Świat kryptowalut rośnie w siłę, równocześnie zaś rośnie popyt na powiązane z nim usługi. Specjaliści przewidują, że już niebawem programista bitcoina może stać się jednym z najlepiej opłacanych zawodów.
Bitcoin to pierwowzór wszystkich kryptowalut, a równocześnie jedna z najbardziej rozchwytywanych cyfrowych walut na świecie. W tej chwili wartość jednego bitcoina przekracza już 200 tys. zł i cały czas rośnie. Popularność tego środka pieniężnego wynika z jego niezależności od wszelkich regulacji, instytucji finansowych, a nawet od kontroli władz państwowych.
Od zera do… cennej waluty
Bitcoin opiera się na technologii blockchain. Dzięki niej wszelkie informacje na temat transakcji online stają się praktycznie niedostępne dla osób niepowołanych. Zawierająca informacje na ich temat zdecentralizowana księga cyfrowa jest zabezpieczona przez zaawansowane algorytmy kryptograficzne, które bronią do niej dostępu.
Kryptowaluta bitcoin została stworzona przez Satoshiego Nakamoto w 2009 r., aby umożliwić użytkownikom całkowitą kontrolę nad ich finansami. Bitcoin nie podlega kontroli państw, regulacjom, nie stoi za nim scentralizowany bank, a jego wartość uzależniona jest jedynie prawu popytu i podaży
– podkreśla Marcin Wituś, CEO polskiej platformy giełdowej Geco.one, która służy do handlu aktywami cyfrowymi.
Technologia blockchain, na której opierają się kryptowaluty, nie służy wyłącznie do tworzenia cyfrowych środków płatniczych. Posiada ona dużo szersze zastosowanie. Może być wykorzystana m.in. do opracowywania cyfrowych tożsamości czy do przeprowadzania transparentnego głosowania w Internecie. W planach jest już nawet utworzenie futurystycznego miasta opartego o technologię blockchain. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest Jeffrey Berns, amerykański miliarder. W tej chwili prowadzone są w tej sprawie rozmowy z władzami stanu Nevada.
Nowe ścieżki kariery
Według Jimmy’ego Nguyena, prezesa Bitcoin Association, wzrost popularności kryptowalut niesie ze sobą wzrost zapotrzebowania na deweloperów bitcoina. Jego zdaniem rozwijający się świat walut cyfrowych otworzy wiele nowych ścieżek kariery.
Programista bitcoina w najbliższej przyszłości ma szansę stać się zawodem rozchwytywanym i dobrze opłacanym. Powodem tego ma być nie tylko rosnące zainteresowanie rynkiem kryptowalut, ale także możliwość szerokiego zastosowania technologii blockchain w wielu gałęziach gospodarki.
Tren ten podkreśla Jimmy Nguyen, prezes szwajcarskiej firmy Bitcoin Association, która zajmuje się rozwojem biznesu w technologii blockchain. Według niego już wkrótce na rynku powstaną nowe stanowiska, które przeznaczone będą dla pracowników IT powiązanych z kryptowalutami.
Nguyen zauważa, że rozwój kryptowalut oraz technologii blockchain będzie otwierać nowe drzwi do kariery w całym przekroju branż. Poza programistami, wkrótce wzrośnie zapotrzebowanie na badaczy naukowych, analityków czy doradców i radców finansowych oraz podatkowych, specjalizujących się stricte w aktywach cyfrowych i blockchain. Jimmy Nguyen uważa, że karierę w nowym segmencie rynku zbudują ci, którzy już teraz zaczną uczyć się, jak działa bitcoin. Według niego to coś więcej niż dokonywanie cyfrowych transakcji czy budowanie aplikacji działających na blockchain. Nguyen postrzega bitcoin jako klucz do zrozumienia całego protokołu sieciowego, który przeplata dane i wartość pieniężną i zapewnia platformę do rozwoju ponad internetem
– twierdzi Marcin Wituś, CEO Geco.one.
Według Nguyena jesteśmy właśnie świadkami dążenia w kierunku coraz bardziej efektywnego wykorzystywania płatności oraz danych osobowych. W niedalekiej przyszłości trend ten może doprowadzić do upowszechnienia mikropłatności oraz wzrostu zainteresowania funkcjami biznesowymi w rodzaju inteligentnych kontraktów czy tokenizacji aktywów czasie rzeczywistym.
Programista bitcoina – jak nim zostać?
Do otrzymania stanowiska programisty bitcoina niezbędne jest posiadanie wiedzy na temat systemu cyfrowej waluty oraz technologii blockchain. Chodzi nie tylko o znajomość tego zagadnienia, ale przede wszystkim jego zrozumienie. Według Nguyena blockchain to nie tylko nowoczesny system płatności, ale także ogromna sieć niezwykle szczegółowych danych.
22 maja 2010 r. po raz pierwszy dokonano płatności za pośrednictwem bitcoin. Wówczas za 10 000 cyfrowych środków płatniczych zakupiono dwie pizze. Wtedy 10 tys. Bitcoinów miało cenę 40 dolarów. Dziś, po 11 latach, to już równowartość ok. 547 mln dolarów
– mówi Marcin Wituś, CEO polskiej platformy giełdowej Geco.one.
IP BOX – ulga podatkowa dla innowacyjnych
Specjaliści podkreślają, że technologią blockchain i działalnością na rynku kryptowalut powinni zainteresować się także przedsiębiorcy. Programista blockhain może bowiem zostać zakwalifikowany do ulgi IP BOX, która przyznawana jest innowacyjnym przedsiębiorstwom. Ulga ta zmniejsza podatek dochodowy do poziomu 5%.
Nowe technologie są kluczowe dla rozwoju innowacji gospodarek na całym świecie. Zauważył to też polski rząd, który wprowadził ulgę dla firm i przedsiębiorców zajmujących się nowymi technologiami. Ulga IP BOX pozwala na opłacanie referencyjnej 5% stawki podatku CIT/PIT w odniesieniu do dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Podlegają pod nią wszystkie firmy, których celem są badania i rozwój innowacyjnych technologii. Skorzystają z niej zatem programiści, naukowcy czy wynalazcy
– mówi Marek Czyżewski, prezes zarządu PRAVNA.pl.