Karty kredytowe, debetowe, prepaid przedpłacone i wirtualne — to cztery typy kart płatniczych, które używamy do różnego rodzaju płatności. Bardzo często jednak nie wiemy do końca, czym są różne typy kart, mając jedynie jeden lub dwa rodzaje, z których korzystamy najchętniej. Poniżej prezentujemy i opisujemy wszystkie typy kart płatniczych oraz podpowiadamy kiedy warto używać danego rodzaju. Wbrew pozorom każdy typ karty sprawdzał będzie się lepiej w konkretnej sytuacji, a szeroka funkcjonalność każdego typu często nie jest znana i wykorzystywana przez użytkowników kart.
Karty debetowe czyli podstawowe
Pierwszym rodzajem kart płatniczych są karty debetowe. To karty wydawane do konta bankowego niemalże automatycznie już przez wszystkie banki. Karty debetowe umożliwiają wypłatę pieniędzy wprost z naszego rachunku bankowego. Karta ta służy jedynie do tego celu i nie możemy przy jej pomocy zadłużać się. W efekcie kartą debetową możemy wypłacić w bankomacie lub bezgotówkowo regulując rachunki jedynie taką sumę, jaka znajduje się obecnie na koncie. Aby otrzymać kartę debetową, nie musimy posiadać zdolności kredytowej czy spełniać żadnych warunków. Sama karta ma tradycyjną plastikową prostokątną formę oraz płaski nadruk danych posiadacza i karty. Są one dlatego nazywane kartami płaskimi. Karta debetowa doskonale sprawdzi się do omijania kolejki w placówkach bankowych i wypłaty gotówki z bankomatu. Możemy płacić nią także we wszystkich sklepach czy punktach handlowo usługowych przyjmujących płatności kartą czy w internecie. Kartą taką warto płacić sieci jedyne na znanych i dużych portalach, gdyż jej dane dają dostęp do wszystkich naszych oszczędności. Kartą debetową warto wyrobić również kiedy nie płacimy bezgotówkowo, aby w razie konieczności szybkiego pozyskania gotówki, móc wypłacić ją z bankomatu nawet po zamknięciu oddziały.
Ciekawostka: Na rynku dostępne są różne typy kart płatniczych. Niektóre z nich mogą być przezroczyste lub wykonane z innych materiałów np. metalu. Choć kartami płatniczymi płacimy bezgotówkowo, na pin przy pomocy chipa lub paska magnetycznego, możemy wybierać różne wzory kart, materiały, w jakich są wykonane czy nawet sami projektować wzory kart.
Karty kredytowe
Drugim najpopularniejszym typem kart płatniczych są karty kredytowe. To produkty bankowe — kredytowe. Oprócz plastikowej formy, która i tak nie jest identyczna jak kart debetowych, nie łączy ich z kartami debetowymi prawie nic. Karty kredytowe posiadają wypukły druk oraz są wydawane przez bank wraz z limitem kredytowym, który jest tu głównym elementem. Sama karta służy zaś do wypłaty danego limitu w elastycznej formie. Aby otrzymać kartę kredytową, należy posiadać zdolność kredytową oraz złożyć wniosek kredytowy w banku. Po przyznaniu pewnego limitu przez bank, wyda on nam kartę kredytową. Limit taki będziemy mogli wpłacać przez kartę np. w bankomacie w formie gotówki lub bezgotówkowo płacąc kartą bezpośrednio w sklepach lub w sieci. Działanie karty kredytowej jest ogólnie proste, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco skomplikowane. Karty kredytowe posiadają okres bezodsetkowy, który może wynosić aż 58 dni jeśli wypłacimy sumę w pierwszym dniu nowego okresu rozliczeniowego. Na okres bezodsetkowy składa się miesięczny okres rozliczeniowy i blisko miesięczny okres na uregulowanie sumy. Po wypłacie środków jeśli zwrócimy je do upływu okresu bezodsetkowego, nie zapłacimy oprocentowania i będziemy mogli ponownie pożyczyć daną sumę na blisko dwa miesiące. Jeśli zdecydujemy się wykorzystywać pożyczkę od banku na dłużej np. przez rok, miesięcznie będziemy musieli wpłacać 10% oprocentowanie od wykorzystanej sumy w postaci kwoty minimalnej a samą kwotę bazową będziemy mogli oddać w dowolnym momencie.
Karty kredytowe dzięki takiej formie są elastycznym i wygodny sposobem korzystania z kredytu bankowego, gdzie sami nim zarządzamy i decydujemy, w jakiej sumie będziemy go spłacać. Jest to też sposób na niskokosztowe pożyczanie pieniędzy. Kartę kredytową warto wyrobić jeśli wolimy również przez miesiąc dokonywać płatności za media, rachunki czy zakupy, a dopiero na koniec miesiąca regulować całe zadłużenie.
Karty wirtualne
Karty wirtualne to karty płatnicze przeznaczone do płatności internetowych — bez fizycznej formy. Są one generowane w bankowości mobilnej lub elektronicznej danego banku. Po wygenerowaniu karty w ciągu kilku sekund, w bankowości elektronicznej pojawia się graficzna forma karty wraz z danymi potrzebnymi do dokonania transakcji takimi jak numer karty, data ważności czy kod cvv. Karty takie rzeczywiście są generowane przez Visa czy MasterCard i są pełnoprawnymi kartami płatniczymi. Nie mają jednak formy materialnej, a dane nie są nadrukowane na plastikową formę przez wydawcę, tylko wyświetlane w bankowości elektronicznej. Działanie karty wirtualnej jest proste. Wystarczy doładować ją przelewam na daną sumę oraz dokonać płatności w internecie. Karty wirtualne mogą być wielorazowego użytku lub jednorazowe gdzie po każdej palności automatycznie zmieniają się dane karty. Dzięki takiej formie karty w razie kradzieży danych w internecie nie stracimy wszystkich naszych oszczędności. Kart wirtualnych warto używać do płatności internetowych, przy których istnieje duże ryzyko kradzieży danych lub do płatności na nieznanych witrynach.
Karty przedpłacone PrePaid
Bardzo podobnym produktem bankowym są karty przedpłacone PrePaid. Są to karty fizyczne, które możemy kupić w niektórych bankach. Ich cena to ok. kilkunastu złotych. Są one kartami przedpłaconymi co oznacza, że działają na zasadzie doładowań. Po zakupie karty możemy wpłacić na nią przelewem lub w baku pewną sumę i rozpocząć korzystanie z karty. Karty PrePaid są dostępne w różnych walutach. Możemy płacić nimi tak jak kartą debetową w świecie realnym oraz w internecie. Jest to dobry sposób na ochronę danych naszej podstawowej karty debetowej. Warto używać takiego rozwiązania, jeśli często płacimy kartami płatniczymi np. w świecie realnym i obawiamy się kradzieży danych, karty lub jej zagubienia. W razie wystąpienia takiej sytuacji będziemy mogli bardzo szybko i prosto zamknąć kartę w banku oraz kupić nową — od ręki.