Sektor finansowy o wdrożeniu PPK

Polskie instytucje finansowe odegrały dużą rolę w I i II etapie wdrażania PPK. Choć pierwsze zyski z ich prowadzenia osiągną dopiero za kilka lat, ich wsparcie udzielone pracodawcom było większe niż to zakładane przez ustawę.

Podmioty działające na rynku finansowym dobrze oceniają współpracę z PFR Portal PPK. Badanie przeprowadzone przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Izbę Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych wykazało, że większość wysoko ocenia treści merytoryczne zamieszczone na portalu MojePPK.pl. IZFiA i IGTE zebrały doświadczenia instytucji członkowskich na poszczególnych etapach wdrażania programu. Dane te posłużyły do przygotowania rekomendacji na temat dalszego rozwoju systemu.

Trudności we wdrożeniu

Z raportu wynika, że największą trudność w procesie wdrażania PPK stanowiło przekonanie odbiorców do wyboru oferty. Problemem było również zaspokojenie ich potrzeb w zakresie wsparcia wdrożenia oraz ograniczenia wynikające z pandemii. Negatywne czynniki dotyczące udziału w programie związane były przede wszystkim z brakiem zaufania Polaków do oszczędzania w ramach systemu emerytalnego. Problem stanowił także brak zaangażowania pracodawców w promowanie PPK w swoich firmach.

Owocna współpraca z PFR Portal PPK

Badanie wykazało, że większość instytucji finansowych pozytywnie ocenia działanie portalu informacyjnego, który poświęcony został programowi PPK. Niemal 79 proc. badanych oceniło kompletność zamieszczanych na nim treści na bardzo dobry.

Bardzo mnie cieszy tak pozytywna ocena naszej pracy, szczególnie ze strony naszych partnerów. Naszą misją jest dostarczanie rzetelnych i sprawdzonych informacji, edukowanie, wyjaśnianie i propagowanie najlepszych rozwiązań dla bezpieczeństwa Polaków oraz dbałość o ich spokój i zadowolenie po zakończeniu aktywności zawodowej. Dokładamy także wszelkich starań, aby wyjaśnić ich obawy i wątpliwości oraz wskazać korzyści płynące z udziału w programie. Dlatego ocena, jaką wystawili nam przedstawiciele instytucji finansowych, jest dla nas bardzo ważna

– powiedział Robert Zapotoczny, prezes zarządu PFR Portal PPK.

Respondenci podkreślają także swoje zadowolenie z kontaktów z PFR Portal PPK. Aż 92,5 proc. badanych wskazało, że współpraca przebiegała bez żadnych zakłóceń.

Jakość i poziom współpracy partnerów determinuje sukces prowadzonych przez nich projektów. Cenimy współpracę z PFR Portal PPK przy wprowadzaniu w Polsce zbiorowego systemu długoterminowych oszczędności. Wierzymy, że z upływem czasu nasze wspólne starania będą przynosić jeszcze lepsze efekty, zarówno w zakresie efektywności planów, jak i ich powszechności

– tłumaczy Małgorzata Rusewicz, prezes zarządu IZFiA i prezes IGTE.

Specjaliści przewidują, że minie od 5 do nawet 10 lat, zanim instytucje finansowe zaczną czerpać zyski z PPK. Tymczasem już teraz podmioty te musiały spełnić szereg oczekiwań związanych z wdrożeniem programu. Pracodawcy wymagali od nich przede wszystkim szkoleń i wsparcia merytorycznego dla kadry zarządzającej oraz HR-u. Poza tym żądano także dodatkowych benefitów i narzędzi służących do komunikacji. Niemal 90 proc. respondentów podkreśliło, że otrzymało wsparcie w szerszym zakresie, niż przewidywała to ustawa.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password