Niegdyś aplikacja służąca wyłącznie do wymiany walut, dziś Revolut to jeden z finansowych gigantów umożliwiający przeprowadzanie rozmaitych działań, jak m.in. bezprowizyjne przelewy, prowadzenie subkonta, handel akcjami i kryptowalutami.
Z aplikacji Revolut korzysta już blisko 15 milionów użytkowników na całym świecie, z czego milion pochodzi z Polski. Zaledwie rok po wejściu na amerykański rynek z ofertą dedykowaną klientom indywidualnym, rozpoczęto procedury mające na celu pozyskanie licencji bankowej w USA. Revolut wyszedł z dostępną w 50 stanach ofertą dla firm, a co więcej, w ramach promocji zaoferował amerykańskim przedsiębiorcom miesiąc okresu próbnego na najbardziej renomowane plany: Grow Company i Pro Freelancer.
Prezes Revolut USA, Ron Oliviera 22 marca 2021 r. podał do wiadomości, że spółka złożyła wstępną aplikację do FDIC oraz California Department of Financial Protection and Innovation. Oznacza to, że marka ubiega się o licencję bankową obowiązującą na terenie Stanów Zjednoczonych, dzięki której będzie mogła wprowadzić nowe usługi, jak m.in. konta bankowe z ochroną depozytów, linie kredytowe oraz kredyty konsumenckie. Niewątpliwie jest to przełomowy krok, który może zapewnić aplikacji miano „globalnego-giganta”. Warto wspomnieć, że w lutym 2018 r. Revolut otrzymał licencję bankową obowiązującą w Europie, w 2020 r. w Polsce i na Litwie pod nazwą Revolut Bank wprowadził usługi bankowe tj. konta z ochroną depozytów, karty kredytowe i kredyty konsumenckie. To jednak nie koniec, ponieważ w styczniu bieżącego roku spółka oświadczyła, że wystąpiła do Prudential Regulation Authority (PRA) oraz Financial Conduct Authority (FCA) o licencję bankową w Wielkiej Brytanii. Miesiąc później Revolut udostępnił usługi bankowe kolejnym dziesięciu rynkom europejskim należącym do obszaru CEE.
Revolut dla firm
Revolut dla firm od 2017 r. zebrał 500 tysięcy klientów w samej Europie, a ostatnio również udostępnił usługi na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Finansowa aplikacja prężnie przejmuje rynek bankowości i finansów, nie jest to wyłącznie zasługa zwiększonego obszaru działania, ale w dużej mierze także korzystnych i konkurencyjnych produktów. Revolut for Business m.in. umożliwia przedsiębiorcom zakładanie wielo-walutowych kont firmowych, wydawanie pracownikom fizycznych i wirtualnych kart firmowych, a także pozwala na płatności w 29 walutach niezależnie od miejsca i z automatycznym przewalutowaniem po kursie międzybankowym. W sytuacji, gdy zarówno nadawca, jak i odbiorca korzystają z konta Revolut Business, wszystkie przelewy między kontynentami i krajami są bezpłatne. Co więcej, użytkownik dysponuje subkontem walutowym, umożliwiającym płatność w lokalnej walucie oraz bardzo pomocnymi narzędziami do kontroli subskrypcji, bądź wydatków służbowych. Firmy korzystające z konta dla przedsiębiorców z powodzeniem mogą zintegrować je z biznesowymi aplikacjami tj.: Xero, Stack, QuickBooks, czy Zapier, co pozwala na zautomatyzowanie wszystkich procesów finansowych, a tym samym wpływa na oszczędność czasu i ograniczenie ryzyka popełnienia błędów.
Na amerykańskim rynku Revolut to przyjemna odmiana, która pozwala zapomnieć o bolączkach związanych z wysokimi kosztami i mało efektywnymi procesami związanymi z tradycyjnymi instytucjami finansowymi. Użytkownicy bardzo szybko dostrzegli potencjał, ponieważ już od marca 2020 roku, kiedy Revolut pojawił się na amerykańskim rynku, w szybkim tempie zjednał sobie kilkaset tysięcy klientów. Rynek amerykański jest dla spółki wyjątkowo istotny, ponieważ, to stamtąd pochodzą głowni inwestorzy Revolut (fundusze z Doliny Krzemowej tj.: TSG, Ribbit Capital oraz TCV). Obecnie Revolut swoje usługi oferuje przy współpracy z Metropolitan Commercial Bank.
O Revolut
Ideą Revolut jest zmodyfikowanie sposobu obrotu pieniędzmi. Innowacyjna platforma finansowa daje wiele możliwości inwestowania, płatności oraz wymiany walut bez wyśrubowanych opłat, którymi banki często obciążają swoich klientów.
Założenie konta w aplikacji zajmuje zaledwie 3 minuty. Użytkownicy zyskują wiele korzyści, tj. bezprowizyjne płatności za granicą w ponad 150 walutach, wymiana oraz przechowywanie środków w 29 walutach, czy też przelewy międzynarodowe i krajowe pozbawione marży oraz innych dodatkowych opłat. Mimo że Revolut w 2015 r. powstał jako platforma służąca do wymiany walut, to przyznać trzeba, że dzięki rozwijającej się ofercie i stałej ekspansji kolejnych rynków wykroczył daleko poza początkowe ramy. Dzisiaj jest to przełomowe narzędzie pozwalające na m.in. bezprowizyjny handel akcjami, obrót kryptowalutami, darowizny, sejfy Vault, analizę i kontrolę wydatków, konta dla firm oraz wiele innych naprawdę użytecznych funkcji.