Jesień to dla Polaków czas remontów. Na nie pożyczamy najczęściej

Z badania „Polaków portfel własny: Szkoła 2.0 – egzamin z powrotu” wynika, że nawet co piąty Polak przeprowadzi tej jesieni remont. Część z nas planuje także wymienić swoją garderobę, aby lepiej przygotować się na zimowe mrozy.

Wraz z pogorszeniem pogody i spadkiem temperatury, zbliża się również czas ostatnich remontów. Badanie „Polaków portfel własny: Szkoła 2.0 – egzamin z powrotu”, które przeprowadzone zostało na zlecenie Santander Consumer Banku, wykazało, że tego typu zamiar ma co piąty Polak. Tym samym jesienny remont przeprowadzi ponad 20 proc. respondentów. Najczęściej będą to osoby z małych miast (do 50 tys. mieszkańców). Niemal 30 proc. z nich zadeklarowało, że myśli o renowacji domu lub mieszkania.

Polaków portfel własny: Szkoła 2.0 – egzamin z powrotu. Jak go zdaliśmy?

Z badania „Polaków portfel własny: Szkoła 2.0 – egzamin z powrotu” wynika, że część Polaków szykuje się już także na zimowe przymrozki. Niemal 20 proc. przyznało, że jesienią zamierza poszerzyć swoją garderobę o nowe ubrania i buty.

Analiza wykazała ponadto, że dla części osób okazją do odświeżenia garderoby jest powrót do pracy w biurze. Taką odpowiedź wskazało aż 19 proc. respondentów. Większość z nich stanowiły kobiety – 22,8 proc. w porównaniu do 14,8 proc. mężczyzn.

Równocześnie ankietowani zamierzają przeznaczyć część funduszy także na edukację swoich dzieci oraz samodokształcanie. Takie cele wskazało 9,5 oraz 8,6 proc. ankietowanych. Co jedenasty Polak zamierza wybrać się na późny urlop. Taki plan mają przeważnie mieszkańcy dużych miast, którzy wykazują też największe zarobki.

Polaków portfel własny: Szkoła 2.0 - egzamin z powrotu największy wydatek

Mężczyźni unikają zakupów

Zaledwie 40 proc. osób zapewniło, że jesienią nie przewiduje żadnych większych wydatków. W tej grupie przeważają mężczyźni – zakupów nie planuje niemal połowa z nich.

W badaniu wyłoniła się jeszcze liczna grupa ok. 40 proc. Polaków, która nie planuje żadnych większych wydatków tej jesieni. Z zebranych przez nas danych wynika, że przeważają w niej mężczyźni oraz osoby niepobierające świadczenia 500+. Niechęć do większych wydatków o tej porze roku może być spowodowana dużym obciążeniem domowych budżetów. Związane jest to z wakacjami i powrotem dzieci do szkół. Możliwe, że jest to też oznaka powolnego przygotowywania się do sezonu świątecznego, który zapewne będzie sporym obciążeniem dla większości portfeli

– komentuje Magdalena Grzelak, Rzecznik Prasowy z Santander Consumer Banku.
Polaków portfel własny: Szkoła 2.0 - egzamin z powrotu odświeżenie garderoby

Na co moglibyśmy pożyczyć?

Badanie „Polaków portfel własny: Szkoła 2.0 – egzamin z powrotu” sprawdziło także, na jaki wydatek konsumenci mogliby zaciągnąć kredyt albo pożyczkę. Dla większości z nich takim celem mógłby być właśnie remont domu czy mieszkania – odpowiedź tę wskazało niemal 17 proc. respondentów. Na dalszych miejscach znalazł się zakup albo naprawa pojazdu oraz zakup sprzętu RTV/AGD.

Dane pokazują, że Polacy chętniej rozważają sięgnięcie po finansowanie zewnętrzne w przypadku naprawdę dużych wydatków. Chodzi tu o takie wydatki, jak remont mieszkania, zakup samochodu lub wyposażenia domu. Warto jednak pamiętać, zwłaszcza mając na uwadze zbliżający się sezon świąteczny, że istnieje wiele korzystnych rozwiązań, które mogą pomóc w pokryciu mniejszych, ale nadal odczuwalnych dla portfela wydatków bez nadwyrężania domowego budżetu. Należy do nich m.in. internetowy limit odnawialny obecny np. w naszej ofercie. Sięgając po niego, możemy pozwolić sobie na odroczoną płatność i korzystne raty, które ułatwiają większe zakupy w internecie

– komentuje Magdalena Grzelak, Rzecznik Prasowy z Santander Consumer Banku.

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Witamy! Zaloguj się na swoje konto

Zapamiętaj mnie Zgubiłeś hasło?

Lost Password