Już 2 sierpnia zniknie możliwość internetowego składania wniosków o nowy dowód. Co więcej, będziemy się posługiwać nowymi dokumentami, które zawierać będą odcisk palca i odręczny podpis. Kto musi wymienić dowód?
Polska zobowiązana jest do dostosowania przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Wszystko po to, aby ujednolicić przepisy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej, szczególnie w tak istotnym aspekcie, jakimi są dokumenty, którymi posługujemy się w tych krajach.
Nowe dowody osobiste
Nowe dowody mają być wydawane osobom, których dokumenty tracą ważność po 2 sierpnia oraz wszystkim tym, którzy kończą 18 lat. Nie będzie zatem konieczności wymiany dokumentów na nowe, zanim ich ważność dobiegnie końca. Przewiduje się, że wymiana dokumentów w Polsce zajmie 10 lat. Ministrowie Marek Zagórski – sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wraz z Pawłem Szefernakerem – sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji poruszyli kwestię plusów i minusów wynikających z wprowadzenia nowych dokumentów. Jak zgodnie przyznali, dowody będą skuteczniej chronione, a ich warstwa elektroniczna będzie sprzyjała wdrożeniu potencjalnych nowych możliwości. Z kolei największym minusem, będzie to, że niestety o takie dowody nie będzie można wnioskować online. Jak wskazują statystyki, szczególnie dużą popularnością w ostatnich latach cieszyła się e-usługa -uzyskaj dowód osobisty, ponieważ jedynie w 2019 r. skorzystało z niej ponad 160 tys. osób, a rok później ok. 336 tys.
Odcisk i podpis
Głównym powodem, dla którego nie będziemy mogli składać wniosków o dowód przez internet, jest zmiana zawartość warstw graficznych i elektronicznych tych dokumentów. Państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do zamieszczania na nich odcisków palca (na warstwie elektronicznej) oraz złożonego odręcznie podpisu właściciela dokumentu (warstwa graficzna). Niestety, wymusza to wizytę w urzędzie, co tym samym oznacza koniec możliwości składania wniosków elektronicznie. Opcja ta będzie zarezerwowana jedynie dla osób ubiegających się o dowód osobisty dla dziecka do 12 roku życia, w tym przypadku bowiem nie ma wymogu składania podpisu ani odcisku palca.
W przyszłym tygodniu Sejm rozpocznie prace nad projektem, który został sporządzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianach w ustawie dotyczącej dowodów osobistych. Tylko w tym roku aż 1 546 700 Polaków powinno wymienić swoje dowody osobiste, a ponad 358 tysięcy osób osiągnie pełnoletność i uzyska swój pierwszy dokument. Projekt i wynikające z niego zmiany nabierają tempa, dlatego, jeśli właśnie kończy się termin ważności Twojego dowodu, nie zwlekaj z wymianą dokumentów, ponieważ jeszcze możesz skorzystać z możliwości złożenia wniosku online.