ABSL komentuje Polski Ład

Polski Ład to pakiet rozwiązań, które mogą negatywnie odbić się na sektorze usług biznesowych, a także na całej polskiej gospodarce. Takiego zdania jest ABSL, czyli organizacja, która zrzesza podmioty odpowiadające za około 350 tys. miejsc pracy.

Rozwiązania przewidywane przez Polski Ład to m.in. zmiany podatkowe, które mogą doprowadzić do obniżenia atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju. Według ABSL, czyli Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych, zapowiadane zmiany mogą obniżyć konkurencyjność Polski na tle innych państw Europy, a w konsekwencji znacznie ograniczyć liczbę nowych inwestycji.

Nie pozostanie to bez wpływu na cały sektor usług biznesowych, który zatrudnia aż 350 tys. osób i składa się z ponad 1600 centrów usług biznesowych. To właśnie ten segment rynku odpowiada za największą liczbę nowych inwestycji i stałe poszerzanie zakresu inicjatyw dotychczasowych.

Polski Ład – przewidywane skutki

  • wzrost kosztów sektora z 3 do 3,5 proc.,
  • spowolnienie tempa rozwoju, które odbije się na zatrudnieniu oraz PKB,
  • negatywne skutki zmian opodatkowania dla aż 57 proc. pracowników,
  • spadek liczby nowych inwestycji,
  • emigracja specjalistów i przedsiębiorców,
  • wzrost żądań płacowych,
  • konieczność rekompensaty strat związanych z podniesieniem podatków,
  • spadek motywacji pracowników,
  • wzrost negatywnej rotacji zatrudnionych,
  • destabilizacja działalności centrów usług biznesowych.

Wpływ na sektor usług biznesowych

Warto podkreślić, że polski rynek usług obecnie wkroczył w dojrzałą fazę rozwoju. Sektor ten jest ważnym eksporterem, który świadczy usługi na rzecz firm z całego świata. Oznacza to, że odpowiada za coraz więcej wyspecjalizowanych usług, które wymagają dużej wiedzy i doświadczenia. Taka sytuacja prowadzi do naturalnego wzrostu średniej wysokości oferowanych wynagrodzeń.

Polski Ład i jego konsekwencje w bezpośredni sposób uderzą w sytuację pracowników. Z kolei pośrednio w atrakcyjność inwestycyjną Polski, a co za tym idzie – także w jej gospodarkę. Obecnie niemal wszystkie podmioty działające w sektorze usług biznesowych mierzą się problemem braku dostępności pracowników na rynku. Z ubiegłorocznej analizy Mercer wynika, iż negatywną zmianę opodatkowania odczuje aż 57 proc. pracowników. W tym miejscu warto również zaznaczyć, że ponad 12 proc. zatrudnionych w tym sektorze pracuje na zasadach B2B, zatem prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password