W kwietniu 2024 r. na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej IMAS International zrealizował badanie „Wiedza finansowa Polaków w praktyce”. Jakie wnioski przyniosło? Czy mieszkańcy naszego kraju znają się na finansach i potrafią nimi zarządzać? Sprawdźmy.
Zdecydowana większość mieszkańców naszego kraju korzysta z konta bankowego. Wielu z nich zaciąga także kredyty i pożyczki online, zakłada lokaty terminowe i inne produkty służące oszczędzaniu. Czy dorośli Polacy rzeczywiście znają produkty, po które sięgnęli? Czy wiedzą, czym jest inflacja, RRSO i umieją samodzielnie wyliczyć koszty kredytu?
Czy Polacy znajdą się na finansach?
Głównym celem badania „Wiedza finansowa Polaków w praktyce” było sprawdzenie, jak Polacy oceniają poziom własnej wiedzy finansowej w zderzeniu z pytaniami np. o zjawiska makroekonomiczne, obliczenie odsetek czy podstawowe pojęcia finansowe (np. RRSO). Jakie wnioski przyniosły wyniki badania? Ponad połowa respondentów (58 proc.) ocenia swoją orientację w świecie finansów jako średnią, a co piąty jako wysoką lub zdecydowanie wysoką. Jednak w przypadku konkretnych pytań, te deklaracje rozmijają się z rzeczywistością i Polacy nie do końca radzą sobie z podstawowymi zagadnieniami finansowymi.
Wyliczenie całkowitej kwoty do spłaty
Czy badani potrafią samodzielnie wyliczyć całkowitą kwotę do spłaty kredytu, który zaciągnęli? Na pytanie: „Zakładasz zakup sprzętu AGD na raty 0 proc., ale oferta zawiera warunek zapłaty 10 proc. prowizji od kwoty zakupu. Jeśli wartość zakupu wynosi 2000 zł, ile łącznie zapłacisz za sprzęt, uwzględniając prowizję?”, niemal trzy czwarte (73 proc.) badanych odpowiedziało poprawnie. Ponad jedna czwarta respondentów nie potrafiła jednak wskazać odpowiedzi. Co ciekawe, najsłabiej z tym pytaniem poradziły sobie osoby w wieku 25-34 lat (66 proc. dobrych odpowiedzi), natomiast najlepiej seniorzy (65-74 lat), udzielając 81 proc. prawidłowych odpowiedzi.
Wiedza o inflacji
Respondenci biorący udział w badaniu usłyszeli pytanie brzmiące: „Jeżeli inflacja w marcu wynosiła 10 proc., a w kwietniu 9 proc. to znaczy, że…”. Prawie 60 proc. badanych utożsamiło spadek inflacji ze spadkiem cen towarów i usług. 15 proc. nie potrafiło w ogóle odpowiedzieć na to pytanie. Jedynie co czwarta osoba dobrze znała mechanizm inflacji.
Zrozumienie RRSO
RRSO jest wskaźnikiem, który pojawia się przy każdej ofercie kredytu i pożyczki. Czy Polacy rozumieją jego znaczenie i definicję? Duży odsetek badanych (68 proc.) wskazał, że RRSO to całkowity koszt kredytu lub pożyczki, wyrażony jako roczna stopa procentowa, w tym oprocentowanie, opłaty, prowizje i inne koszty. 15 proc. badanych odpowiedziało wprost, że nie wie, czym jest RRSO. 13 proc. wskazało błędnie, że RRSO to nominalne oprocentowanie, a blisko 4 proc. zadeklarowało, że jest to ubezpieczenie kredytu.
Choć wiedza finansowa Polaków nie jest dramatycznie niska, oczywiste braki mogą skutkować błędnym rozumieniem mechanizmów finansowych. A co za tym idzie — podejmowaniem mniej świadomych decyzji, które mogą wpłynąć na płynność finansową czy nadmierne zadłużenie.
Źródło: https://krd.pl/getattachment/83d273b3-5441-4957-b6f3-66c3c0549ca0?stamp=638549948766230000
Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl