Na co trzeba zwrócić uwagę w rankingu kont osobistych?
Każdy, kto planujemy założenie konta bankowego powinien koniecznie przeanalizować kwestie dotyczące funkcjonalności rachunku, opłat, z jakimi wiążą się poszczególne usługi oraz bonusów oferowanych przez bank. W naszym rankingu znajdziesz oferty rachunków, które cieszą się obecnie największą popularnością wśród konsumentów. Sprawdź i przekonaj się, która z propozycji spełni twoje potrzeby!
Na pozycje ofert kont bankowych w zestawieniu ma również wpływ kilka czynników takich jak:
- przeznaczenie konta,
- oferowane metody płatności,
- produkty powiązane z kontem,
- ciekawe oferty promocyjne,
- oprocentowanie rachunku.
W przygotowywaniu rankingu zawsze też są brane pod uwagę opinie klientów, którzy wyrażają swoje zdanie na temat poszczególnych ofert na różnych stronach internetowych o tematyce finansowej.
Rachunek bankowy – podstawowe informacje
Rachunek bankowy, to nic innego jak rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), który pozwala gromadzić środki finansowe, przeprowadzać rozliczenia pieniężne, zlecać przelewy internetowe oraz realizować wpłaty i wypłaty gotówki. Każde konto zawiera 26-cyfrowy Numer Rachunku Bankowego (NRB) lub 28-znakowy Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego (IBAN). Co jeszcze trzeba wiedzieć o takim rachunku?
Konto bankowe można otworzyć na podstawie pisemnej umowy na czas określony lub nieokreślony. W bankach znajdziemy oferty zarówno z rachunkami indywidualnymi, jak i wspólnymi, które w głównej mierze są przewidziane dla małżeństw. W tym miejscu warto również podkreślić, że niektóre konta dają możliwość powiększania sumy zebranych środków poprzez oprocentowanie.
Jakie są funkcje rachunku bankowego?
Każdy, kto planuje założyć konto w wybranej przez siebie instytucji, najpierw powinien zapoznać się ze wszystkimi funkcjami, jakie zawiera ten produkt bankowy. Poniżej wymieniliśmy wszystkie usługi, które powinien zawierać każdy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy oraz wskazaliśmy, czy się wyróżniają. Zapoznaj się! Do najważniejszych funkcji rachunku bankowego należy zaliczyć:
Do najważniejszych funkcji rachunku bankowego należy zaliczyć:
- polecenia zapłaty, pozwalające właścicielowi konta dokonywać cyklicznych płatności np. uregulowanie rachunków za prąd,
- zlecenia zapłaty, które polegają na automatycznym dokonywaniu cyklicznych płatności w stałej kwocie,
- kartę płatniczą – banki do konta do konta dołączają kartę debetową, która pozwala w komfortowy sposób dysponować środkami znajdującymi się na rachunku,
- płatności mobilne, czyli płatności bezgotówkowe bez użycia karty. Dzięki tej opcji możemy zapłacić np. poprzez telefon.
- polecenie przelewu – mówiąc najprościej jest to przekazanie określonej kwoty pieniędzy z naszego rachunku na inne konto. Do wyboru mamy standardowy przelew Elixir, przelew natychmiastowy. przelewy zagraniczne SEPA lub SWIFT oraz przelew wysokich kwot SORBNET,
Rodzaje kont bankowych – co trzeba o nich wiedzieć?
Na naszym rynku jest dostępnych mnóstwo ofert z różnymi rachunkami bankowymi. Dzięki temu z pewnością znajdziemy konto, które będzie dostosowane do naszych nawet najbardziej wymagających potrzeb. Jakie rodzaje rachunków znajdziemy w bankach? Poniżej wymieniliśmy je wszystkie, sprawdź!
- konto dla dzieci (do 13 roku życia),
- konto młodzieżowe (od 13 do 18 roku życia),
- konto studenckie (od 18 do 26 roku życia),
- konto standardowe (od 26 roku życia),
- konto dla seniora (od 60 roku roku życia),
Trzeba też zdawać sobie sprawę, że rachunki bankowe dzielimy również pod względem podmiotu otwierającego konto (konta indywidualne i konta firmowe) oraz funkcji (konto osobiste, oszczędnościowe, walutowe, maklerskie/inwestycyjne).
Jakich opłat za prowadzenie konta będzie wymagał bank?
W zależności od tego, na jaki bank się zdecydujemy, opłaty za prowadzenie konta mogą się różnić. Banki mogą wymagać uregulowania kosztów od klientów za korzystanie z różnych usług na rachunku bankowym. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy na stronie instytucji w zakładce “Tabela Opłat i Prowizji”. Zachęcamy również do przeanalizowania wymienionych poniżej podstawowych opłat związanych z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym:
- otwarcie konta bankowego,
- prowadzenie rachunku,
- wydanie karty płatniczej,
- użytkowanie karty,
- wypłaty z bankomatów (krajowych i zagranicznych),
- wpłaty do wpłatomatów,
- płatności mobilne,
- przelewy internetowe,
- przelewy, wypłaty i wpłaty gotówki w oddziale banku,
- realizacja polecenia zapłaty,
- realizacja zlecenia stałego.
Jak założyć konto przez internet?
W tym przypadku najprostszym sposobem jest wejście na stronę internetową wybranego banku i złożenie wniosku dotyczący założenia rachunku bankowego. Wypełnienie takiego formularza jest naprawdę proste i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, wystarczy, że uzupełnimy w nim podstawowe dane oraz kilka informacji wymaganych przez instytucję.
Po uzupełnieniu wniosku trzeba zaznaczyć odpowiednie punkty potwierdzające zapoznanie się z regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji konta. Umowę otrzymamy od kuriera, następnie musimy się z nią zapoznać i podpisać. Gdy dokument zostanie dostarczony z powrotem do banku, wtedy będziemy mogli zacząć korzystać z naszego rachunku i np. dokonywać różnych transakcji.
Zawsze możemy też założyć konto w wybranej placówce banku lub poprzez infolinię. Największym atutem tych rozwiązań jest to, że podczas procesu starania się o otwarcie rachunku jednocześnie będziemy mogli omówić wszelkie niezrozumiałe kwestie z konsultantem, który z pewnością będzie starał się je wyjaśnić w szczegółowy sposób.
Najlepsze konto bankowe – jak je wybrać?
Podjęcie decyzji w kwestii wyboru korzystnej oferty z rachunkiem bankowym może być naprawdę trudnym zadaniem, przede wszystkim dlatego, że w bankach dostępnych jest zbyt duża ilość interesujących propozycji z kontami. Na jakie czynniki podczas wyboru konta trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Z pewnością trzeba w dokładny sposób przeanalizować informacje na temat następujących elementów:
- funkcjonalność konta,
- opłaty i prowizje,
- usług dodatkowych i produktów powiązanych z kontem,
- bonusy i oferty specjalne,
- oprocentowanie.
Jeżeli w przynajmniej kilku ofertach zapoznamy się z wyżej wymienionymi czynnikami, wtedy z pewnością wybierzemy najlepszą ofertą z kontem bankowym!