Czym jest i jak działa Rejestr instytucji pożyczkowych prowadzony przez KNF?

dodał finafXadmin
0 komentarzy

Rejestr instytucji pożyczkowych prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego jest publicznym rejestrem firm pozabankowych udzielających pożyczek konsumentom. Jego wprowadzenie miało na celu poprawę i uregulowanie bezpieczeństwa branży popularnych chwilówek. Jak działa w praktyce i co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Czym jest w praktyce Rejestr instytucji pożyczkowych KNF?

Rejestr instytucji pożyczkowych to ogólnodostępny rejestr prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego.  Jego prowadzenie reguluje rozdział 5a ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim.

KNF prowadzi rejestr w systemie teleinformatycznym i udostępnia na stronie internetowej https://rpkip.knf.gov.pl.

Rejestr zawiera następujące informacje o firmie pożyczkowej:

  • numer wpisu do rejestru,
  • nazwę firmy,status (np. aktywny lub wykreślony),
  • KRS,
  • NIP,
  • adres siedziby.

Kto może wnioskować o wpis do Rejestru instytucji pożyczkowych?

O wpis do rejestru może wnioskować podmiot, który prowadzi działalność w formie spółki akcyjnej lub w formie spółki z o.o, w której ustanowiono radę nadzorczą. Minimalny kapitał zakładowy firmy pożyczkowej musi wynosić 1 mln zł i musi być pokryty wyłącznie wkładem pieniężnym (środki nie mogą pochodzić z kredytu, pożyczki, emisji obligacji lub ze źródeł nieudokumentowanych). Członkami zarządu, rady nadzorczej lub prokurentami instytucji pozabankowej nie mogą być osoby, które zostały prawomocnie skazane za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe.

Rejestr instytucji pożyczkowych a wiarygodność pożyczkodawcy

Udostępnione przez KNF dane są ogólnodostępne i możesz sprawdzić je bezpłatnie na wskazanej wyżej stronie internetowej. Warto zrobić to, jeśli planujesz wziąć pożyczkę pozabankową w firmie, której nie znasz i o której nigdy wcześniej nie słyszałeś. Pamiętaj jednak, że w przypadku pożyczki online, nazwa strony internetowej (serwisu) nie zawsze będzie tożsama z firmy pożyczkowej. Właściwe dane firmy znajdziesz w ramowej umowie pożyczki, którą pożyczkodawca powinien udostępnić na stronie internetowej.

Rejestr instytucji pożyczkowych KNF — co jeszcze warto o nim wiedzieć?

  1. Wpis w Rejestrze instytucji pożyczkowych jest warunkiem rozpoczęcia działalności przez firmę pożyczkową.
  2. Do 31 grudnia 2023 roku Komisja Nadzoru Finansowego prowadziła Rejestr instytucji pozabankowych, jednak nie nadzorowała ich działalności. Na skutek wejścia w życie zapisów ustawy antylichwiarskiej, od 1 stycznia 2024 działalność instytucji pożyczkowych w zakresie udzielania kredytów konsumenckich podlega nadzorowi KNF. W praktyce oznacza to, że komisja będzie nadzorować i egzekwować zgodność prowadzonej przez pożyczkodawców działalności z przepisami. W ramach swojej działalności KNF może m.in. zażądać od firmy pożyczkowej udostępnienia wszelkich dokumentów niezbędnych do zbadania legalności jej działalności w zakresie udzielania kredytów konsumenckich. Może także wydawać instytucjom pożyczkowym zalecenia zmierzające do zapewnienia zgodności działalności z ustawą.
  3. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie udzielania pożyczek konsumentom KNF może nałożyć na firmę pożyczkową karę w wysokości nawet 15 mln zł!

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl

Podobne wpisy