obsługi klienta, już nie tylko z poziomu biurka czy okienka, staje się to szczególnie ważne, by w parze z jego pozytywnym doświadczeniem, szedł także wysoki poziom bezpieczeństwa. Systemy dozoru mogą np. optymalizować przestrzeń.
Jak funkcjonuje to w praktyce? Czy dzięki systemom monitoringu można np. zmniejszyć kolejki w oddziałach?
Dokładnie tak. Niestety kolejki są często jednym z pierwszych elementów, jakie przychodzą nam do głowy na myśl o oddziałach bankowych. Nikt za nimi nie przepada, a dodatkowo trudno zachować w nich odpowiedni dystans społeczny. Tymczasem, sieciowe kamery z analityką monitorowania kolejek, zapewniają dostęp do danych na ich temat w czasie rzeczywistym. W chwili, gdy liczba osób przekroczy określony limit, system sam może poinformować personel o konieczności otwarcia dodatkowego stanowiska, co pozytywnie wpłynie na wrażenie klientów z pobytu w oddziale. Dodatkowo, statystyki dotyczące kolejek i ich tworzenia się w ciągu dnia mogą pomóc dopasować zasoby kadrowe do potrzeb odwiedzających. Narzędzia analityczne mogą również zliczać liczę osób obecnych w danej chwili w oddziale lub jego określonych obszarach. Z jednej strony jest to pomocne dla kierowników placówek, którzy mogą w lepszy sposób zarządzać przestrzenią i personelem. Z drugiej, rozwiązania te pozwalają zachować odpowiedni dystans społeczny. Przykładem mogą być systemy, które samodzielnie liczą osoby wchodzące do oddziału. Po osiągnięciu określonego limitu, na ekranie zainstalowanym przed wejściem, automatycznie pojawi się informacja z prośbą o zaczekanie aż ktoś opuści bank.
Wspominał Pan także o systemach audio – czy ona również przekładają się na kwestie bezpieczeństwa, które są kluczowe w oddziałach bankowych?
Podstawową rolą sieciowych systemów audio jest zarządzanie dźwiękiem na terenie placówki, jednak służą także bezpieczeństwu. W połączeniu z kamerami mogą pomóc w zapobieganiu niebezpieczeństwom, dzięki wcześniej przygotowanym nagraniom. W dobie pandemii, po wykryciu przekroczenia limitu osób na metr kwadratowy, bądź też braku maseczki na twarzy odwiedzającego, tego typu systemy nadadzą automatyczny komunikat głosowy z prośbą o zachowanie dystansu społecznego. W przyszłości mogą natomiast dbać o bezpieczeństwo, np. wypraszając podejrzanie zachowującego się gościa z przedsionku bankomatu. Warto też wspomnieć o muzyce. Może ona nie tylko umilać klientom czas oczekiwania, ale także wspierać bezpieczeństwo. Przykładowo, w niektórych obszarach banku, gdzie wymagana jest większa poufność, podkład muzyczny może być odpowiednio zmieniony, podobnie jak jego głośność. Zresztą, przykłady zastosowań można mnożyć, ogranicza nas tak naprawdę tylko wyobraźnia. Poszukiwać nowych pomysłów będziemy z ekspertami rynku security podczas digitalowej konferencji Axis Talk, już 20 kwietnia br.
Oddziały to nie tylko część, w której rozmawia się z klientami, ale także przestrzenie dostępne tylko dla personelu. Czy systemy dozoru pomagają chronić pracowników?
Oczywiście, kwestie bezpieczeństwa dotyczą także pracowników. Obecnie, w toku wielu obowiązków związanych z obsługą klienta w placówce bankowej mogą oni zwyczajnie zapomnieć o koniecznej, regularnej dezynfekcji. Systemy audio funkcjonujące poza miejscami dostępnymi dla klientów, mogą regularnie przypominać o potrzebie mycia rąk czy zachowywaniu odpowiedniego dystansu. Dodatkowo, wejścia do stref pracowniczych mogą zostać wyposażone w bezdotykowe systemy dostępu, bazujące np. na aplikacji mobilnej lub kodach QR. Dzięki temu pracownicy nie będą musieli być narażeni na dotykanie ryzykownych elementów, np. klamek czy klawiatur dostępowych. To rozwiązanie ma oczywiście również potencjał długookresowy. Zastosowanie kodów pozwala na szybką weryfikację, kto i kiedy znajdował się w określonej przestrzeni. Choć dzisiaj w placówkach bankowych nie przechowuje się już złota czy gotówki w ilościach takich, jak dawniej – a zatem nie ma tam olbrzymich sejfów, które kojarzymy z filmów – można powiedzieć, że dzięki odpowiedniej technologii, wciąż pozostają synonimem bezpieczeństwa.